foto

Lída Matoušková

  • nar. 15.4.1915
    Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 28.4.2009 (94 let)
    Vídeň, Rakousko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Lída Matoušková pochází z Prahy, kde také vystudovala Státní konzervatoř, kterou absolvovala v roce 1936. Poté krátce účinkovala u Středočeské činohry J. Burdy, v následujících pěti letech (1936-1940) vystřídala angažmá v Košicích, Bratislavě, Plzni, Českých Budějovicích, Brně a nakonec se stala členkou činohry Národního divadla, v době okupace hrála v pražské Uranii. V této době se také seznámila se svým prvním manželem, fotografem Karlem Ludwigem (1919-1977), který se tehdy specializoval na spolupráci s divadly (později se rozvedli a Ludwigovou druhou manželkou byla režisérka Věra Chytilová). Po válce pak Matoušková hrála v Divadle 5. května (1945-1948), pohostinsky hrála také v Realistickém divadle. Doménou jejího herectví byly postavy mírně vykolejených a rozporuplných žen, vynikla například ve hrách Bouře nebo Farma pod jilmy. V krátkém poválečném období patřila Lída Matoušková k výrazným osobnostem českého divadelního herectví, vzhledem k její emigraci po roce 1948 je dnes však neprávem opomíjena.

Hned jako absolventka konzervatoře byla Matoušková angažována pro film a poprvé se objevila v menší roli ve veselohře ULIČNICE (1936), kde hlavní roli hrála Věra Ferbasová. Poté se ale věnovala především divadlu a znovu se před filmovou kameru postavila až po válce, kdy ztvárnila menší role ve významných uměleckých počinech čerstvě znárodněné kinematografie. Větší herecký prostor jí poskytl pouze režisér B. Zeman v dramatu MRTVÝ MEZI ŽIVÝMI (1946). V roce 1948 se Lída Matoušková podruhé provdala za rakouského diplomata Englandera, načež přesídlila do Vídně a její herecká kariéra tak skončila. V uvolněných 60. letech se pak ještě do Československa vrátila, aby si zahrála menší role ve filmech ... A PÁTÝ JEZDEC JE STRACH (1964) a UTRPENÍ MLADÉHO BOHÁČKA (1969).

Mladší sestra Lídy Matouškové Eva Matoušková (*1921) byla též herečkou, pojilo je mimo jiné několik společných divadelních angažmá; také Eva hrála ve filmu.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace