foto

Tomáš Kočko

  • nar. 4.3.1972 (48 let)
    Frýdek-Místek, Československo

Biografie

Osobitý písničkář, zpěvák, skladatel, aranžér a badatel v oblasti původní moravské a slovanské umělecké tvorby, historie i religionistiky, Tomáš Kočko, se narodil 4. března 1972 ve Frýdku-Místku.

Jako violista byl přijat na Státní konzervatoř v Ostravě, ale po roce přestoupil na obor hudebně-dramatický. Po složení maturitní zkoušky se dostal na Divadelní fakultu Janáčkovy akademie múzických umění (ateliér muzikálového herectví) a po promocích nastoupil ke studiu operní režie na Hudební fakultě JAMU.

V rámci studia inscenoval opery Pimpinone (G.P.Telemann), Livietta et Tracollo (G.B.Pergolessi), Odysseův návrat (J. Berg), Don Giovanni (G. Gazzanniga), Albert Herring (B. Britten), Vězněná na Špilberku (Jan Ladislav Dusík). V Moravském divadle Olomouc se podílel jakožto asistent režie na inscenacích oper Káťa Kabanová a Dvě vdovy. Asistoval také u inscenace představení MASS Leonarda Bernsteina na nádvoří Pražského hradu a muzikálu Jesus Christ Superstar od A. L. Webera. Samostatně režíroval ve slezském divadle Opava operu Lazebník Sevillský a operetu Na tý louce zelený. Své muzikálové herectví představil v pražských produkcích Jesus Christ Superstar (apoštol Ondřej) a Hair (Walter, Cloude), v brněnských West Side Story (Bourák), Babylon (Austrei), Legenda (Daniel) atd. Zkušenosti posbíral i v divadle se svébytnou poetikou - Radost Brno (Pohádka o Červené Karkulce a CvoXXstory jako herec; Kutululů z Beskyd dolů a Pohádka o Honzovi jako režisér a autor hudby). Pro Švandovo divadlo složil hudbu k div. hře Maškaráda (režie R. Lipus).

Přehlédnout však nelze skladatelské aktivity Tomáše Kočka. Se svým orchestrem je držitelem dvou cen Anděl za album roku, ale také první ceny z prestižního evropského festivalu folkové a etnické hudby Etnosphere 2002. Jeho akustická hudba kombinuje prvky folku, jazzu, etnické hudby a rocku. Písničkář Tomáš Kočko se do podvědomí širší veřejnosti uvedl recitálem, v němž představil zhudebněnou poesii básníka píšícího v dialektu beskydských horalů - Ladislava Nezdařila. Zpopularizoval a pro mnohé objevil beskydského barda, který své dílo zasvětil rodným horám, jejich obyvatelům, zvykům a slavným hrdinům tohoto kraje. Písně na básnické texty Ladislava Nezdařila tvoří podstatnou část Kočkova repertoáru. Druhou významnou částí Kočkova repertoáru je původní ohlasová tvorba inspirovaná zbojnickou tématikou, zvláště pověstmi a písněmi o Ondrášovi, legendárním hrdinovi beskydských hor. Repertoár doplňují osobité úpravy tradičních písní Moravy.

Na televizních obrazovkách se nejvíce zviditelnil díky pořadům Návraty k divočině a Divočina bez hranic, kde přivádí diváky do národních parků České a Slovenské republiky, Polska, Rakouska, Německa, Maďarska a Ukrajiny. Dostal tu dostatek prostoru k demonstraci svého muzikantského i moderátorského umění, ale také lásky k přírodě a cestování.

Vito "cheyene" Scaletta

Herecká filmografie

Filmy

1991 Někdo zvoní (TV film)
1989 Ulice bez mena

Dokumentární

2012 Divočina bez hranic (TV seriál) - mod.
Duna - Ipoly Nemzeti Park (E13) - mod.
Tatrzański Park Narodowy (E12) - mod.
Nationalpark Bayerischer Wald (E11) - mod.
další epizody (13)
2011 Návraty k divočině (TV seriál) - mod.
Nízké Tatry (E13) - mod.
Pieniny (E12) - mod.
Šumava (E11) - mod.
další epizody (13)
2005 Písnička o Ondrášovi
2000 Zpívání na farmě (TV seriál)

Divadelní záznam

2002 Babylon (divadelní záznam)

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Host

TV pořady

2012 Živě na jedničce (TV pořad)
1993 Ta naše povaha česká (TV pořad)