foto

Martin Brest

  • nar. 8.8.1951 (69 let)
    Bronx, New York City, New York, USA

Biografie

Americký režisér, scénárista, producent a příležitostný herec Martin Brest se narodil a vyrůstal v Newyorském Bronxu. Vystudoval New York University´s School of the Arts, je ženatý s producentkou Lisou Weinstein a do podvědomí diváků se u nás asi nejvíc zapsal krimikomedií POLICAJT Z BEVERLY HILLS. Svůj první filmový pokus zaznamenal ještě během studií v roce 1972, kdy spatřil světlo světa dvaadvacetiminutový „kraťas“ HOT DOGS FOR GAUGUIN s tehdy téměř neznámým Dannym De Vito v hlavní roli. V roce 1977 natočil pod záštitou AFI (American Film Institute) černobílý snímek HOT TOMORROWS, kterým na sebe přitáhl pozornost studia Warner Bros. Svůj čistokrevný hollywoodský debut (scénář a režie) si pak odbyl roku 1979 filmem GOING IN STYLE, ve kterém si hlavní role postarších pánů, kteří se rozhodnou okořenit své nudné a zpackané životy tím, že naplánují bankovní loupež, zahráli George Burns, Art Carney a Lee Strasberg.

V roce 1983 natáčel film WAR GAMES, ale po necitlivém zásahu studia ho na režisérské stoličce nahradil John Badham. Ve výsledném setřihu se však objevila většina scén z doby, kdy natáčení ještě vedl on sám. Na Hollywod naštěstí nezanevřel a roku 1984 natočil ve spolupráci s producentem Jerrym Bruckheimerem svůj nejznámější a zároveň komerčně nejúspěšnější film POLICAJT Z BEVERLY HILLS, ve kterém nechal naplno zazářit hvězdu Eddieho Murphyho a který vydělal po celém světě přes 200 milionů dollarů. Roku 1988 následovala komediálně laděná akční krimi PŮLNOČNÍ BĚH s Robertem De Niro v hlavní roli. Vrcholem jeho dosavadní kariéry byl však rok 1992 a v něm natočený snímek VŮNĚ ŽENY, který režíroval a zároveň se na něm podílel jako producent. Remake italského filmu PROFUMO DI DONNA z roku 1974 získal 3 Zlaté Globy, včetně toho za nejlepší film v kategorii „drama“ a nakrátko vynesl svého tvůrce do 1. hollywoodské ligy. Ze 4 oscarových nominací film proměnil tu pro nejlepšího herce v hlavní roli (Al Pacino). Na jeho další film však diváci museli čekat šest let, kdy do kin přišel snímek SEZNAMTE SE, JOE BLACK, pod kterým je podepsán zároveň jako producent. Další remake (tentokráte filmu DEATH TAKES A HOLIDAY z roku 1934) se sice setkal s pozitivními ohlasy ze strany odborné kritiky, ale ani hvězdné obsazení (Anthony Hopkins, Brad Pitt) nevzbudilo očekávaný divácký zájem.

Jeho zatím posledním tvůrčím počinem je LÁSKA S RIZIKEM / GIGLI z roku 2003 s Benem Affleckem a Jennifer Lopezovou, pro který také napsal scénář a ujal se i jeho produkce. Snímek ale propadl na celé čáře jak u diváků, tak u kritiky a za premiérový víkend vydělal pouze 3,8 milionu dollarů z celkového rozpočtu 54 milionů a v několika anketách si navíc vysloužil ocenění jednoho z nejhorších filmů všech dob. I proto je odpověď na otázku, kterým směrem se bude nyní ubírat kariéra kdysi velmi nadějného režiséra, zahalena tajemstvím.

don "Shaqualyck" Šelmič

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Host

TV pořady

1993 The 65th Annual Academy Awards (TV pořad)
1992 Gomorron (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(27)