foto

Terrence Malick

  • nar. 30.11.1943 (74 let)
    Ottawa, Illinois, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Režisér a Scenárista Terrence Malick se s největší pravděpodobností narodil 30.11.1943 ve Waco v Texasu, tyto údaje se však různí, a to především proto, že důsledně chrání svoje soukromí a rozhovory poskytuje jen zřídka, navíc v nich uvedená fakta se často vzájemně neshodují. Vyrůstal v Oklahomě a Texasu, po střední škole vystudoval Harvard, kde získal doktorát z filozofie. Díky stipendiu odešel dál studovat na Oxford, ale studium ukončil před dokončením disertační práce. Po návratu do USA pracoval nějakou dobu jako novinář a jeho články vycházely v časopisech Life, Newsweek a The New Yorker. V roce 1968 začal přednášet filozofii na Massachusettském Institute of Technology, ale po necelém roce se rozhodl skončit a zapsal se do American Film Institute's Center for Advanced Studies. Tím začala jeho filmová kariéra.

Během studií na AFI se podílel na psaní scénáře k Nicholsonovu režijnímu debutu DRIVE, HE SAID, také dolaďoval scénář k filmu DEAD RIGHT. V roce 1971 Malick prodal svůj první scénář DEADHEAD MILES, zfilmovaný Vernonem Zimmermannem, který však do scénáře zasáhl, takže míra Malickova vlivu na konečný výsledek je blíže neurčitelná.Téhož roku také napsal, režíroval a produkoval LANTON MILLS, který byl zároveň jeho absolventskou prací na AFI. Jde o krátkometrážní film o dvou podivínských texaských kovbojích, kteří se rozhodnout vykrást banku. Podobné téma později rozvedl při psaní komediálního westernu POCKET MONEY s Paulem Newmanem, režírovaného Startem Rosenbergem.

Vzdal se nabídky společnosti First Artists a rozhodl se nezávisle produkovat svůj první celovečerní film. Peníze získal prodáváním omezených podílů malým investorům a roku 1973 začal bez smlouvy o distribuci filmu natáčet BADLANDS. Příběh inspirovaný skutečnými událostmi padesátých let o milencích na útěku před zákonem. Lyrickou road-movie o mnohonásobném vrahovi Charlesi Starkweatherovi a jeho mladičké přítelkyni Carol Fugate.Malick použil svůj později již typický styl- vyprávění obrazem, pomalé tempo příběhu, téměř až snové záběry přírody v kombinaci s voice-overy, v tomto případě v podání Sissy Spacek, jejíž nezaujatý komentář kontrastuje se záběry kamery. Výsledek byl velmi dobře přijat a uznání se dostalo nejen Malickovi, coby režisérovi a scénáristovi, ale i Sissy Spacek i Martinu Sheenovi.Uplynulo pět let a Malick se znovu postavil za kameru, mezitím se pouze pod pseudonymem David Whitney podílel na scénáři ke kriminálnímu dramatu THE GRAVY TRAIN.

DAYS OF HEAVEN z roku 1978, v hlavních rolích s Richardem Gerem a Brooke Adams, opět stojí na tématu milenců na útěku a hlavní hrdinky jako vypravěčky příběhu. Film je považován za Malickovo vrcholné umělecké dílo, na čemž však má podíl i jeho volba štábu, zejména kameramana Nestora Almendrose. Přestože film získal kromě jiných ocenění Oskara za kameru a Malickovi byla na filmovém festivalu v Cannes udělena cena za nejlepší režii, nedostavil se výraznější komerční úspěch. Po těchto událostech se ale stáhl do ústraní na necelých dvacet let, důvody nejsou přesně známé, stejně jako jeho činnost v tomto období. Má se za to, že žil nejprve v Paříži a později se vrátil do Texasu. Je možné, že pracoval na upravování scénářů jiné prameny ale tvrdí, že se vrátil k pedagogické činnosti.

Náhle se objevil až roku 1997 se scénářem k novému zfilmovaní Jonesovy novely z období bojů na Quadalcanalu . TENKOU ČERVENOU LINII pečlivě připravoval deset let. Natáčet se začalo v červnu téhož roku a obsazení bylo vskutku hvězdné (Sean Penn, Woody Harrelson, John Cussack, Nick Nolte, James Caviezel). Výsledkem byl meditativní snímek založený ze značné části na voice-overech o krásách života, postavených jako ostrý kontrast proti záběrům krutosti a nesmyslnosti válečné mašinérie. Ze sedmi nominací na Oskara roku 1998 nezískal film žádnou, v Berlíně však vyhrál Zlatého medvěda.

S pečlivostí sobě vlastní oprášil první verzi scénáře z osmdesátých let a začal pracovat na svém zatím posledním snímku THE NEW WORLD, dokončeném v roce 2005. Předlohou mu byla legenda o osidlování Ameriky, lásce mezi osadníkem Johnem Smithem a indiánskou dívkou Pocahontas, která však zřejmě nemá skutečný historický podklad. Opět klade důraz na pomalé tempo příběhu a působivou práci kamery, v hlavních rolí se představili Colin Ferrel, Christian Bale a Q'Orianka Kilcher.

... Petr "Gaizka" ...

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1973 Zapadákov
1972 Kapesné
1969 Lanton Mills

Skladatelská filmografie

Filmy

1969 Lanton Mills

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(513)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace