Pan Tau

Československo / Západní Německo / Rakousko, (1971–1978), 16 h 52 min (Minutáž: 29–36 min)

Předloha:

Ota Hofman (kniha)

Otto Šimánek, Josef Aleš, Františka Alešová, Jana Alešová, Marta Alešová, Karel Augusta, Josef Bek, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Josef Beyvl (více)

Série(4) / Epizody(33)

Celé generace dětí nejen v Čechách a na Moravě znají z televizních obrazovek kouzelného mužíčka s buřinkou a deštníkem. Pan Tau (O. Šimánek) se umí měnit v malého panáčka, nebo v dospělého muže a pomocí kouzelné buřinky plní různá dětská přání. Seriál vznikal postupně, po jednotlivých, samostatných dílech. První ucelená série byla spjatá s rodinkou malého kluka Emila (rodiče hráli S. Budínová a J. Sovák). S příchodem J. Wericha se seriál soustředil kolem malé holčičky Claudie (V. Helcelová) a jejího dědečka (J. Werich), kteří za pomoci pana Tau zažijí mnohá dobrodružství na svých cestách (čeští diváci ovšem tyto díly mohli v televizi zhlédnout až po roce 1989). V další sérii se mužíček s kouzelnou buřinkou dostane do nové rodiny Urbanových (J. Bohdalová a V. Menšík), kterým připomíná strýčka Alfonse (O. Šimánek), i tady pomáhá dětem svými roztomilými kousky. V poslední sérii se pan Tau dokonce ocitne na křídle letadla a způsobí řadu problémů letovému inspektorovi (V. Brodský). A hlavně ovšem přinese opět spoustu radosti dětem. (Česká televize)

otík

Na začátku tohoto zajímavě vymyšleného seriálu se maličký pan Tau zřítí ve svém primitivním vozítku na Zem. Dostane se do rodiny Filipa a prožije s ním prvních pět dobrodružství (třeba při vánočních oslavách, na rodinné chatě, s Filipem se podívá na hory a trochu také pozlobí Filipova třídního učitele - Václav Štekl, nebo Filipova tatínka - Jiří Sovák). Na konci pátého dílu pan Tau omylem odjíždí v autě školního inspektora. V šesté části pluje na výletní lodi, v sedmém díle přiletí do zámku, kde prázdninuje osamělá malá dívenka Claudie a nebyl by to pan Tau, aby jí její nudný pobyt na zámku řádně nezpestřil. Dědečka Claudie si zahrál pan Werich. V osmém dílu se pan Tau vrací za Claudií, aby dědečkovi splnil jeho přání - vypařit se ze zámku s Claudií za účelem pořádného dobrodružství. A pan Tau jeho přání plní a po několik dílů jim dá poznat co to je obyčejný život tuláků. Díl končí odjezdem Claudie a dědečka (Wericha) na koňském povoze. V devátém díle pan Tau plní dědečkovi veškerá přání - postel místo stohu slámy, kapři loveni na pampelišku, víno k pečenému kapru. Na konci Claudie a pan Werich odjíždějí vlakem za dalším dobrodružstvím. V desátém díle pan Tau, dědeček i Claudie cestují světem bez peněz, spí pod mostem zakrytí novinami a zažívají spoustu dobrodružství, která končí zastávkou v cirkuse. Pak už je čas vrátit se na dědečkův zámek (Hluboká) a rozloučit se. V jedenáctém díle se už samotná Claudie vrací letadlem domů. Maminka ji však na letišti nestihne, a tak jede domů taxíkem. Zapomene v něm však pana Tau, který pak taxikáři Pavlu Landovskému "zpříjemní" den všemi možnými neplechami. Taxikář dostane co proto včetně nezbytného ponaučení. Pan Tau se na konci dílu loučí s Claudií a jde vstříc novým hrdinům. Jenže daleko nedojde, neboť se jako malá hračka zatoulá do zastavárny, kde jí její majitel Miloš Kopecký vezme buřinku a jde si zvesela čarovat. Našeho pana Tau nechá zavřeného ve své zastavárně bez buřinky. Zároveň se Claudie po svých toulkách Prahou setkává s Filipem a jeho partou, které známe z prvních šesti dílů a společně zjišťují, že pan Tau je jejich kamarádem. Ve třináctém díle, posledním první série, jsme stále s majitelem zastavárny, který si stihl díky buřince vytvořit důmyslný systém ukládání a vracení ztrát a nálezů. Díky čarovné buřince se obohacuje třeba na dostizích (zde se naposled na chviličku setkáváme s Janem Werichem jako Claudiiným dědečkem), nakupuje drahé a luxusní věci a bydlí si na zámku. Netuší však, že je pod dohledem party dětí, kterým pan Tau chybí (partě velí Filip a tak trochu i Claudie) a kteří spřádají plán jak zachránit pana Tau. Nakonec jejich psi dokáží vyměnit zastavárníkovi klobouk a vše se vrací do starých pořádků - pan Tau se vrací k dětem (pěkně velká banda jde skrz Prahu až na Hradčany, kde pan Tau za zpěvu Václava Neckáře tančí) a "nebohý" zastavárník Kopecký do staré dobré nuzné zastavárny. První série končí tím, že pan Tau se prochází po hradčanských zítkách a děti mu mávají. Druhá série začíná především změnou grafiky úvodních titulků a změny hudby - docela otravná. Duch zavedené série se mění, dokonce od druhého dílu přibývá na začátku dílů vypravěč Karel Höger, který vždy opakuje to důležité z minulých dílů. Seriál ztrácí na své originalitě a stává se z něj banální seriálek. V prvním díle maličký pan Tau přilétá do Prahy a přistává u rodiny s hvězdným obsazením (dědeček Filipovský, tatínek Menšík, maminka Bohdalová), která postrává vynalézavého Alfonse, jenž kdysi zmizel. Rodina čeká, že se jednoho dne vrátí, jen tatínek má k tomu plno řečí. Pan Tau zjišťuje, že strýc Alfons je mu naprosto podobný, a tak ve druhém díle putuje balónem hledat Alfréda. Nalézá jej na opuštěném ostrově uprostřed moře. Celý díl tak prožijeme s Alfonsem, jeho kozou a jeho vynálezy. Na konci ale Alfons opouští díky invenci pana Tau ostrov v létajícím balónu. V dalším díle Alfons s Tau přistává na zahradě své rodiny a způsobí především svým velkým balónem velký rozruch. Celý díl je vlastně o tom co s balónem, kam ho dát. Další příhoda líčí příhodu s neposednou kozou a o začínajících zmatcích díky záměnám pana Tau a Alfonse (hodně nudný a zbytečný díl). V pořadí pátém dílu druhé série se k Alfonsově rodině sjede celá široká rodina, aby oslavila jeho návrat. Alfons ale díky tomu zjišťuje, že se do civilizace moc nehodí. Konečně pochopí, že za vším stojí pan Tau a když získá lstí jeho buřinku, zmizí zpět na ostrov. Pan Tau převezme proti své vůli Alfonsovu roli a v šestém dílu musí do práce (do mlékárny). A nebyl by to pan Tau, aby si s touto situací neporadil s grácií sobě vlastně. Mezitím Alfons na ostrově zjišťuje, že ho to život samotáře už nebaví a na konci dílu se vrací zpět k rodině. Buřinku vrátí panu Tau. Sedmý díl přináší vtipnou příhodu, když rodina Alfonse, neschopného udržet si delší dobu práci, vezme k jeho synovci - vedoucímu psychiatrické léčebny (Somr). Milý synovec ale netuší, že si s ním Alfons a pan Tau zahrají divadlo o rozdvojené osobnosti a milého psychiatra uvedou až do stavu bláznovství. V pořadí osmém díle druhé série Pan Tau hlavně sleduje počínání svého dvojníka Alfonse, který konečně získal práci, ve které je odborník – předpovídá počasí s přesností na minutu. Jinak díl nepřináší nic zásadního. V devátém díle Alfons společně s panem Tau zařídí pro dceru svého bratra a jejího přítele krásné taneční chvíle i v okamžiku, kdy se nedopatřením nekoná ples. Zábavu nám přináší v podobné roli učitele jako ve filmu „Marečku, podejte mi život“ František Kovařík, jehož večerní škola zaujme především Alfonse. A také tatínek se seznámí s dceřiným přítelem a předvede, že tančit ještě nezapomněl. V desátém díle se Alfons stane terčem útoku čtyř „mafiánců“, kteří chtějí rozluštit tajemství jeho úspěchu předpovídání počasí. Útok je zaměřen na Alfonsovu rosničku, která sice přežije, ale ztratí se. Alfons tak přichází o zaměstnání i výdělek. Pan Tau sehraje pak malou, ale důležitou roli, díky které „mafiánci“ neuspějí ve snaze zmocnit se Alfonse. V jedenáctém díle Pan Tau pomáhá Alfonsovi v době, kdy ztratil zaměstnání, tatínek si dělá autoškolu, aby vzal rodinu na dovolenou, což se nakonec také díky invenci pana Tau povede. Alfons zůstává doma, aby opravil dům. Ve dvanáctém a následném posledním díle druhé série je rodina na ostrově, kde s nimi zůstává Pan Tau. Pomůže jim ale zpět na pevnou zem, zatímco se Alfons chystá oženit s paní učitelkou. Situace se tradičně zamotá a místo Alfonse se žení pan Tau. To je však předposlední pomoc, kterou Alfons od pana Tau dostane. Poslední dárek jej čeká v rodinném domě, kde Tau vyčaruje místo staré půdy krásnou půdní vestavbu. Pak nasedá do svého mini autíčka a odlétá neznámo kam. Třetí série chlápka s buřinkou začíná jednoduchým dílem. Na křídle letadla letícího do Prahy se objeví pan Tau a způsobí naprostý zmatek a poplach jak na palubě letadla, tak i na letišti. Tam všemu velí Béďa Brodský a toho pan Tau jen tak nerozhází. Tau se schová u slůněte Bimba, ale ztratí svoji buřinku, která končí v rukou ošetřovatelů. Pronese také své první slovo Bim-bo. V dalším díle pan Tau společně se slůnětem Bimbem a dvěma správci safari odjíždí v kamionu, slůně však uteče. Pan Tau ztratí buřinku a oba zůstávají spolu a putují krajinou poblíž vesnice, ve které tím způsobí pořádný zmatek. V dalším díle se pan Tau ocitá se ztraceným slůnětem v domě jednoho z řidičů safari, kde to samozřejmě nemůže dopadnout dobře. Ale nebyl by to kouzelný panáček, aby vše nedal do pořádku. Následně se pan Tau zamíchá mezi kouzelníky a vyráží na jejich soutěž, kde samozřejmě nemůže chybět u žádné lumpárny. V pátém dílu třetí série se pan Tau ocitá na pionýrském táboře v roli kuchaře. Je sice netradiční kuchař, ale děti ho mají rády. Předposlední díl celé série o panu Tau se odehrává u dědečka jednoho dítěte, kam se Tau dostal díky útěku z pionýrského tábora před třetím leteckým inspektorem Brodským. Tam se odehraje několikanásobná výměna kouzelné buřinky, aby nakonec skončila u nic tušícího Brodského. V posledním díle Béďa Brodský přijde na princip kouzelné buřinky, dojde ale také na to, že patří do rukou pana Tau. Půjčí si ji jen na pokus, aby dokázal, že muž na křídle z prvního dílu třetí série nebyl výplod jeho fantazie, ale skutečnost. To se mu také podaří dokázat a při snaze vrátit ji zase panu Tau se buřinka zatoulá mezi dav, který ji roztrhá. Pan Tau odchází neznámo kam bez své buřinky. Tím končí dlouhá série rozdělená do tří sérií, přičemž druhá a třetí série jsou ucelené celky. Hudba: Jiří Malásek, Jiří Bažant & Vlastimil Hála () (méně) (více)

