foto

Michael Winterbottom

  • nar. 29.3.1961 (59 let)
    Blackburn, Lancashire, Anglie, Velká Británie

Biografie

Režisér Michael Winterbottom se během pouhých dvanácti let zařadil k nejcílevědomějším a nejneohroženějším režisérům současnosti. V průběhu tohoto období stihl natočit 14 velmi rozdílných filmů z různých částí světa. V roce 2006 se objevily v kinech jeho výrazně tematicky odlišné snímky The Road to Guantanamo a Tristram Shandy.

Odvážné dokumentární drama The Road to Guantanamo vypráví příběh „Tiptonské trojky“, tří mladých mužů, kteří byli dva roky bezdůvodně vězněni z neblaze proslulé americké věznici na Kubě. Film získal Stříbrného medvěda v kategorii nejlepší režie na Berlínském filmovém festivalu a byl nominován na Independent Spirit Award v kategorii nejlepší dokument.

Hravý film Tristram Shandy je adaptací humorné autobiografie Laurence Sternea The Life and Opinions of Tristram Shandy z 18. století. Steve Coogan si zahrál sám sebe – ve filmu hraje herce, který hraje Tristrama Shandyho a jeho otce Waltera. Film měl premiéru na Filmovém festivalu v Torontu a byl nominován na cenu Alexander Korda Award, udělovanou akademií BAFTA, v kategorii nejlepší britský film. Kromě ní byl nominován na pět cen British Independent Film Award.

Na kontě má také film In This World o pašování uprchlíků, který byl natočen v Pákistánu a Afghánistánu. Snímek získal Zlatého medvěda, Cenu ekumenické poroty a Cenu míru na Filmovém festivalu v Berlíně a cenu BAFTA za nejlepší neanglický film. Winterbottom získal také cenu asociace Directors Guild of Great Britain. Film Nonstop párty vrátil Winterbottoma na jeho domácí půdu. Ve filmu, který je poctou manchesterské hudební scéně v 80. letech, si zahrál Steve Coogan jako zakladatel firmy Factory Records Tony Wilson. Snímek v roce 2002 soutěžil na festivalu v Cannes a získal ocenění British Independent Film Award.

Prvního významnějšího režijního úspěchu dosáhl v britské televizi, kde pracoval například na čtyřdílném dramatu Family (1993) z produkce BBC. V roce 1994 natočil první celovečerní film, nezvyklé kriminální drama Butterfly Kiss. Poté natočil pro BBC film Go Now.

V roce 1995 adaptoval do filmové podoby svůj oblíbený román Jude the Obscure Thomase Hardyho. Ve filmu Jude si zahráli Christopher Eccleston a Kate Winslet. Jude měl premiéru v průběhu režisérské noci v Cannes a získal cenu Michaela Powella pro nejlepší film na Filmovém festivalu v Edinburghu. V roce 1996 Winterbottom soutěžil v Cannes s filmem Vítejte v Sarajevu, který se odehrává během obléhání bosenského hlavního města a je založen na pravdivém příběhu novináře Michaela Hendersona. V jeho filmu Temná hra, který byl v roce 1998 soutěžním snímkem na Berlínském filmovém festivalu, si zahráli Rachel Weisz a Alessandro Nivola. O rok později natočil lehkou sexy komedii With or Without You.

Přelomem v jeho stylu i technice bylo drama V zemi divů. Film byl vybrán jako soutěžní snímek na festivalech v Cannes a Edinburghu, získal ocenění British Independence Film Award v kategorii nejlepší film a byl nominován na nejlepší britský film při předávání cen BAFTA. Snímek Vykoupení z roku 2001 natočil podle dalšího Hardyho románu The Mayor of Casterbridge, avšak zasadil ho do období kalifornské zlaté horečky. Film soutěžil na filmových festivalech v Berlíně a Paříži a zahráli si v něm Milla Jovovich, Peter Mullan, Wes Bentley, Nastassja Kinski a Sarah Polley. V roce 2003 natočil v Šanghaji, Dubaji a indickém Rajasthanu futuristický film Code 46 s Timem Robbinsem a Samanthou Morton. Film měl premiéru na MFF v Benátkách. O rok později natočil romantické hudební drama 9 Songs.

Winterbottom se narodil v roce 1961 v Blackburnu v anglickém hrabství Lancashire. Po spolupráci na dramatu Family založil spolu s producentem Andrewem Eatonem produkční společnost Revolution Films. V současné době připravuje svůj další film Genova.

Zdroj: presskit filmu Síla srdce

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2019 Greed
2018 Svatební host
2014 The Trip to Italy
2012 Everyday
2011 Trishna
2008 Spálené mosty
2004 Devět písní

Dokumentární

2015 The Emperor's New Clothes

Producentská filmografie

Filmy

2018 Svatební host
2011 Trishna
2008 Spálené mosty
2004 Devět písní

Dokumentární

2006 Cesta na Guantánamo

Herecká filmografie

Dokumentární

2000 Road to Sundance

Host

TV pořady

1984 Cinema 3 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce