foto

Alexandr Petrov

  • nar. 17.7.1957 (61 let)
    Prechistoye, provincie Jaroslavl, Sovětský svaz
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Alexandr Konstantinovič Petrov se narodil 15.7. 1957 ve vesnici Gurejevo (Jaroslavská oblast) v Rusku. Jeho matka, Lija Alexandrovna, byla obchodnice a jeho otec, konstantin Dmitrijevič, byl zaměstnán jako šofér. Později se rodina odstěhovala do Jarosljavle, kde malý Alexandr navštěvoval základní školu, kde se poprvé projevilo jeho malířské nadání. Po ukončení deváté třídy na základní škole se dostal na Jaroslavskou střední uměleckou školu, kterou absolvoval v roce 1976. O šest let později dokončuje studium na Malířské fakultě VGIKu pod vedením známého animátora Ivana Ivanova-Vano.

Animaci se věnuje od roku 1981. Poté, co Alexandrův syn těžce onemocněl, se rodina odstěhovala na jih. Ve studiích "Armenfim" v Jerevanu (1981-1982) a ve Sverdlovských filmových studiích v Jekatěrinburgu (1982-1992) Petrov působil jako pomocný režisér a výtvarník. Předtím, než realizoval vlastní projekty, pracoval jako výtvarník u Vladimira Pitkeviče. Zároveň navštevoval kurzy režie a scénáristiky, během nichž byl svěřencem animátora Fjodora Chitruka. Tvorba Alexandra Petrova je charakteristická využitím techniky malby na sklo, jež je považována za jeden z nejsložitějších postupů animace. Často také používá metodu rotoskopie a trojrozměrnou modelaci scén. Jeho režisérským debutem se stal krátkometrážní animovaný snímek KOROVA (česky Kráva) podle stejnojmenné knižní předlohy Andreje Platonova, jež vypráví o vztahu malého chlapce k domácímu zvířeti.

Dalším filmem Petrova se stal SEN SMĚŠNÉHO ČLOVĚKA podle povídky Fjodora Michajloviče Dostojevského, v němž je za pomoci vizí muže odhodlaného spáchat sebevraždu zobrazena zkaženost světa a absence štěstí, harmonie v lidském životě. Jeho následujícím dílem se stala RUSALKA, která byla nominována na Oscara. Vypráví o pomocníkovi starého mnicha, jehož svedla krásná rusalka, aby se pomstila mnichovi za zradu, kterou jí v mládí způsobil. Od roku 1996 do 1999 Petrov žije v kanadském Montrealu, kde po dobu 30 měsíců usilovně pracuje na snímku STAŘEC A MOŘE, filmové adaptaci Hemingwayovy povídky,  za níž v roce 2000 obdržel Oscara. Hlavní postava byl údajně inspirována tchánem Alexandra.

V roce 2006 vzniká další film MÁ LÁSKA podle románu Ivana Šmeljova, který získal mnoho ocenění v Japonsku, Brazílii, Austrálii a byl taktéž nominován na Oscara v roce 2008. Kromě natáčení animovaných filmů se Alexandr Petrov věnuje ilustraci knih a od roku 2007 provozuje "Ateliér Alexandra Petrova" , v němž vyučuje mladé animátory.

Natalija "kornflakeska" Něudačina

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1999 Stařec a moře
1997 Rusalka
1989 Korova

Herecká filmografie

TV seriály

2014 Sestra moja, Ljubov (TV seriál)
2011 Dostojevskij (TV seriál)
2002 Kodex česti (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace