foto

Glynis Barber

  • nar. 25.10.1955 (64 let)
    Durban, Jihoafrická republika

Biografie

Glynis Barber se narodila jako Glynis van der Riet v Durbanu v Jihoafrické republice 25. října 1955. Její rodiče se rozvedli, když byla ještě poměrně malá. V pěti letech se s matkou přestěhovala do Johannesburgu, kde vyrůstala v období silné rasové diskriminace, což se v pozdějším věku spolu s přednáškou liberální političky Helen Surmanové na škole, kam Glynis chodila, podepsalo na jejích dalších aktivitách. Glynis se začala zajímat o politiku a zejména o problematiku rasismu. Toto zapálení jí vydrželo dodnes, kdy nadále zůstává aktivní v oblasti ochrany lidských práv skrz charitativní organizaci Promotions.

Již ve věku pěti let se Glynis rozhodla stát herečkou. Zapálení pro film se u ní projevilo po zhlédnutí filmu THE PARENT TRAP (1961) s Hayley Millsovou v hlavní roli. Jako extrémně plaché dítě ale z počátku Glynis tuto ambici nenaplňovala, k převratu došlo až v době dospívání, když se ve škole zúčastnila amatérských divadelních představení. Kromě hraní se zajímala i o literaturu, zejména o divadelní hry Williama Shakespeara. V patnácti letech přečetla během čtrnácti dní všechny jeho práce.

Po dokončení školy v Johannesburgu souhlasila její matka a nevlastní otec s tím, aby šla studovat herectví do Londýna. Její plány měly ale zpoždění, protože jí náhle zemřela matka. V té době bylo Glynis sedmnáct let a matčina smrt ji velmi zasáhla, a jak sama několikrát zmínila v pozdějších letech, měla tato událost velký dopad na celý její život.

V následujícím roce vyzkoušela Glynis různá zaměstnání včetně modelingu. Nakonec díky velkorysosti a podpoře svého nevlastního otce opustila v osmnácti letech Jihoafrickou republiku a přestěhovala se do Londýna, kde začala studovat na prestižní herecké škole Mountview Theatre School. Po promoci zůstala v Anglii, kde si začala shánět práci v herecké branži. Postupně začala dostávat různé role v divadle, ve filmech a hlavně v televizních seriálech. Kromě toho jednala o angažmá s Royal Shakespeare Company.

Během této doby vstoupila Glynis v roce 1976 krátce do manželského svazku s hercem Paulem Anthony Barberem, se kterým se seznámila již v herecké škole. Manželství ale nebylo úspěšné a po třech letech se rozvedli.

Po získání prvních zkušeností následovaly další role v divadle, jako například role Ophelie v Shakespearově tragédii HAMLET pod režií Davida Thackera. Jedním z jejích prvních větších úspěchů v televizi byla role Soolin v britském sci-fi seriálu "BLAKE'S 7" (1978), kde se objevila ve čtvrté sérii natáčené v letech 1980 až 1981, a role v seriálu "JANE" (1982) založeném na slavných válečných příbězích.

Největší zlom v její herecké kariéře přišel v roce 1984, kdy přijala roli detektivní seržantky Harriet Makepeaceové v úspěšném seriálu "DEMPSEY AND MAKEPEACE" (1984 až 1986), kde hrála po boku svého budoucího životního partnera Američana Michaela Brandona. Seriál se velmi brzy stal velkým diváckým hitem, byl odvysílán ve více jak třiceti zemích světa a nakonec se na žádosti diváků rozrostl až na tři série. V osmdesátých letech patřil spolu se starším britským seriálem PROFESIONÁLOVÉ (1977) k divácky nejoblíbenějším televizním snímkům. Dobře známý je i českým a slovenským divákům, na čemž měl určitě nezanedbatelnou zásluhu vynikající slovenský dabing.

Tři roky po skončení seriálu v roce 1989 se hlavní představitelé Glynis Barberová a Michael Brandon vzali a přestěhovali se do Los Angeles, kde se v roce 1992 narodil jejich syn Alexander (jméno dostal po Glynisině nevlastním otci Alexandru Maxovi, kterého si velmi vážila). Přestože neměla Glynis o práci v Americe nouzi a hostovala v několika televizních rolích, její prioritou zůstával syn Alex.

V roce 1996 se rodina přestěhovala zpátky do Londýna. O rok později se Glynis vrátila na jeviště hrou KILLING TIME od Richarda Stockwella. Hra se dostala na turné po mnoha městech Anglie a měla obrovský úspěch. V tomtéž roce spolupracovala se svým manželem na americkém filmu THE APOCALYPSE WATCH (STRÁŽCI APOKALYPSY), kde si zahráli amerického velvyslance (Brandon) a jeho manželku (Barber). Ještě v tomtéž roce natočili další společný projekt - film DÉJA VU, kde si zahráli společně se známou anglickou herečkou Vanessou Redgrave. Zajímavostí filmu je, že byl celý založen na improvizaci herců.

Glynis, velmi šťastná z návratu do Londýna, začala opět více vystupovat na divadelních prknech. Mezi její nejúspěšnější role patří lady Macbeth ve stejnojmenné Shakespearově hře, nebo paní Robinsonová v divadelní hře THE GRADUATE.

I nadále se objevuje v televizních seriálech (zpravidla pouze v některé z epizod), například "BABES IN THE WOOD", "HIGHLANDER: THE RAVEN", "THE BILL", "NIGHT & DAY", "THE AFTERNOON PLAY" nebo "MURPHY'S LAW".

V roce 2006 Glynis produkovala a představila krátký dokumentární film pro charitu Protimos. V součastné době (2006-2007) hraje kromě divadelních her v seriálu "EMMERDALE FARM" inspektorku Grace Barraclough.

RedFox

Herecká filmografie

Filmy

2018 Královská romance (TV film)
2015 Bod zlomu
2013 Hammer of the Gods
Slečna Marplová: Nekonečná noc (TV film)
2006 Trial & Retribution: Sins of the Father (TV film)
2003 Murphyho zákon: Zlíbej mě a mluv (TV film)
2002 Král skřítků
2001 Na nose
1997 Strážci Apokalypsy (TV film)
Vzpomínky
1992 Slečna Marpleová: Rozbité zrcadlo (TV film)
1989 Hranice šílenství
1987 Visitors (TV film)
1983 Hříšnice
Pes baskervillský (TV film)
1982 Nájezdníci zbloudilého pozlátka
Tangiers
1981 Warlord
1979 Yesterday's Hero
1978 Duel
Terror

TV seriály

2019 London Kills (TV seriál)
2013 Zákon a pořádek: Spojené království (TV seriál)
Dependent (S07E06)
2003 The Afternoon Play (TV seriál)
2001 Night & Day (TV seriál)
2000 Království temnot (TV seriál)
1998 Highlander: Havran (TV seriál)
The Rogue (E14)
1986 Dempsey a Makepeaceová (TV seriál)
Strážný Anděl (S03E10)
Past (S03E09)
Cortezova spojka (S03E08)
další epizody (10)
1985 Dempsey a Makepeaceová (TV seriál)
Přízrak (S02E10)
Muž v červeném kabátě (S02E09)
Vražda na objednávku (S02E08)
další epizody (20)
1982 Jane (TV seriál)
New Adventures of Lucky Jim, The (TV seriál)
1981 Bognor (TV seriál)
1978 Blakes 7 (TV seriál)
1972 Emmerdale Farm (TV seriál)

Dokumentární

2019 Chocolate Dreams: Inside Hotel Chocolat (TV seriál) - vyp.
The Wonderful World of Chocolate (TV seriál) - vyp.
The World's Most Expensive Cruise Ship (TV seriál) - vyp.
2018 Oxford Street 24/7 (TV seriál) - vyp.

Host

TV pořady

2000 GPTV (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(27)