foto

Yi Chang

  • nar. 24.2.1945 (73 let)
    Chuej-čou, Kuang-tung, Čína
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Hongkongský herec, bojový umělec a režisér Yi Chang se narodil 24.února 1945 v Huizhou v Číně, jako Zhang Bo-Shen. Před nástupem do filmové společnosti Shaw Brothers v roce 1967 se učil a trénoval osm let v Pekingské opeře na Tajwanu. Svou kariéru započal hlavní rolí v kung fu snímku The Thundering Sword (1967) s šermířkami Pei Pei Shu a Pei Pei Cheng. Následují hlavní role hrdinů ve wuxia snímcích povětšinou koordinované v soubojích klanem Lau. Nejčastěji jeho služby využíval režisér Hsu Tseng-Hung.

V 70. letech pokračuje v rolích mistrů meče a debutuje i jako režisér s Chinese Dragon (1973), kde vedle sebe dosadil Joan Lin, tehdy začínající herečku a budoucí manželka Jackieho Chana. Roku 1971 odešel ze Shaw Brothers, ale stále natáčel po boku krásných dam jako Hsu Feng, Nancy Yen, Polly Kuan a nejvíce s Judy Lee. Ke konci 70. let se přizpůsoboval trhu a fušoval do shaolinské i bruceploitation tématiky, nejvíce byl vidět ve filmech s taekwondo mástry, jako třeba Tan Tao Liang a jeho učni Kam Kong a Tao Wong.

V 80.letech natáčí již méně, ale hojně hrál v četných televizních dramatech. V  90. letech odchází do kanadského Vancouveru. Yi Chang na svém kontě zanechal téměř na 100 filmových rolí.

Grand "Epistemolog" Master

Režijní filmografie

Filmy

1973 Yi tiao long

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace