foto

Klara Rumjanova

  • nar. 8.12.1929
    Leningrad, Rusko, Sovětský svaz
  • zem. 18.9.2004 (74 let)
    Moskva, Rusko

Biografie

Stejně jako u nás, i v Rusku jsou herci, kteří ztvárnili řadu filmových rolí, každý si však spíš než jejich tvář vybavuje jejich hlas. Byl to především její hlas, co Klaře Michajlovně zajistilo významné místo ve světě ruské, resp. sovětské, kinematografie. Herečka, která se měla v budoucnu stát hlasem zajíčka, který přivádí k infarktu zlého vlka v růžových trenýrkách, stejně jako malého žabáka hledajícího tatínka a ikonické postavy Čeburašky, se narodila 8. 12. 1929 v Leningradu. Když v desáté třídě viděla film s Ljubov Orlovou, rozhodla se, že se stane herečkou. Toto přání, které má mnoho dětí, realizovala. Na konci 40. let přijela do Moskvy a na první pokus udělala zkoušky na VGIK, kde zahájila studium. Začátek studia znamenal pro Klaru významný milník v životě hned v několika ohledech. Ve svých šestnácti letech se poprvé vdala za mladého pianistu. Její manžel však vyslovil ultimatum. Buď škola, nebo já. Klara neváhala, rozvedla se a s manželem naprosto ukončila jakýkoliv kontakt, její mladé manželství tak nepřežilo ani prvního čtvrt roku. V době dramatického rozhodování však Klara byla již ve druhém měsíci těhotenství. Aniž by někomu co řekla, rozhodla se podstoupit potrat. Tento zákrok si na jejím zdraví vybral krutou daň, Klara zůstala do konce života neplodnou. Jako studentka jezdila koncertovat do okolí Moskvy, posluchači milovali její silný sametový alt. Jednou Klara silně prochladla a onemocněla těžkým zápalem plic. Nemoc ji málem připravila o život, na nějakou dobu ji připravila o hlas. Klařin učitel S. A. Gerasimov ji poslal za věhlasným foniatrem. Lékař konstatoval, že po tak vážné nemoci zpívat již nebude nikdy, při troše štěstí by mohla v budoucnu opět normálně mluvit. Když se Klaře hlas vrátil, zvučný alt byl nenávratně pryč. Na svět přišel vysoký dětsky znějící hlásek mnoha budoucích animovaných hrdinů.

V roce 1953 ukončila studium na VGIK, kde studovala pod vedením S. A. Gerasimova a T. F. Makarové. Ačkoliv její první filmové role přišly ještě během studia, v dalších letech téměř přestala dostávat nabídky na filmové role. Tento nezájem nesla velmi těžce. Podle zákulisní šeptandy za skutečností, že Klara přestala dostávat filmové nabídky, byl zásah tehdy velmi známého a úspěšného režiséra Ivana Pyrjeva; ten byl v roce 1953 generálním ředitelem Mosfilmu a nabídl Klaře roli ve filmu, který natáčel podle vlastního scénáře. Klara, která tehdy byla čerstvou absolventkou, si přečetla scénář a režisérovi ho vrátila s tím, že jí nelíbí ani nabídnutá role, ani scénář a že film je odsouzen k neúspěchu. Ať to bylo jakkoliv, po dobu šesti let, až dokud nebyl Pyrjev odvolán z funkce ředitele, neměla Klara ve filmu šanci. Rok před svou smrtí jí údajně telefonoval a za své chování se omluvil. Dokázala však najít své uplatnění v jiné oblasti kinematografie.

Ačkoliv ji diváci mohli vidět v mnoha filmech, z nichž některé jsou známé i u nás (DVANÁCT KŘESEL - 1971, JAK CAR PETR ŽENIL MOUŘENÍNA – 1976), bylo to především její působení v animovaném filmu, čím se vepsala do historie sovětské kinematografie i do srdcí nejen dětských diváků. Od roku 1962 působila v Sojuzmultfilmu, kde první z dlouhé řady filmů, na jejichž ozvučení se podílela, byl KOUZELNÝ SAD (1962) na motivy kazašské pohádky o chuďasovi, který společně s ptáky zasadil v nehostinné poušti sad, který dával blahodárný stín. Kromě práce ve filmu byla i divadelní herečkou; působila v Moskevském národním divadle filmových herců. Svůj hlas propůjčila různým postavičkám ve více než stovce animovaných filmů, spolupracovala také s rozhlasem a jezdila po estrádních zábavách.

Její odmítnutí role od Ivana Pryjeva nebylo poslední příhodou, kdy Klara udělala sama sobě medvědí službu, která měla dopad na její kariéru. Jejím druhým manželem byl Anatolij Čemodurov (MLADÁ GARDA – 19 48, OSUD ČLOVĚKA – 1959), nejlepší přítel Sergeje Bondarčuka. Ten chtěl mladé herečce pomoci v kariéře a obsadil Klaru do role kněžny Marji ve své filmové epopeji Vojna a mír. Klara zneužívala svého postavení manželky nejlepšího přítele režiséra. Chodila pozdě na zkoušky i na natáčení, hádala se s režisérem a dělala problémy maskérům a kostymérům tak dlouho, až Bondarčuk nevydržel a roli přeobsadil. Marju tak nakonec ztvárnila Antonina Šuranova. Její druhé manželství skončilo v roce 1973. Třetím Klařiným manželem se stal námořní kapitán dálkových plaveb. Bouřlivé manželství po pěti letech ztroskotalo na přemrštěné žárlivosti jejího manžela. Do konce života už potom žila sama.

Během svého dlouhého působení ve studiu Sojuzmultfilm Klara spolupracovala prakticky se všemi režiséry, kteří se věnovali animovanému filmu; mezi nejznámějšími režiséry, s nimiž pracovala, jmenujme alespoň Nikolaje Serebrjakova (ŽIVOT A UTRPENÍ IVANA SEMENOVA - 1964) Ivana Aksenčuka (STRÝČEK STĚPA – MILICIONÁŘ - 1964), Alexandru Sněžko-Blockou (KOUZELNÝ SAD – 1962, RIKKI-TIKKI-TAVI -1966), Michajla Cechanovského (POŠTA – 1964, jde o remake stejnojmenného filmu z roku 1929), či Romana Kačanova (KROKODÝL GEŇA – 1971, ČEBURAŠKA - 1972, ŠAPOKLJAK -1974, ČEBURAŠKA JDE DO ŠKOLY - 1983). V neposlední řadě dlouhodobě spolupracovala s režisérem, jehož jméno u nás zná každé malé dítě, s Vjačeslavem Kotěnočkinem (JEN POČKEJ, ZAJÍCI! - 1969).

Její talent byl oficiálně oceněn, když 29. 12. 1979 získala titul Zasloužilá umělkyně RSFSR, jako jediná herečka získala toto ocenění za působení v animovaném filmu. Kromě filmu byla i spisovatelkou, Její kniha: Mé jméno je žena získala zlatou Puškinovu medaili.

Dne 18. 9. 2004 Klara Rumjanova v Moskvě zemřela. S její smrtí tak navždy umlkl hrdinný zajíček i roztomilý Čeburaška. Pohřbena je Donském hřbitově v Moskvě.

Eva "Jezinka.Jezinka" Nováková

Herecká filmografie

Filmy

1999 Něznajka na Luně 2
1997 Něznajka na Luně
1984 A čto ty uměješ?
1983 Popalsja, kotoryj kusalsja!
Udivitělnaja bočka
Čeburaška iďot v školu
1982 Osennije korabli
Sladkiy rodnik
Živaja igruška
1981 Mama dlya mamontyonka
Maria, Mirabella
On popalsja!
Zimňaja skazka
1980 Trjam! Zdravstvujtě!
1979 Posádka v ohrožení
Volshebnoe koltso
1978 Podarok dlja samogo slabogo
1976 Jak car Petr ženil mouřenína
1974 Bim, Bam, Bom i Volk
Šapokljak
1973 Avrora
1971 Bez etogo nělzja
Dvanáct křesel
Kak oslik sčasťje iskal
Rasskazy starogo morjaka: Něobitajemyj ostrov
Čeburaška
1970 Karlson vernulsja
Kentervilskoje prividěnije
Lesnaja chronika
Rasskazy starogo morjaka
Ďaďa Miša
1969 Krokodil Gena
Maugli. Posledňaja ochota Akely
Ukraděnnyj mesjac
Umka
V straně nevyučennych urokov
1968 Bělaja škurka
Kot v sapogach
Malyš i Karlson
Čuňa
1967 Gora dinozavrov
1966 Samyj, samyj, samyj, samyj
Žjoltik
1965 Vovka v Triděvjatom carstve
1964 Kto pojedět na vystavku
Ljagušonok iščet papu
Ďaďa Sťopa – milicioněr
1963 Vot tak tigr!
1960 Vzkříšení
1958 Ženich s togo světa
1956 Byli první

TV seriály

1993 Jen počkej, zajíci! (TV seriál)
Vosemnadcatyj vypusk (E18)
Semnadcatyj vypusk (E17)
1986 Jen počkej, zajíci! (TV seriál)
Šestnadcatyj vypusk (E16)
1985 Jen počkej, zajíci! (TV seriál)
Pjatnadcatyj vypusk (E15)
1984 Mjortvyje duši (TV seriál)
Jen počkej, zajíci! (TV seriál)
Četyrnadcatyj vypusk (E14)
1980 Jen počkej, zajíci! (TV seriál)
Trinadcatyj vypusk (E13)
1978 Jen počkej, zajíci! (TV seriál)
Dvenadcatyj vypusk (E12)
1977 Něznajka v Solněčnom gorodě (TV seriál)
Jen počkej, zajíci! (TV seriál)
Odinnadcatyj vypusk (E11)
1976 Jen počkej, zajíci! (TV seriál)
Děsjatyj vypusk (E10)
Děvjatyj vypusk (E09)
1974 Volšebnik izumrudnogo goroda (TV seriál)
Jen počkej, zajíci! (TV seriál)
Vosmoj vypusk (E08)
1973 Jen počkej, zajíci! (TV seriál)
Seďmoj vypusk (E07)
Šestoj vypusk (E06)
1972 Jen počkej, zajíci! (TV seriál)
Pjatyj vypusk (E05)
1971 Jen počkej, zajíci! (TV seriál)
Četvertyj vypusk (E04)
Tretij vypusk (E03)
1970 Jen počkej, zajíci! (TV seriál)
Vtoroj vypusk (E02)
1969 Jen počkej, zajíci! (TV seriál)
Pervyj vypusk (E01)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky