foto

Jean Peters

  • nar. 15.10.1926
    Canton, Ohio, USA
  • zem. 13.10.2000 (73 let)
    Carlsbad, California, USA

Biografie

Jean Peters byla poměrně známá americká herečka, která si svůj filmový vrchol užila na přelomu 40. a 50. let.

Jean vyrůstala na malé farmě v metodistické rodině. Později navštěvovala Michiganskou univerzitu a také univerzitu v Ohiu. Bylo to právě Ohio, kde se v posledním válečném roce druhé světové války přihlásila do soutěže Miss Ohio (mimochodem soutěž funguje dodnes), kterou vyhrála. Odsud byl už jen krůček k cestě na filmové plátno.

Jean Peters zazářila ve filmech Ann of the Indies, Viva Zapata!, či třeba i po boku slavné Marilyn Monroe ve snímku Niagara. Jejím posledním filmem na dlouhou dobu se stal A Man Called Peter z roku 1955. O rok dříve (1954) totiž potkala výstředního milionáře Howarda Hughese a roku 1957 se stala jeho druhou ženou (i pro Jean Peters to bylo druhé manželství, ještě předtím totiž stihla svatbu po krátké známosti s texaským ropným magnátem), s čímž souvisel i odklon od filmové tvorby směrem k rodinnému životu. V roce 1971 však i toto manželství končí rozvodem.

V 70. a 80. letech se Jean nakrátko v epizodních rolích (zejména v televizních seriálech)  vrátila k herectví. Naposledy účinkovala ve známém seriálu To je vražda, napsala.

V roce 2000, dva dny před svými 74. narozeninami, zemřela na leukémii.

Libor "Eluin" Hejl