Reklama

Reklama

Jiří Šolc

Jiří Šolc

Diskuze

sator

sator (hodnocení, recenze)

V letech 1969 až 1982 byla jeho tvář známá kde komu. Hlasatel Československé televize Jiří  Šolc se objevoval v hlavních zpravodajských pořadech, proslul v konferenciérské dvojici s Martou Rapaičovou, silnou obsesí ze své pleše a nakonec také opakovaným pobytem ve vězení.

 

Otec Jiřího Šolce přednášel na Vysoké škole politické, což mu vyneslo pověst kádrově prověřeného člověka a nikdo nečekal, že by mohl být nějak problematický. Rozpoznávacím znamením bylo věčné tupě přes pleš, které si lepil oboustrannou lepenkou na koberce a s tím spojený panický strach z větru. První manželství, ze kterého vzešel syn Jiří, se nepovedlo a manželka mu utekla s jedním z tehdejších pražských veksláků. "Jirka je pak nesnášel, proto je mi divné, že se nechal nachytat skořápkáři a prakticky na chodníku prohrál asi 70 tisíc," vzpomíná jeden z jeho spolužáků.

 

Okradený malíř
To nebyla zrovna malá částka, bylo za ní možné pořídit jedno nové a k tomu druhé ojeté auto navrch. Proto začal s půjčkami, které nehodlal nikdy splatit. "Jirka působil jako slušný člověk. Když vyprávěl, že má problémy s bytem, většina z nás mu půjčila," zavzpomínal někdejší šéf zpravodajství ČST Dušan Macháček. A pak už to se Šolcem šlo z kopce. "Navštívil malíře Jaroslava Gruse, a vydyndal na něm obraz - údajně na natáčení. Jenže ho obratem prodal, aby zalepil nejhorší díry. Grus se ale po obraze brzy sháněl a začala se stahovat smyčka," říká jeden z bývalých přátel hlasatele.

 

Loupežné přepadení
Následně už Jiří Šolc neměl příliš možností, jak sled polízanic řešit. V roce 1982 si proto nasadil na hlavu punčochu, vzal pistoli a přepadl byt člověka bydlícího poblíž Václavského náměstí, u kterého předpokládal dobrý lup. Šolc skončil na pět let v kriminále. Po revoluci si dokonce zahrál ve filmech Nahota na prodej a Playgirls, jako vystudovaný tiskař si otevřel tiskárnu a opět se pro svůj životní styl, který si nemohl dovolit začal dostávat do problémů. "Byl to veselý člověk, rád diskutoval, měl rád kavárny, víno, karty," popsal ho někdejší kolega Štefan Nižňanský pro Čas.sk.

 

Několikrát prodaný byt
"Prachy mu zase nestačily, měl k nim až chorobný vztah, potřeboval se předvádět, mít to nejdražší. Tak vymyslel fintu a několikrát prodal byt po rodičích. Škoda se vyšplhala v půlce 90. let na 3 miliony, což bylo strašně moc," prozradil opět zmiňovaný kamarád. A protože šlo v Šolcově případě o recidivu, dostal dalších deset let natvrdo. Odseděl si osm a po propuštění z basy, kde dělal knihovníka, se nechal zlákat vidinou peněz a přijal pozvání do show Jana Krause.

 

Vrazi jsou fajn kluci
Ve vězení se mu prý líbilo: "Je to tam krásný, to každýmu doporučuju, kdyby tak člověk měl dostat doživotí, na cle pár vrahů, to jsou dobrý kluci," blekotal podivně, ale jinak nebyl příliš výřečný. Dokonce moderátor Karel Šíp po zhlédnutí Krausova pořadu v Českém rozhlase řekl: "Já si na to pamatuju a dokonce jsem to sám někde uváděl jako nejstrašnější případ hosta, kterej může bejt, to byl Jiří Šolc a to jsem tomu Krausovi opravdu tu práci nezáviděl, to bylo děsný." O dalších osudech nešťastníka se nic neví, zmizel neznámo kam. Jedni tvrdí, že skončil opět za mřížemi, druzí, že spáchal sebevraždu. Kdo ví, třeba se zase někdy někde vynoří ...

Herec

Účinkující

Reklama

Reklama