foto

Jörg Buttgereit

  • nar. 20.12.1963 (56 let)
    Berlín, Západní Německo

Biografie

"Všichni se bojíme smrti. Proto se s ní musíme vypořádat. Tak či onak."

Jörg Buttgereit rozhodně patří mezi nejkontroverznější německé režiséry, především pro svou posedlost různými formami smrti a pro až obsesivní vykreslení bezcitné nechutnosti a perverze v kontrastu s konvenčním, místy až romanticky působícím filmovým materiálem.

Narodil se 20. prosince 1963 v Berlíně - v době, kdy si ještě kontrolu nad Západním Německem rozdělovaly Británie, Francie a Amerika. Mladý Jörg se tak dostal do kina na filmy ze všech těchto zemí; máloco mu ovšem prý tak učarovalo jako béčkové monster-horrory. S krátkometrážním filmem experimentoval už od svých 14 let, kdy natáčel parodie TV reklam. Když se mu rozbila kamera a získal z ní jen černý, prázdný film, chvíli s ním experimentoval a dostal různé odstíny modré, zelené a černé. Tak vznikl nápad pro jeho první počin Color Trip, který se ovšem nedochoval. Sám označuje za svůj první film INTERVIEW WITH FRANKENSTEIN z roku 1977.

Do diváckého povědomí se zapsal snímkem NEKROMANTIK v roce 1987. Snímkem, který vystavěl jako romantickou tragédii o sadistickém a nekrofilním páru. Snímkem, který dodnes rozděluje diváckou obec na dva nesmiřitelné tábory; jedni tvrdí, že se jedná o glorifikaci perverze a úchylnosti a Buttgereita odepisují, druzí označují film za mrazivou glosu odcizené a přesexualizované společnosti a za dílo plné černého humoru, má-li divák správný nadhled.

Následoval DER TODESKING o dva roky později - dílo daleko specifičtější, co do výrazu jemnější a roztříštěnější...a ačkoliv se rovněž zabývá smrtí, nejedná se o tolik šokující rozvrat morálních hodnot, proto se vyhnulo většímu rozruchu. Zato jeho pokračování NEKROMANTIKU, vydané v roce 1991, bylo 12 dní po vypuštění zabaveno autoritami - což se v Německu nestalo od dob nacistického režimu.

Později natočil ještě sondu do duše psychopatického vraha SCHRAMM a podílel se i na seriálu LEXX. Nicméně jeho aktivita ve filmovém průmyslu je nyní silně utlumena - od roku 1993 nenatočil žádný celovečerní film.

Martin "Emzet" Zubr

Scenáristická filmografie

Střihačská filmografie

Filmy

1993 Schramm
1987 Nekromantik
1985 Hot Love

Producentská filmografie

Filmy

1985 Hot Love

Host

TV pořady

2002 Durch die Nacht mit... (TV pořad)
1998 Fast Forward (TV pořad)

Fanoušci tvůrce