Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022 Autor Goldbeater

Americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS) každoročně kromě známého a mediálně ostře sledovaného předávání Oscarů na přelomu zimy a jara organizuje o pár měsíců dřív i menší ceremoniál předávání takzvaných Guvernérských cen, tedy „čestných Oscarů“ pro tvůrce, jejichž dlouholetá kariéra a úspěchy si zaslouží pozornost a uznání. Mezi tato ocenění patří Čestná cena Akademie, Humanitární cena Jeana Hersholta a příležitostně i Pamětní cena Irvinga G. Thalberga, jež putuje zasloužilým producentům. A komu na konci letošního roku tyto ceny budou uděleny?


První Čestnou cenu Akademie letos získá sedmasedmdesátiletý australský režisér Peter Weir, jenž za svou kariéru posbíral celkem pět nominací na Oscara v kategoriích režie a scénář, nicméně výhry se zatím nedočkal. Weir je podepsaný pod legendárními snímky jako jsou Společnost mrtvých básníků, Truman Show a Master & Commander: Odvrácená strana světa. V Austrálii režíroval jedny z prvních snímků s budoucí mezinárodní hvězdou Melem Gibsonem, Gallipoli a Rok nebezpečného života, a také klasická mysteriózní dramata jako Piknik na Hanging Rock a Poslední vlna. Známé jsou i jeho spolupráce s Harrisonem Fordem na filmech Svěděk a Pobřeží moskytů. Jeho zatím posledním filmem je dobrodružný snímek Útěk ze Sibiře z roku 2010.

 

Dalším „čestným Oscarem“ bude oceněna francouzská režisérka Euzhan Palcy podepsaná pod kriticky chválenými dramaty, jako jsou Ulice černých chatrčí o chudobě ve francouzském zámořském departementu Martinik nebo Bílé období sucha o hrůzách apartheidu v Jižní Africe s Marlonem Brandem a Donaldem Sutherlandem v hlavních rolích. Třetí čestnou cenu převezme americká skladatelka, textařka a hudební producentka Diane Warren, jež byla už třináctkrát nominována na Oscara pro nejlepší píseň, přesto dosud zlatou sošku nikdy nedostala.

 

Humanitární cenou Jeana Hersholta bude letos oceněn oblíbený herec Michael J. Fox (Návrat do budoucnosti, Doktor Hollywood) za svou neúnavnou podporu výzkumu Parkinsonovy choroby, kterou sám trpí, a za neúnavný optimismus, díky čemuž je příkladem vlivu jedné osoby na zlepšení budoucnosti pro miliony, jak sama Akademie ve svém prohlášení dodala. Třináctý ročník předávání Guvernérských cen proběhne v sobotu 19. listopadu 2022 v americkém Los Angeles, necelé čtyři měsíce před předáváním hlavních Cen Akademie v roce 2023.

Související novinky

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (více)

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (více)

Master and Commander se dočká prequelu

Master and Commander se dočká prequelu

05.06.2021

Oceňovaný snímek režiséra Petera Weira Master & Commander: Odvrácená strana světa v roce 2003 maličko doplatil na fakt, že šel do kin proti Návratu krále. Nejen, že tak většina diváků dala… (více)

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (více)

Proč Crowe odmítl Pána prstenů?

Proč Crowe odmítl Pána prstenů?

06.07.2019

O natáčení trilogie Pána prstenů od režiséra Petera Jacksona vznikla velká spousta dokumentů a různých featutrettů, které jsou ještě spolu s komentáři tvůrců součástí všelijakých Blu-ray a DVD edicí.… (více)

Českem pojede legendární DeLorean

Českem pojede legendární DeLorean

18.10.2015

Když se řekne cestování v čase, vybaví se spoustě lidí auto z filmů Návrat do budoucnosti. DeLorean je ocelově šedý kovový stroj, kterého se vyrobilo jen přibližně 8,5 tisíce kusů, a z toho jeden… (více)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Worthington chce dobýt Cařihrad

Worthington chce dobýt Cařihrad

14.06.2012

Bitva o turecký poloostrov Gallipoli patří k nejkrvavějším událostem 1. světové války. Britsko-francouzská operace, které se zúčastnila i ANZACS, tedy spojená australsko-novozélandská armáda, měla za… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky

28.02.2011

Stejně jako každý rok, i letos nám akademici připravili nějaké to překvapení. Letos je ve znamení obrovského neúspěchu Opravdové kuráže, která neproměnila ani jednu z deseti nominací a podobně… (více)

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

26.01.2011

83. udělování Cen Americké filmové akademie proběhne v neděli 27. února. Do té doby můžete tipovat, kdo bude vítězem. A nebude to lehké, letos se v pomyslném pelotonu setkali velmi silní běžci.… (více)

Peter Jackson jde do války

Peter Jackson jde do války

19.12.2009

Dokonce hned do dvou. Není divu – jeho „rodinný thriller“ Pevné pouto prozatím sbírá rozpačité recenze, takže Jackson příště zrežíruje něco, co mu jde nejlíp – nějakou megalomanskou válečnou řež. Ve… (více)

Reklama

Nejčtenější novinky

Costner a drama kolem Yellowstoneu vysvětleno

Costner a drama kolem Yellowstoneu vysvětleno

20.09.2023

Ještě začátkem roku platil Yellowstone za jeden z nejsledovanějších a díky péči scenáristy Taylora Sheridana (Sicario, Wind River) taky nejstabilnějších seriálů v Americe. Jenže s tím, jak… (více)

Keanu Reeves si přál ve Wickovi definitivní smrt

Keanu Reeves si přál ve Wickovi definitivní smrt

19.09.2023

Jak poznáte, že už má herec nějaké role plné zuby? Tak třeba tak, že při natáčení na kolenou prosí režiséra, aby ho zabil. Tedy alespoň ve filmu. Přesně to byl údajně případ Keanu Reevese (Matrix,… (více)

Nejnovější novinky

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

Desátý ročník Be2Can začíná zítra!

dnes Reklama

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se mezi 4. a 11. říjnem a do programu ji zařadí 28… (více)

Čína ovládla globální příjmy kin

Čína ovládla globální příjmy kin

včera

Už dávno nikoho nepřekvapí, že čínský filmový trh je obrovský. Stále se nicméně neděje často, aby filmy z druhé nejlidnatější země na světě, které zároveň takřka nikdo za jejími hranicemi neviděl,… (více)

Nový Spawn v roce 2025

Nový Spawn v roce 2025

včera

Jedna z nejskloňovanějších komiksových postav vůbec, Spawn Todda McFarlanea, se dodnes kupodivu dočkala pouze jedné hrané adaptace s Michaelem Jai Whitem z roku 1997 a jednoho animovaného seriálu z… (více)

Reklama

Reklama