foto

Fionn Whitehead

  • nar. 18.7.1997 (22 let)
    Richmond, London, Anglie, Velká Británie

Biografie

Fionn Whitehead je talentovaný a nadějný herec. Jeho rodiče Linda a Tim Whitehead ho pojmenovali podle irské folkové legendy Fionna mac Cumhailla. Doma byl vždy vychováván v uměleckém duchu i proto, že jeho otec byl jazzový muzikant. Sám Fionn chtěl být však v mládí tanečníkem breakdance.

Fionn vyrůstal v londýnské části Richmond, kde začal jako třináctiletý navštěvovat Orange Three Theatre a kde začal sbírat první herecké zkušenosti. Poté začal navštěvovat Orleans Park School, kde patřil mezi nejlepší studenty. Dvanáct zkoušek složil v rozmezí A až A plus. Po skončení studia začal chodit na Richmond College a absolvoval letní herecký kurz National Youth Theatre.

V roce 2015 už jako aspirující herec pracoval Whitehead jako barista v kavárně v londýnské části Waterloo. V roce 2016 si poprvé zahrál v britské miniserii HIM. Poté byl překvapivě osloven Christopherem Nolanem, aby ztvárnil hlavní roli v jeho připravovaném filmu Dunkirk, kde si zahál po boku již hereckých es jako Tom Hardy, Kenneth Branagh nebo Cillian Murphy. Lepší herecký debut si snad ani nemohl přát. Nolan Fionna přirovnal k mladému Tomu Courtenayovi.

Frank "Punisher" Castle

Herecká filmografie

Filmy

2020 Don't Tell a Soul
Voyagers
2019 Port Authority
Roads
2018 Black Mirror: Bandersnatch
2017 Dunkerk
The Children Act

TV seriály

2020 V čísle 9 (TV seriál)
Misdirection (S05E04)
2017 Queers (TV seriál)
A Grand Day Out (E02)
2016 Him (TV seriál)
Episode 3 (E03)
Episode 2 (E02)
Episode 1 (E01)

Dokumentární

2018 The Dunkirk Spirit: Behind the Making of the Movie