Reklama

Reklama

Jaroslav Hladík

Jaroslav Hladík

nar. 24.04.1887
Praha, Rakousko-Uhersko

zem. neznámo kde a kdy

Biografie

Další z dlouhé řady jmen, dnes již naprosto zapomenuté, je Jaroslav Hladík, nesmí být však zaměňován se známým baletním mistrem Národního divadla.

Jaroslav Hladík se narodil 24. dubna 1887 v Praze na Vinohradech, byl nejstarším z čtyř dětí, jeho otec se jmenoval Josef Hladík a matka Julie roz. Windischová. Jaroslav Hladík zřejmě nikdy nebyl divadelním hercem, ale novinářem, který psal o filmu. Tak se zřejmě dostal i do filmu, když sehrál v letech 1935 až 1948 na 30 rolí. Nutno však podotknout, že jen komparzních.

Jen stěží bychom hledali nějakou významnější či nějak snadno identifikovatelnou roli. Byl obsazován, jen protože psal v té době pro neznámé filmové  periodikum a zúčastňoval se natáčení v ateliérech, aby pak mohl s herci sepsat rozhovory a postřehy z filmu. Tak jako  jeho kolega novinář Josef Kytka.

Přesto bych uvedl aspoň jeho roli strýce Viktora ve filmu Vdovička spadlá s nebe (1937). Jinak hrál většinou hosty na různých sešlosechí, večírcích a muže v pozadí. Jeho první manželka byla o 18 let mladší herečka, Jiřina Stanislavová, která po provdání přijala jeho příjmení. Brali se na začátku 30 let. Manželství však dlouho nevydrželo a na konci 30 let se rozvedli. Jaroslav Hladík se pak ještě jednou oženil, jak bylo jeho zvykem, opět si vzal o mnoho mladší ženu, tentokrát o 21 let mladší slečnu Selmu Donbauerovou.

V roce 1948 si v našem již zestátněném filmu zahrál naposled, epizodku přísedícího u soudu. Další osudy, novináře a filmového komparzisty, Jaroslava Hladíka však nejsou známy.

JA.RO.KO.

Reklama

Reklama