foto

Paola Tedesco

  • nar. 28.3.1952 (68 let)
    Řím, Lazio, Itálie

Biografie

Italská herečka Paola Tedesco se po celou svou kariéru věnuje hlavně divadlu, významným způsobem se prosadila také v dabingu, zatímco několik málo filmových rolí z doby jejích začátků je jen podružnou součástí jejích bohatých uměleckých aktivit. Narodila se v Římě do umělecky založené rodiny, jejím otcem je operní pěvec a proslulý dabér Sergio Tedesco (*1928). Díky otci se již v dětském věku dostala před filmovou kameru a jako dvanáctiletá se objevila v roli Salome v Pasoliniho významném filmu EVANGELIUM SV. MATOUŠE (Il vangelo secondo Matteo, 1964).

Po pětileté přestávce pak začala znovu filmovat na přelomu 60. a 70. let, objevila se v komedii SATYRICON (1968), titulní roli nešťastně zamilované dívky Barbary ztvárnila v muzikálu LADY BARBARA (1971), mezitím si jí i naši diváci mohli všimnout v menší úloze sicilské dívky v dobře známé Funesově komedii PITI PITI PA (L′homme orchestre, 1971). V televizi ji proslavila velká role v kriminálním seriálu ZNAMENÍ MOCI (Il segno del comando, 1971). Mezitím začala hrát také divadlo, nejbližší jí byl italský repertoár domácích autorů, hrála ale i ve světové klasice (W. Shakespeare, G. Feydeau) a moderně (N. Simon). V první polovině sedmdesátých let byla Paola Tedesco poměrně vytíženou filmovou herečkou, objevovala se ve velkých rolích v komediích i kriminálkách, hvězdné mezinárodní obsazení doplnila v britsko-italském filmu DEN HNĚVU (Il giorno del furore, 1972).

Ke změně v prioritách dalších aktivit Paoly Tedesco došlo zhruba v polovině 70. let. Poslední hlavní ženskou roli hrála ve westernu ZORRŮV SEN (Il sogno di Zorro, 1975). V následujících letech našla zázemí především v televizi, kde hrála ve filmech, popularitu jí přinášelo především moderování zábavných pořadů. Odtud nebylo daleko k příležitostnému zpěvu a v letech 1975-1978 nahrála Paola Tedesco několik singlů. Jako atraktivní mladá žena představila své půvaby i na titulní straně italské mutace časopisu Playboy. Z dalších již jen příležitostných návratů před filmovou kameru připomeňme velkou roli v kriminálce KOČKA S JASPISOVÝMA OČIMA (Il gatto dagli occhi di giada, 1977). Práci pro film uzavřela v pouhých osmadvaceti letech vedlejší rolí v italsko-francouzské komedii NENÁVIDÍM BLONDÝNKY (Odio le bionde, 1980).

Během osmdesátých let se Paola Tedesco objevila ještě v několika televizních seriálech, více se ale věnovala divadlu, těžiště svých aktivit přesunula také do dabingových studií. Uplatnila se především v zahraniční animované produkci, namlouvala ale i slavné americké herečky, například Kathleen Turner. Na divadelních jevištích se objevuje dodnes, stejně tak nadále její hlas slýchají diváci v dabingu.

Pavel "argenson" Vlach