Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
Blíží se dokumentární Ji.hlava!

Blíží se dokumentární Ji.hlava!

17.10.2022 Reklama

Přípravy na šestadvacátou dokumentární Ji.hlavu jsou v plném proudu! Program nabídne tři stovky filmů a pozve na první český film ve virtuální realitě, snímek o přátelství mezi dalajlamou a jihoafrickým arcibiskupem Desmondem Tutu nebo největší přehlídku filipínské kinematografie v Evropě.

Ji.hlava tradičně nabídne klasický i experimentální autorský dokument. Z nejnovějších českých filmů bude možné zhlédnout například filmový portrét lezce Adama Ondry režisérů Jana Šimánka a Petra Záruby nebo sondu do současných podob partnerských vztahů v novém snímku režisérky Jany Počtové. První českou „bromanci“, tedy film o mužském přátelství, představí režisér Jan Foukal a ve výběru publikum uvidí i snímek Vyšetřovatel režiséra Viktora Portela přinášející pohled na válečné zločiny spáchané v bývalé Jugoslávii. Poprvé v historii festivalu bude do soutěžní sekce Česká radost zařazen také VR film – Tmání režiséra Ondřeje Moravce.

Festival kromě dokumentárních novinek nabídne i filmové retrospektivy. Uvede například přehlídku filmů Lionela Rogosina, klíčového představitele amerického dokumentárního a nezávislého filmu nebo snímky americké oscarové avantgardistky Shirley Clarke. Z hudebních dokumentů Ji.hlava tentokrát představí třeba snímek Láska, západní marky a smrt o osudech tureckých přistěhovalců v Německu a jejich paralelní hudební scéně, v dokumentu Hudba pro černé holuby zase dánský filmař Jørgen Leth položí existenciální otázky vlivným jazzmanům jako Bill Frisell nebo Lee Konitz.

Součástí Ji.hlavy hlavy bude i program reflektující ruskou agresi na Ukrajině, téma války ve filmu či nové snímky arménské filmové legendy Artavazda Pelešjana. Návštěvníci se budou moci těšit i na konferenci věnované etice v dokumentu. Kromě filmů festival nabídne i pět dní živých diskusí a přednášek na Inspiračním fóru, koncerty, výstavy nebo program pro děti.

26. MFDF Ji.hlava proběhne od 25. do 30. 10. Více informací si můžete přečíst na webových stránkách festivalu nebo na Facebooku či Instagramu.

Reklama

Související novinky

Finále Plzeň začne 22. září

Finále Plzeň začne 22. září

08.09.2023 Reklama

Film-iálový inter-kino-vizní festival. Jen na Finále uvidíte průřez kompletní českou audiovizuální tvorbou – filmy a seriály, které jsou v kině, v televizi nebo na internetu. Kromě projekcí je… (více)

39. ročník festivalu FAMUFEST se blíží!

39. ročník festivalu FAMUFEST se blíží!

15.04.2023 Reklama

Letošní bohatý program FAMUFESTu nabídne mimo projekce více než stovky filmů i zajímavé doprovodné akce. Na programu jsou divadelní představení, diskuze, výstavy, ale také koncerty. Pozvánku na… (více)

Věčná Ji.hlava objevuje norskou krajinu i Sýrii

Věčná Ji.hlava objevuje norskou krajinu i Sýrii

17.10.2015

19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů do Jihlavy přivede bývalou členku Pussy Riot, legendu arménské kinematografie Artavazda Pelešjana, Tarrova kameramana Freda Kelemena i ruského… (více)

Reklama

Nejčtenější novinky

Nový Jurský svět našel hlavní tvář

Nový Jurský svět našel hlavní tvář

23.05.2024

Přípravy dalšího filmu ze světa Jurských parků a světů je v plném proudu a v těchto dnech stále probíhá zběsilý casting zcela nových tváří do legendární dinousauří franšízy. A jak se zdá, už víme, na… (více)

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

18.05.2024

Kolem málokterého projektu je v posledních měsících takové haló jako okolo další Boyleovy apokalyptické vize. O pokračování filmů 28 dní poté a 28 týdnů poté, v nichž Británii zachvátil virus, který… (více)

Nejnovější novinky

Banda skončí pátou sérií

Banda skončí pátou sérií

11.06.2024

Americký seriál Banda patří v současnosti k jedné z nejnablýskanějších vlajkových lodí streamovací služby Prime Video. Adaptace komiksu, v níž superhrdinové nejsou opláštěné modly, které symbolizují… (více)

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (více)

Johnny Depp bude satan od Terryho Gilliama

Johnny Depp bude satan od Terryho Gilliama

09.06.2024

Hollywood dával nějakou dobu od Johnnyho Deppa (Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta) ruce pryč. Během jeho soudních tahanic s bývalou partnerkou Amber Heard (Aquaman) se zdálo, že slavnému herci… (více)

Reklama

Reklama