MM_Ramone

"Bol raz jeden čudný pán, čo holdoval len detským hrám. V tmavo čiernom obleku, nosil radosť vo vleku. Deti naňho kývali a pesničky mu spievali. Pomáhal im každý deň, verte že to nebol sen! Volali ho pán Tau, klobúčik na hlave mal. Nehral sa na hrdinu a v saku nosil kvetinu. Keď bol v núdzi nejakej, zmenšil sa a bol O.K. Nehovoril zbytočne a správal sa statočne. S dáždnikom si pomáhal, keď sa veľmi namáhal. Volali ho pán Tau, klobúčik na hlave mal. Išiel raz po ulici. Proti nemu chlapíci. Klobúčiky ako on však boli v bielom nie v čiernom. (Clockwork Orange!!! :-D) Veselo ich pozdravil. Hneď prvý ho palicou dorazil (Alex de Large ;-)). Tentokrát náš všadebol, zmenšiť sa už nestihol!" Toto je jedna z piesní, dnes už neexistujúcej, bratislavskej Oi! punkovej kapely Brickfield. Absolutne sa stotožňujem s autorom tohoto textu. Pan Tau by si veru zaslúžil poriadne preplesknúť tú jeho nemú hubu. Nikdy sa mi táto podivná, rozprávková postavička nepáčila. http://www.youtube.com/watch?v=mxW7-aSiOPQ * ()

lemonova

Neviem, ako by ma tento seriál bavil, keby som bola malá, ale dnes oceňujem, ako krásne sa s tým tvorcovia vyhrali, s akou poctivosťou pristupovali ku každému detailu vrátane perfektnej, tak správne smiešnej, hudby. Pan Tau mi navyše pripomína môjho starého otca: presne to isté huncútsky zdvihnuté obočie ;-) ()

janesX

Pan Tau. Ja by som z tohto spravil horor. Tento pán by lákal malé deti do pasce a zabíjal by ich. Alebo radšej nie, veď to by bolo strašné...Ale napadlo ma to. A myslím, že už keď som bol malý a videl som prvý diel, myslím že už vtedy ma to takmer napadlo. Nie. Ja sa toho bojím a nechcem to už vidieť ani také, aké to je. ()

berg.12

Pan Tau rozhodně nepatřil mezi mé oblíbené dětské hrdiny, ale kouzlení, vedlejší postavy i barvité příběhy tenhle handicap vynahrazovaly. Seriál (pokud se jím Pan Tau ještě vůbec dá nazvat) je trochu nevyrovnaný a díly bez zahraniční koprodukce mi příliš známé nejsou. Nejraději jsem měl ty s J. Werichem a malou Claudií a závěrečného Muže na křídle. I v koprodukčím Rakousku a Německu je Pan Tau populární a vychází na DVD, což svědčí o kouzlu, které si zachoval i po letech. ()

• Natáčení probíhalo na zámku Hluboká nad Vltavou. (SONY_)
  • Natáčelo se ve Špindlerově Mlýně a Bedřichově. (M.B)
  • Natáčelo se na zámku Hluboká nad Vltavou. (M.B)

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016