foto

Meng Lo

  • nar. 23.7.1956 (64 let)
    Hongkong

Biografie

Hongkongský rodák Lo Meng (vlastním jménem Law Kun Lam) do světa filmu pronikl poněkud netypicky, a sice jako mzdový účetní pro Chang's film company (filmová společnost režiséra Changa Cheh, se sídlem na Taiwanu). Naštěstí pro fanoušky ale účetním nezůstal.

Podobně jako mnoho jeho vrstevníků, i on byl v dětství zapáleným divákem černobílých filmů o Wong Fei-Hungovi a mimojiné i díky nim si už v dětství zamiloval bojová umění; od třinácti let se pak začal kung-fu věnovat aktivně (studoval jižní styl Choi Lei Fut). Když studio Shaw Brothers vypsalo kurz pro filmové kaskadéry, Lo Meng se do něj zapsal – a nakonec byl jedním z těch, kteří uspěli. Aby dokázal bojová umění na plátně co nejlépe "prodat", ponořil se do studia dalších, "fotogeničtějších" stylů jako Hung Kuen nebo Taekwondo.

Poprvé se na plátně objevil ve filmu SHAOLIN TEMPLE z roku 1976. Následovalo pár vedlejších rolí a v roce 1978 přišel průlom v podobě klasiky PĚT ZBRANÍ (FIVE VENOMS). Lo Meng velice sympaticky sehrál jednu z hlavních rolí a do historie hongkongského filmu tak vstoupil jako jeden z "Venoms" (skupina herců, se kterou pracoval režisér Chang Cheh na přelomu 70. a 80. let, a do níž kromě Lo Menga patřili Philip Kwok, Lu Feng, Chiang Sheng, Sun Chien a s jistými výhradami i Wei Pai). Spolu s ostatními natočil řadu kung-fu klasik, jako např. NEPŘEMOŽITELNÝ SHAOLIN, MAGNIFICENT RUFFIANS, SHAOLIN RESCUERS a jiné. U studia Shaw Brothers vytrval z původní šestičlenné sestavy nejdéle - dost dlouho na to, aby se stal velmi bezprostředním svědkem úpadku kdysi slavného filmového impéria, který v první polovině 80. let nastal. V tomto období natočil kromě jiného např. i kultovní kung-fu krvák CHINESE SUPER NINJAS aka FIVE ELEMENT NINJA (1982) nebo filmy jako BASTARD SWORDSMAN (1982) či CLAN FEUDS (1982), kde se objevil i jeho jeho "Venom" kolega, Sun Chien.

V roce 1985 Shaw Brothers studio přestalo vyrábět filmy. Společnost se zaměřila na televizní produkci a distribuční činnost. Znamenalo to tečku za jednou úžasnou filmovou érou, nicméně Lo Mengova kariéra tím neskončila. Od poloviny osmdesátých let se objevil v řadě filmů a seriálů - např. KILLER (2000), EBOLA SYNDROME (1996), "REAL KUNG FU" (2005) aj. - a ačkoli o hlavní role právě nezakopával a zdaleka ne všechny tituly, v nichž se objevil, by se daly označit za kvalitní, většinou nezůstával bez práce. Za zmínku určitě stojí menší role, kterou si zahrál ve Woově HARD BOILED (1992), a díky níž se na plátně sešel s někdejším spoluhráčem z "Venom" týmu, Philipem Kwokem.

V roce 2007 se Lo Mengovi dostalo uznání v podobě ocenění za celoživotní přínos bojovému filmu, které převzal na setkání fanoušků ve Philadelphii. Jinak se mu ale bohužel poslední dobou příliš nedaří; jeho jméno je naneštěstí vzpomínáno spíš v souvislosti s alkoholismem a osobními i pracovními problémy, než v souvislosti s jeho rolemi. Nezbývá, než doufat, že nás ještě příjemně překvapí nějakým stylovým comebackem.

Lo Meng jako Venom

Lo Meng budil respekt už svojí tělesnou stavbou a před kamerou působil jako personifikace pro "badass". Pakliže někdo z "Venoms" dovedl vzbudit zdání, že malíčkem porazí strom a pěstí prorazí žulu, byl to právě on. Vedle akrobatických kousků Lu Fenga, Chiang Shenga a Philipa Kwoka či proklatě vysokých Sun Chienových kopů působila úsporná dynamika jeho pohybů obzvlášť efektně. Ačkoli minimálně před kamerou byl jako bojovník velice všestranný, ve "Venom filmech" obvykle hrával sympatické, dobrosrdečné, trochu cholerické a velmi nekomplikované svalouny, kteří spoléhali spíš na hrubou sílu než na rychlost nebo vybroušenou techniku. Chang Cheh v něm záhy rozpoznal ideální oběť a rád jej nechával zemřít krutou a bolestivou smrtí (často ve vypjaté scéně, z níž patos stříkal na všechny strany).

Lo Meng měl až zázračnou schopnost okamžitě opanovat každou scénu, v níž se objevil. Akrobatické kousky sice nepředváděl, ale účelná elegance jeho pohybů, aura téměř absolutní neporazitelnosti, jakou se dokázal na plátně obestřít, a jeho sympaťácký šarm přitahují pozornost jako magnet. Díky široké škále grimas a solidnímu komickému načasování byl navíc jedním z prominentních komediantů "Venom" týmu (svoje nadání pro slapstick komedii uplatnil např. v dnes už kultovních tréningových scénách z NEPŘEMOŽITELNÉHO SHAOLINU nebo ve filmech jako MAGNIFICENT RUFFIANS a AVENGING WARRIORS OF SHAOLIN aka SHAOLIN RESCUERS).

Lo Meng tvořil ideální protiváhu k odlehčenému, akrobatickému stylu Philipa Kwoka, Lu Fenga a Chiang Shenga a ať už se na plátně smál, mračil anebo rval, vždy působil autenticky. Ačkoli v posledních Venom filmech Lo Meng už chyběl (viz MASKED AVENGERS nebo FLAG OF IRON), dodnes je mezi fanoušky jedním z nejoblíbenějších členů "poison clanu".

Helena "MaedhRos" Š.

Herecká filmografie

Filmy

2019 Jie wen 4: Wan ťie pchien
Made in Chinatown
P feng bao
2018 Europe Raiders
The Dark Soul
2017 Gao geung jing dou fu
2016 Buddy Cops
2015 Ip Man 3
2013 Velmistr
2011 Kai xin mo fa
Re lang qiu ai zhan
2010 Chrabří bojovníci
Ip Man 2
2006 Xi zhao
2004 Jian niang san bao
Jian xi hei mei gui
Nan shang nu xia
Ze go ah ba zan bau za
2003 An na yu wu lin
Wo yao jie hun
2002 Dry Wood, Fierce Fire
2000 Dao shou
1999 Bao lie xing jing
Ye cha
1998 Ji du qiang jian
Nu jing yu pi tiao ke
Yin yang lu zhi sheng guan fa cai
Yuk po tuen III goon yan ngoh yiu
1997 Ni ge mie ye chang
1996 Xong xing zi: Zhi jiang hu da feng bao
1995 Mi hun dang
Miao jie gu shi
Nan yang shi da xie shu
1994 Xin ying xiong ben se
1987 Zhong hua zhan shi
1985 Crazy Shaolin Disciples
Kong woo liu duen
San dung whang yan
1984 Secret Service of the Imperial Court
1983 Liang shang jun zi
Men from the Gutter
Tian can bian
1982 Da qi ying xiong chuan
Human Lanterns
Ren zhe wu di
1981 Nan bei shi wang
She diao ying xiong chuan san ji
1980 Dva šampioni Šaolinu
Heaven and Hell Gate
The Rebel Intruders
1979 Guangdong shi hu xing yi wu xi
Jin bei tong
Mai ming xiao zi
Sheng si dou
Za ji wang ming dui
Šaolinští zachránci
1978 Can que
Nepřemožitelný shaolin
Pět zbraní
She diao ying xiong chuan xu ji
1977 Chrabrý lučištník
Hai jun tu ji dui
Soul Brothers of Kung Fu
Tang ren jie xiao zi

TV seriály

2005 Fu shan zan shi fu (TV seriál)
2004 Dong du shen tan (TV seriál)
1984 By Royal Decree (TV seriál)