foto

Maya Angelou

  • nar. 4.4.1928
    Saint Louis, Missouri, USA
  • zem. 28.5.2014 (86 let)
    Winston-Salem, North Carolina, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Maya Angelou, vl.jménem Marguerite Ann Johnson je americká spisovatelka, básnířka a občasná herečka. Vydala sedm autobiografií, pět knih esejí, několik básnických sbírek a účinkovala v nespočtu divadelních her, filmů, TV seriálů a to po více než 50 let. Obdržela spoustu ocenění a přes třicet čestných doktorátů.

Mayin seznam zaměstnání zahrnuje profesi kuplířky, prostitutky, barové tanečnice, členky opery, spolupracovnici Martina Luthera Kinga, novinářky v Egyptě a Ghaně nebo také režisérky her, TV pořadů. Od roku 1982 vyučovala na Wake Forest University ve Winston-Salemu v Severní Karolíně. Byla aktivní členkou organizace Civil Rights Movement a spolupracovala i s Malcolmem X.

Marguerite Johnson se narodila v St.Louis v Missouri jako druhé dítě Baileymu Johnsonovi a Vivian Johnson /roz.Baxter/. Její starší bratr Bailey Jr. jí dal přezdívku Maya jako zkratku slova „My" nebo „Mya Sister". Když byly Maye tři roky, rodiče se rozcházejí a otec ji posílá i s bratrem vlakem do Stampsu v Arkansasu za jejími prarodiči. Za čtyři roky je jejich otec nečekaně vyzvedává a odešle zpět k jejich matce do St.Louis. V osmi letech byla Maya znásilněna matčiným přítelem panem Freemanem. Ten byl odsouzen, ale jen na jeden den a po propuštění jej zabil její strýc. Dalších pět let Angelou vůbec nekomunikovala. Po Freemanově smrti byla Angelou i její bratr opět poslány k babičce do Stampsu. Ve 14 letech se zase vrací k matce a stěhují se do Oaklandu v Kalifornii.

Během dvou světových válek navštěvovala střední školu George Washington High School a zároveň studovala tanec a drama na California Labor School. Po dokončení školy v 17 letech porodila svého prvního syna Clydea. V roce 1951 se provdává za řeckého elektrikáře a bývalého námořníka a taktéž muzikanta Enistasiouse Angelose. Navštěvuje hodiny moderního tance a s Alvinem Aileym a Ruth Beckford zákládá taneční skupinu „Al and Rita". Po rozvodu v roce 1954 tančí v profi-klubech kolem San Francisca, zejména v klubu The Purple Onion, kde se věnuje zpěvu a tanci stylu calypso music. V této době si mění jméno na Maya Angelou.

V letech 1954-1955 odjíždí na turné po Evropě s produkcí opery Porgy and Bess. V roce 1957 nahrává své první album Miss Calypso. V roce 1959 se stěhuje do New Yorku a věnuje se psaní. Potkává se s význačnými afro-americkými spisovateli a seznamuje se i s Martinem Lutherem Kingem Jr.

V roce 1961 potkává jihoafrického bojovníka za svobodu Vusumziho Makeho a spolu se svým synem se stěhují do Káhiry. V roce 1962 toto partnerství končí a Angelou se stěhuje do Accry v Ghaně. V Accře zůstává až do roku 1965, stává se administrátorkou na University of Ghana a je aktivní v utečenecké afro-americké komunitě. V Accře se sbližuje s Malcolmem X a spolu s ním se vrací do USA, pomoct mu s vybudováním organizace na ochranu občanských práv. Krátce po atentátu na Malcolma X odjíždí k bratrovi na Havaj aby se následně přestěhovala do LA. V roce 1967 se vrací do New Yorku. V roce 1968 požádá Martin L.King Jr. Angelou, aby mu pomohla zorganizovat pochod na podporu práv černochů. Na její 40. narozeniny je ale na něj spáchán atentát...

V roce 1972 natáčí jistá švédská filmová společnost film na motivy jejího románu GEORGIA, GEORGIA a také podle prvního scénáře napsaného černoškou. Angelou napsala k tomuto filmu i soundtrack. V roce 1973 se provdává za velšského truhláře Paula du Feaua. Téhož roku je nominována na cenu Tony Award za její roli ve hře LOOK AWAY. V roce 1977 se objevuje ve vedlejší roli televizní minisérii o historii otroctví ROOTS. V pozdních 70.letech potkává Oprah Winfrey a stává se její přítelkyní a mentorkou. V roce 1996 režíruje drama DOWN IN THE DELTA, ve kterém hráli Alfre Woodard a Wesley Snipes.

Maya Angelou mluví plynně francouzsky, španělsky, italsky a arabsky. V roce 2000 jí byla udělena medaile American National Medal of the Arts. Na MFF v Chicagu vyhrála cenu Audience Choice Awad za snímek Down in the Delta. Se stejným filmem byla nominována na cenu Black Film Award na Acapulco Black Film Festival v roce 1999. V roce 1996 byla nominována na cenu Image Award pro nejlepší herečku ve vedlejší roli za snímek HOW TO MAKE AN AMERICAN QUILT /1995/. Spolu s osmi herci z tohoto filmu byla nominována na cenu Screen Actors Guild Awards púro nejlepší herecký štáb. V roce 1992 vyhrála cenu Crystal Award na Women in Film Crystal Awards.

Lukáš "gatuso" Častulík

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

1998 Život v deltě

TV seriály

1976 Visions (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace