foto

Jörg Buttgereit

  • nar. 20.12.1963 (54 let)
    Berlín, Západní Německo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

"Všichni se bojíme smrti. Proto se s ní musíme vypořádat. Tak či onak."

Jörg Buttgereit rozhodně patří mezi nejkontroverznější německé režiséry, především pro svou posedlost různými formami smrti a pro až obsesivní vykreslení bezcitné nechutnosti a perverze v kontrastu s konvenčním, místy až romanticky působícím filmovým materiálem.

Narodil se 20. prosince 1963 v Berlíně - v době, kdy si ještě kontrolu nad Západním Německem rozdělovaly Británie, Francie a Amerika. Mladý Jörg se tak dostal do kina na filmy ze všech těchto zemí; máloco mu ovšem prý tak učarovalo jako béčkové monster-horrory. S krátkometrážním filmem experimentoval už od svých 14 let, kdy natáčel parodie TV reklam. Když se mu rozbila kamera a získal z ní jen černý, prázdný film, chvíli s ním experimentoval a dostal různé odstíny modré, zelené a černé. Tak vznikl nápad pro jeho první počin Color Trip, který se ovšem nedochoval. Sám označuje za svůj první film INTERVIEW WITH FRANKENSTEIN z roku 1977.

Do diváckého povědomí se zapsal snímkem NEKROMANTIK v roce 1987. Snímkem, který vystavěl jako romantickou tragédii o sadistickém a nekrofilním páru. Snímkem, který dodnes rozděluje diváckou obec na dva nesmiřitelné tábory; jedni tvrdí, že se jedná o glorifikaci perverze a úchylnosti a Buttgereita odepisují, druzí označují film za mrazivou glosu odcizené a přesexualizované společnosti a za dílo plné černého humoru, má-li divák správný nadhled.

Následoval DER TODESKING o dva roky později - dílo daleko specifičtější, co do výrazu jemnější a roztříštěnější...a ačkoliv se rovněž zabývá smrtí, nejedná se o tolik šokující rozvrat morálních hodnot, proto se vyhnulo většímu rozruchu. Zato jeho pokračování NEKROMANTIKU, vydané v roce 1991, bylo 12 dní po vypuštění zabaveno autoritami - což se v Německu nestalo od dob nacistického režimu.

Později natočil ještě sondu do duše psychopatického vraha SCHRAMM a podílel se i na seriálu LEXX. Nicméně jeho aktivita ve filmovém průmyslu je nyní silně utlumena - od roku 1993 nenatočil žádný celovečerní film.

Martin "Emzet" Zubr

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Střihačská filmografie

Filmy

1987 Nekromantik

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace