foto

Marie Kyselková

  • nar. 20.8.1935
    Brno, Československo
  • zem. 21.1.2019 (83 let)
    Praha, Česko

Biografie

Slyším šustot jejích šatů, a ty kroky mají v sobě něco známého, tak milá, krásná a něžná. Kdo by neznal jednu z nejznámějších filmových pohádek vánočních programů všech českých televizních stanic PRINCEZNA SE ZLATOU HVĚZDOU (1959). Ano, to je Marie Kyselková v roli nezapomenutelné Lady princezny v myším kožíšku. Narodila se v Brně roku 1935. Původně se chtěla stát zdravotní sestrou. Na základě své představy vystudovala v Brně zdravotní školu, ale již během studia navštěvovala taneční podniky, kde zpívala a tančila.

Jednoho dne dostala lákavou nabídku na místo manekýny v Praze. Povolání zdravotní sestry vzalo za své. Milé dívky s modrýma očima si všiml na molech režisér Jiří Sequens a obsadil jí do filmu Větrná hora (1955). Začala hrát také v divadle S. K. Neumanna a následně se objevila ve filmu BOMBA (1957). A dále ve filmu od režiséra Vojtěcha Jasného TOUHA (1958). Její nejlepší a životní role přišla vlastně náhodou. Byla pozvána na konkurz filmu od režiséra Martina Friče PRINCEZNA SE ZLATOU HVĚZDOU (1959). Zde měla vlastně hrát původně epizodní roli, ale jak to v životě bývá, těsně před natáčením filmu onemocněla hlavní představitelka, tak si vybrali do hlavní role právě Marii Kyselkovou. Její denní gáže za tento film byla 200,- Kč, tehdy to byly velmi slušné peníze.

V době natáčení měla už známost s Petrem Haničincem, se kterým čekala prvního syna Ondřeje, Petr se posléze stal i jejím manželem. Svého muže velice milovala, takže jí ani princ Radovan vlastně neokouzlil, jak se často u filmu stává. Josef Zíma se přiznal, že se mu Marie moc líbila, ale byl krátce ženatý, tak vše zůstalo v rovině přátelského vztahu.

Po úspěchu této pohádky dostávala řadu nabídek k natáčení. Dala přednost především výchově malého syna Ondřeje a vztahu manželskému. Prožívala hezké období svého života. Přikládala tomu větší význam než kariéře. Manželství se bohužel nezdařilo tak jak si představovala. Po rozvodu se provdala znovu za obdobného muže typem odpovídající Haničincovi. V tomto manželství se jí narodily dvě dcery. Tak se stala ženou plně vytíženou výchovou dětí a domácností. Občas si přivydělávala různými domácími pracemi pro podniky. Prakticky až do důchodu.

Protože pociťovala trošku samotu a chuť být v životě ještě platná, rozhodla se pro částečné zaměstnání, jako vrátná na strahovských vysokoškolských kolejích v Praze, kde pracuje již víc než deset let a kontakt s mladou generací si jenom pochvaluje. Protože studenti vědí, že se jedná o představitelku princezny Lady, rádi si s ní zavzpomínají na její filmovou pohádku.

Josef "tahit" B.

Herecká filmografie

Filmy

1959 Princezna se zlatou hvězdou
1958 Touha
1957 Bomba
1955 Větrná hora

Dokumentární

2008 Příběhy slavných (TV seriál)
Žízeň po životě (S09E10)