foto

The GZA

  • nar. 22.8.1966 (53 let)
    Staten Island, New York City, New York, USA

Biografie

Gary Grice známý jako GZA The Genius se narodil v roku 1966 v Brooklynu, kde však nezůstal, protože žil ve všech částech New Yorku, hlavně v Bronxu a části Staten Island, která je známa jako Shaolin. Čtvrtě jako Bronx a Staten Island jsou jako jedny z mála označované za místa kde hip-hop „zapustil kořeny“. Poetika slov a rýmy ho rychle pohltily, stejně jako jeho dva bratrance s kterými založil crew, bratranci známí jako Prince Rakeem (nyní RZA) a Ol' Dirty Bastard (ODB).

V roce 1989 GZA podepsal smlouvu s Cold Chillin' Records a vypustil svoje debutové album. Jenže to nebylo to pravé, produkční společnost chtěla komerčně založené nahrávky a to zase naopak nechtěl GZA, jeho první deska, která se hrála i v radiích se stala propadákem. Takže začala nová kapitola a je už teď jasné, že historie nikdy nezapomene na Wu Tang Clan (před Wu-Tang Clan byla skupina zvaná "All in together now", která se skládala z GZA,RZA a ODB) a jejich silný singl „Preteck ya neck“,kde ve své části GZA rapuje o neshodě s Cold Chillin'. Tato crew potom světu ukázala co znamená skutečny úspěch. Skupina tvořena devíti individualitami (GZA, RZA, ODB, Method Man, Reakwon, Ghostface, Masta Killah, Inspectah Deck, U-God) vydala platinové album "Enter the Wu-Tang (36 chambers)" a měla úžasný styl. Sólo CD byly taktéž neskutečné úspěšné a staly se hip-hopovou klasikou GZA - "Liquid Swords", Method Man - Tical, ODB - Return to the 36 chambers, Raekwon - Only built for Cuban Linx..., Ghostface - Ironman. CD ještě přibyly, docela výrazný počet.

Na to jak je GZA zaměstnaný má ženu a dvě děti, dceru a syna. GZA je i uznávaným skladatelem, jak hudby normální tak i hudby filmové, produkoval a spolu-produkoval tyto soundtracky: 8 Mile, Smokin' Aces, First Sunday. Když už se objeví před kamerou hraje většinou „self“ tedy sám sebe. Mohli jsme ho vidět například ve filmech: COFEE AND CIGARETTES, ROCK THE BELLS, UP AND ABOVE.

Jan "Pumiiix" Hrubý

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2014 Park Bench with Steve Buscemi (TV pořad)