foto

Tim Holt

  • nar. 5.2.1918
    Beverly Hills, Los Angeles, California, USA
  • zem. 15.2.1973 (55 let)
    Shawnee, Oklahoma, USA

Biografie

Charles John "Tim" Holt III. se narodil otci, který se živil jako herec, Jackovi Holtovi a matce, ženě v domácnosti Margaret Woods. Během svých dětských let doprovázel Tim svého otce na natáčení a díky tomu si už jako malý zahrál v několika němých filmech. 

Tim Holt odpromoval na vojenské akademii v Indianě v roce 1936. Hned po promoci si jel shánět práci do Hollywoodu, jelikož se toužil stát westernovou hvězdou. Tim podepsal v roce 1937 kontrakt s producentem Walterem Wangerem. Svůj první filmový debut měl ve filmu Stella Dallas (1937), kde si zahrál vedlejší roli nápadníka Anne Shirley. Následně si zahrál v romantickém snímku I Met My Love Again (1938), kde si zahrál s Henrym Fondou. Jeho dalším úspěšným filmem byl jeho vysněný western Gold is where you find It (1938), Tim opět ztvárnil jednu z menších rolí. 

Od roku 1938 přecházel Tim Holt z jedné filmové společnosti do druhé a hrál v jejich filmech. Když mu vypršela smlouva s Walterem Wangerem, tak Tim podepsal smlouvu s RKO na sedm let. Pro Tima to bylo nejlepší rozhodnutí, co mohl udělat, studio mu totiž hned jako první dalo hlavní roli ve filmu The Rookie Cop (1939). I když se jednalo o béčkový film, tak u diváků měl velký úspěch. Následovali role ve filmech jako The Girl and the Gambler (1939) nebo 5th Ave Girl (1939).

Tima už nebavili romantické a dramatické role, chtěl si zahrát svojí vysněnou roli kovboje, a tak si o roli ve westernovém filmu prostě řekl. Na začátku 40. let studio RKO oznámilo, že si Tim Holt zahraje v šesti připravovaných westernech, jeho sen se splnil. Během dvou let natočil neuvěřitelných 18 westernů. Průlomem své kariéry, ale označuje tu chvíli, kdy mu zavolal Orson Welles a nabídl mu roli v Skvělí Ambersonové (1942). Kritici jeho výkon ve filmu vychvalovali. 

V roce 1943 se rozhodl nastoupit do armády, a tak rychle se studiem RKO natočili film Hitler's Children (1943), který se stal nejúspěšnějším filmem během války. Tim sloužil v letectvu a pilotoval bombardér B-29. Poslední den války byl zraněný a poslán domů. Za své služby získal Purpurové srdce a Letecký kříž. Po zotavení ze zranění se opět vrátil do studia RKO a začal zase točit westerny, půjčovala si ho i studia jako 20th Century Fox nebo Warner Bros. A právě společnost Warner Bros. mu dala roli, která ho proslavila po celém světě, zahrál si ve westernu Poklad na Sierra Madre (1948) po boku Humphrey Bogarta

V roce 1952 stopl svojí hereckou kariéru a poté se objevil už jen ve třech filmech. Když přestal hrát ve filmech, tak začal pracovat na stavbách, pořádal rodea, vystupoval s country muzikou a dělal reklamního manažera několika rádiovým stanicím.

Tim Holt byl třikrát ženatý a měl čtyři děti (tři syny a jednu dceru). V roce 1973 zemřel na leukémii. Na jeho počest byla přejmenovaná ulice, ve které žil se svojí ženou na Tim Holt Drive. V 90. letech získal posmrtná ocenění za přínos kinematografii v žánru western.

Tereza "Streeper" Filounková

Herecká filmografie

Filmy

1971 This Stuff'll Kill Ya!
1963 Yesterday Machine, The
1957 The Monster That Challenged the World
1952 Desert Passage
Road Agent
Target
Trail Guide
1951 Gunplay
His Kind of Woman
Hot Lead
Law of the Badlands
Overland Telegraph
Pistol Harvest
Saddle Legion
1950 Border Treasure
Dynamite Pass
Rider from Tucson
Riders of the Range
Rio Grande Patrol
Storm Over Wyoming
1949 Brothers in the Saddle
Masked Raiders
Mysterious Desperado, The
Rustlers
Stagecoach Kid
1948 Gun Smugglers
Guns of Hate
Indian Agent
Movies Are Adventure
Poklad na Sierra Madre
The Arizona Ranger
Western Heritage
1947 Thunder Mountain
Under the Tonto Rim
Wild Horse Mesa
1946 Můj miláček Klementina
1943 Avenging Rider, The
Fighting Frontier
Hitler's Children
Sagebrush Law
1942 Bandit Ranger
Come on Danger
Land of the Open Range
Pirates of the Prairie
Red River Robin Hood
Riding the Wind
Skvělí Ambersonové
Thundering Hoofs
1941 Along the Rio Grande
Back Street
Bandit Trail, The
Cyclone on Horseback
Dude Cowboy
Robbers of the Range
Six-Gun Gold
1940 Laddie
Swiss Family Robinson
The Fargo Kid
Wagon Train
1939 5th Ave Girl
Přepadení
The Girl and the Gambler
The Rookie Cop
The Spirit of Culver
1938 Gold Is Where You Find It
I Met My Love Again
Sons of the Legion
The Law West of Tombstone
The Renegade Ranger
1937 Stella Dallas
1928 The Vanishing Pioneer
1927 French Dressing
Young Hollywood

TV seriály

2014 Zvrat: Washingtonovi špioni (TV seriál)
Bitva o Setauket (S01E10)
Proti sousedovi (S01E09)

Dokumentární

1984 Going Hollywood: The '30s
1963 Hollywood: The Great Stars (TV film) - a.z.
1946 Screen Snapshots Series 25, No. 10: Famous Fathers and Sons
1941 Know for Sure
Meet the Stars #6: Stars at Play

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace