foto

Maya Angelou

  • nar. 4.4.1928
    Saint Louis, Missouri, USA
  • zem. 28.5.2014 (86 let)
    Winston-Salem, North Carolina, USA

Biografie

Maya Angelou, vl.jménem Marguerite Ann Johnson je americká spisovatelka, básnířka a občasná herečka. Vydala sedm autobiografií, pět knih esejí, několik básnických sbírek a účinkovala v nespočtu divadelních her, filmů, TV seriálů a to po více než 50 let. Obdržela spoustu ocenění a přes třicet čestných doktorátů.

Mayin seznam zaměstnání zahrnuje profesi kuplířky, prostitutky, barové tanečnice, členky opery, spolupracovnici Martina Luthera Kinga, novinářky v Egyptě a Ghaně nebo také režisérky her, TV pořadů. Od roku 1982 vyučovala na Wake Forest University ve Winston-Salemu v Severní Karolíně. Byla aktivní členkou organizace Civil Rights Movement a spolupracovala i s Malcolmem X.

Marguerite Johnson se narodila v St.Louis v Missouri jako druhé dítě Baileymu Johnsonovi a Vivian Johnson /roz.Baxter/. Její starší bratr Bailey Jr. jí dal přezdívku Maya jako zkratku slova „My" nebo „Mya Sister". Když byly Maye tři roky, rodiče se rozcházejí a otec ji posílá i s bratrem vlakem do Stampsu v Arkansasu za jejími prarodiči. Za čtyři roky je jejich otec nečekaně vyzvedává a odešle zpět k jejich matce do St.Louis. V osmi letech byla Maya znásilněna matčiným přítelem panem Freemanem. Ten byl odsouzen, ale jen na jeden den a po propuštění jej zabil její strýc. Dalších pět let Angelou vůbec nekomunikovala. Po Freemanově smrti byla Angelou i její bratr opět poslány k babičce do Stampsu. Ve 14 letech se zase vrací k matce a stěhují se do Oaklandu v Kalifornii.

Během dvou světových válek navštěvovala střední školu George Washington High School a zároveň studovala tanec a drama na California Labor School. Po dokončení školy v 17 letech porodila svého prvního syna Clydea. V roce 1951 se provdává za řeckého elektrikáře a bývalého námořníka a taktéž muzikanta Enistasiouse Angelose. Navštěvuje hodiny moderního tance a s Alvinem Aileym a Ruth Beckford zákládá taneční skupinu „Al and Rita". Po rozvodu v roce 1954 tančí v profi-klubech kolem San Francisca, zejména v klubu The Purple Onion, kde se věnuje zpěvu a tanci stylu calypso music. V této době si mění jméno na Maya Angelou.

V letech 1954-1955 odjíždí na turné po Evropě s produkcí opery Porgy and Bess. V roce 1957 nahrává své první album Miss Calypso. V roce 1959 se stěhuje do New Yorku a věnuje se psaní. Potkává se s význačnými afro-americkými spisovateli a seznamuje se i s Martinem Lutherem Kingem Jr.

V roce 1961 potkává jihoafrického bojovníka za svobodu Vusumziho Makeho a spolu se svým synem se stěhují do Káhiry. V roce 1962 toto partnerství končí a Angelou se stěhuje do Accry v Ghaně. V Accře zůstává až do roku 1965, stává se administrátorkou na University of Ghana a je aktivní v utečenecké afro-americké komunitě. V Accře se sbližuje s Malcolmem X a spolu s ním se vrací do USA, pomoct mu s vybudováním organizace na ochranu občanských práv. Krátce po atentátu na Malcolma X odjíždí k bratrovi na Havaj aby se následně přestěhovala do LA. V roce 1967 se vrací do New Yorku. V roce 1968 požádá Martin L.King Jr. Angelou, aby mu pomohla zorganizovat pochod na podporu práv černochů. Na její 40. narozeniny je ale na něj spáchán atentát...

V roce 1972 natáčí jistá švédská filmová společnost film na motivy jejího románu GEORGIA, GEORGIA a také podle prvního scénáře napsaného černoškou. Angelou napsala k tomuto filmu i soundtrack. V roce 1973 se provdává za velšského truhláře Paula du Feaua. Téhož roku je nominována na cenu Tony Award za její roli ve hře LOOK AWAY. V roce 1977 se objevuje ve vedlejší roli televizní minisérii o historii otroctví ROOTS. V pozdních 70.letech potkává Oprah Winfrey a stává se její přítelkyní a mentorkou. V roce 1996 režíruje drama DOWN IN THE DELTA, ve kterém hráli Alfre Woodard a Wesley Snipes.

Maya Angelou mluví plynně francouzsky, španělsky, italsky a arabsky. V roce 2000 jí byla udělena medaile American National Medal of the Arts. Na MFF v Chicagu vyhrála cenu Audience Choice Awad za snímek Down in the Delta. Se stejným filmem byla nominována na cenu Black Film Award na Acapulco Black Film Festival v roce 1999. V roce 1996 byla nominována na cenu Image Award pro nejlepší herečku ve vedlejší roli za snímek HOW TO MAKE AN AMERICAN QUILT /1995/. Spolu s osmi herci z tohoto filmu byla nominována na cenu Screen Actors Guild Awards púro nejlepší herecký štáb. V roce 1992 vyhrála cenu Crystal Award na Women in Film Crystal Awards.

Lukáš "gatuso" Častulík

Režijní filmografie

Filmy

1998 Život v deltě

TV seriály

1976 Visions (TV seriál)

Host

TV pořady

2015 GRAMMY Awards 2015 (TV pořad)
The 87th Annual Academy Awards (TV pořad) - a.z.
2002 Roots: Celebrating 25 Years (TV pořad)
1996 Elmo Saves Christmas (TV pořad)
1989 The Arsenio Hall Show (TV pořad)
1977 The Richard Pryor Special? (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky