foto

Julee Cruise

  • nar. 1.12.1956 (62 let)
    Creston, Iowa, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Americká zpěvačka i příležitostná herečka, která vyniká distingovaným lehkým hlasem Julee Cruise se narodila 1. prosince 1956 v Crestonu v Iowě. Studovala hru na lesní roh na Drake University a účinkovala jako herečka a zpěvačka v Minneapolis. Později se přestěhovala do New Yorku, kde ztvárnila roli Janis Joplin v jedné revue. Zde také pracovala jako hledačka talentů pro skladatele Angela Badalamentiho.

V roce 1985 Angelo Badalamenti komponuje muziku pro film Davida Lynche MODRÝ SAMET a pracuje jako vokální coach pro hvězdu filmu Isabellu Rossellini. Oba tvůrci měli v úmyslu použít do klíčové scény sklabu Song of the siren, kterou složil Tim Buckley. Zakoupení práv na použítí skladby však bylo pro tvůrce velice drahé, tak přišli s nápadem, že Angelo Badalamenti složí popovou skladbu v podobném duchu s textem Davida Lynche. Pro tuto skladbu však pořebovali zpěvačku se specifickým oblíbeným éterickým hlasem. Badalamenti doporučil Julee Cruise. Výsledkem této spolupráce byla skladba Mysteries of Love, která zazní v uzavřené scéně ve filmu. Julee Cruise navázala dlouhodobou spolupráci s oběma tvůrci, a to jak na sólových albech Julee Crusie, tak na písních pro soundtracky filmů Davida Lynche.

Pozitivní ohlas skladby Mysteries of Love vedl k natočení prvního alba Floating into the night. Na mnoha písních se na tomto albu podíleli Angelo Badalamenti a David Lynch. Album se stalo populárním u muzikantů, jako jsou třeba: Tim Booth nebo Moby, který chtěl zpěvačce nabídnout spolupráci na tracku Drown disco, který se nakonec nerealizoval.

Další signifikatní projekt, na němž se Julee podílela, byl sountrack pro Lynchův TWIN PEAKS, kde kompletně originální hudbu zkomponoval Angelo Badalamenti. Sklaba Falling se stala hlavní znělkou celého seriálu a byla oceněna cenou Grammy za nejlepší popovou instrumentální píseň. Celý soundtrack, na kterém Julee Cruise hostovala jako vokalistka ve skladbách Into the Night, The Nightingale a ve vokální verzi Falling, se stal nejprodávanějším filmovým soundtrackem všech dob. V samotném filmu i seriálu Twin peaks si Julee zahrála postavu tajemné zpěvačky.

Julee Cruise natočila také opět, společně s Davidem Lynchem a Angelem Badalamentim, coververzi písně Elvise Presleyho, nazvané Summer Kisses, Winter Tears, která byla použita na soundtrack snímku AŽ NA KONEC SVĚTA režiséra Wima Wenderse. V roce 1993 vydává své druhé album The Voice of Love, které i přes kontroverzní přijetí kritikou, přineslo hodně písní, jež byly fanoušky považovány za nejlepší, co Cruise nazpívala.

Její hudební tvorba byla vždy spjata s filmovou tvorbou Davida Lynche a texty v převážné většině reflektují děj jeho filmů. V roce 2002 však vydává nové, dlouho připravované album, které zároveň bylo prvním LP, jež neprodukovali Lynch s Badalamentim ani nekomponovali žádné písně. Texty si napsala sama Julee Cruise a producentsky hostovali Rick Storm a Mocean Worker.

Za svou kariéru vydala celkem tři alba. Čtvrté by mělo vyjít v roce 2009. Účinkuje a zpívá také v divalde Off Brodway, hostuje na různých LP jiných muzikantů. Objevila se i v několika filmech, zejména právě v počinech Davida Lynche: MĚSTEČKO TWIN PEAKS(1990), TWIN PEAKS (1992) a muzikálu INDUSTRIAL SYMPHONY (1990), kde ztvárňuje postavu zpěvačky, která provází celým snímkem.

Vladimír "Endyis" Endler

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace