Reklama

Reklama

Jan Němec

Jan Němec

nar. 12.07.1936
Praha, Československo

zem. 18.03.2016 (79 let)
Praha, Česko

Biografie (4)

Po studiích na katedře filmové režie pražské FAMU a asistování mj. u režiséra Václava Kršky natočil v roce 1960 jako svůj první hraný film krátkometrážní SOUSTO podle "lágrové"povídky Arnošta Lustiga. Jeho mezinárodním úspěchem byl celovečerní hraný debut DÉMANTY NOCI podle jiné válečné povídky téhož autora a vlastního scénáře v roce 1964. Byl odměněn Velkou cenou města Mannheimu a dnes patří ke klasickým dílům evropského filmu šedesátých let. Do povídkového filmu… (více)

Zajímavosti (14)

  • V roce 2002 obdržel od tehdejšího prezidenta ČR Václava Havla medaili Za zásluhy 2. stupně. V roce 2014 se ale rozhodl ji vrátit. „Prezident ocenil filmové tvůrce, kteří se nikterak nezasloužili o stát, pouze mu ve své profesi pomohli k politické kariéře. To je nechutné a jako občan k tomu nemohu mlčet,“ shrnul obsah průvodního dopisu, s nímž medaili vrátil. (SONY_)

Obávaný (2017)

  • Film, který odjel Godard (Louis Garrel) natáčet do Československa se jmenoval Pravda (1970) a jednalo se o dokument schvalující okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Mluví se o něm také v autobiografickém dokumentu Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad, kde kvůli němu Němcovo alter-ego John (Jiří Mádl) Jan Godarda zabije, což chtěl skutečný Jan Němec prý doopravdy udělat. (Jurkodak1)

Vlk z Královských Vinohrad (2016)

  • Jan Němec, který se dokončení filmu bohužel nedožil, po několika letech příprav zahájil natáčení na filmovém festivalu v Cannes v létě 2015, kde zaznamenal osudový rok 1968. Tři zástupci české nové vlny včetně Němce (těmi dalšími byli Miloš Forman a Jiří Menzel) měli tehdy šanci získat Zlatou palmu. Levicoví francouzští filmaři v čele s Jean-Lucem Godardem ale pod vlivem revolučních studentských bouří festivalovou soutěž předčasně ukončili. Osudovou ránou Němcovy slibné mezinárodní kariéry byl pak o několik týdnů později příjezd ruských tanků do Prahy. (Zdroj: Boskovice Festival)

Galerie (3)

Reklama

Režisér

Scenárista

Herec

Spisovatel

Filmy
2016

Krycí jméno Holec - povídka

Skladatel

Dokumentární
2013

Celnice: Můj proces s TGM – Film o filmu (TV film)

2001

Noční hovory s matkou

Pořady
2013

Celnice

Producent

Kameraman

Dokumentární
2001

Noční hovory s matkou

Host

Ovládací panel

Fanklub

(50)

Reklama

Reklama