foto

Laurence Payne

  • nar. 5.6.1919 (101 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Laurence Payne byl divadelní, televizní, filmový herec a spisovatel. Narodil se 5. června 1919 v Londýně jako Laurence Stanley Payne. Spolu s dvěma sourozenci byl vychován matkou - otec zemřel, když byly Laurencovi tři roky. Brzy se nadchl pro divadlo a ve dvaceti letech nastoupil na Old Vic Dramatic School.

Na divadelních prknech se nejvíc proslavil shakespearovskými rolemi. Hrál Hamleta, Cassia v Othellovi nebo titulní roli v adaptaci Romea a Julie režírované ve Stratfordu nad Avonou Peterem Brookem. S Royal Shakespeare Company dokonce podnikl turné po Austrálii.

Od 50. let se objevoval i v televizi. Jako D´Artagnan ve Třech mušketýrech, v několika epizodách kultovního seriálu Doctor Who, ale hlavně jako detektiv Sexton Blake ve stejnojmenné populární sérii vysílané v letech 1967 - 1971. Následkem zásahu při šermířském souboji právě pro jeden z dílů Sextona Blekea oslepl na levé oko. Na plátnech kin ho diváci mohli vidět například ve velkofilmu Ben Hur (1959) či hammerovském hororu Vampire Circus (1972).

Od roku 1961 byl Laurence Payne i autorem detektivek. Jeho prvním románem tohoto žánru byl The Nose on My Face, následoval román Too Small For His Shoes (1962, česky jako Vražda v křídovém lomu). Dohromady je autorem jedenácti knih.

Payne také rád maloval a hrál na piáno. Byl třikrát ženatý a dvakrát rozvedený. Zemřel ve svých 89 letech v Londýně 23. února 2009.

Fanda "Chřástal" Soukup

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky