foto

Richard Brooks

  • nar. 18.5.1912
    Filadelfie, Pennsylvania, USA
  • zem. 11.3.1992 (79 let)
    Beverly Hills, Los Angeles, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Vlastní jméno tohoto amerického režiséra je Ruben Sax. Studoval na West Philadelphia High School a je absolventem Temple University. V roce 1930 začal pracovat jako sportovní reportér pro Atlantic City Press Union, Philadelphia Record a New York World-Telegram. Poté působil jako scénárista pro NBC. Během 2.světové války sloužil dva roky u amerického námořnictva.

Jeho režijním debutem byl snímek CRISIS (1950) s Cary Grantem v hlavní roli. Napsal scénář k filmu BRATŘI KARAMAZOVI (1958), který i režíroval. Ve stejném roce natočil i drama KOČKA NA ROZPÁLENÉ PLECHOVÉ STŘEŠE (1958). Jeho největší úspěch přišel o tři roky později, kdy získal Oscara v kategorii nejlepší adaptovaný scénář za snímek ELMER GANTRY (1960).

Kromě režie se věnoval také psaní, je autorem tří novel. Byl dvakrát ženatý, z druhého manželství s herečkou Jean Simmons má dceru Kate. Zemřel 11. března 1992 v Beverly Hills na selhání srdce a je pohřben na hřbitově v Hillside v Kalifornii. Za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Bára "sidda" M.

Producentská filmografie

Spisovatelská filmografie

Filmy

1947 Křížový výslech - kniha

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace