foto

Grigorij Alexandrov

  • nar. 23.1.1903
    Jekatěrinburg, Ruské impérium
  • zem. 16.12.1984 (81 let)
    Moskva, Rusko, Sovětský svaz
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Vlastním jménem Grigorij Vasilijevič Mormoněnko začal svou uměleckou kariéru u divadla. Už v devíti letech byl využíván jako divadelní poslíček, posléze si vyzkoušel posty pomocníka maskéra, rekvizitáře, nakonec i asistenta režie. Nabytých zkušeností využil za I. světové války u frontového divadla 3. armády.

V roce 1921, po absolvování režisérského kursu, odchází do Moskvy studovat herectví. V Dělnickém divadle Proletkultu se seznámil se Sergejem Ejzenštejnem, nechali vzniknout divadlu Kočovná společnost, přičemž Alexandrov navázal se slavným režisérem úzkou spolupráci. Asistoval mu u natáčení KŘIŽNÍK POTĚMKIN, pro další známý film DESET DNÍ, KTERÉ OTŘÁSLY SVĚTEM, spoluvytvářel scénář.

V roce 1929 Ejzenštejn, Alexandrov a kameraman Eduard Tissé odjíždějí na tříletou studijní cestu po Západní Evropě a USA. V Paříži Alexandrov vytvořil krátký film SENTIMENTÁLNÍ ROMÁN, ale souhlasil s tím, aby byl uveden pod Ejzenštejnovým jménem. Z USA nakrátko přesídlili do Mexika, kde vzniklo jedno z nejzajímavějších společných děl AŤ ŽIJE MEXIKO! Při závěrečených pracech však došlo k rozporu s producenty, takže film zůstal nedokončen a jednotlivé záběry se postupně ztratily.

Alexandrov si udělal jméno s komedií CELÝ SVĚT SE SMĚJE (v originále Veselé děti). Filmu do jisté míry pomáhá i značná umělecká kritika, diváci jej přijímají a na MFF v Benátkách film dostává ocenění za režii a původní hudbu.

Před válkou se na plátně objevuje první z jeho tří jeho filmů, o kterých se hovoří jako o vrcholu jeho tvorby. CIRKUS je sice komedie, ale zabývá se rasovými otázkami. Po úspěšném snímku VOLHA-VOLHA natáčí po válce veselohru JARO, která se připravuje v Barrandovských ateliérech (1946).

Jeho tvorba pak klesá do sféry oslavných filmů (SKLADATEL GLINKA nebo POSLEDNÍ EMIGRACE, pojednávající o Leninovi), daleko větší věhlas získává restaurováním DESETI DNŮ, KTERÉ OTŘÁSLY SVĚTEM - především k filmu dotáčí zvuk. Dva roky pak shání po celém světě rozeseté trosky filmu AŤ ŽIJE MEXIKO!, ze kterých pak lepí film dohromady - podle některých zpráv jde až o 30 000 záběrů.

Alexandrov byl třikrát ženatý, ale ani jedno manželství nebylo šťastné. Jeho druhá žena Ljubov Orlova sice hrála ve všech jeho filmech, ale v osobním životě mezi nimi docházelo ke značným rozporům. Vzhledem k jeho pobytu v USA se režisérova osoba stávala často zdrojem různých pomluv na bulvární úrovni.

Robert "Robbi" Pavelka

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace