foto

Luc Dardenne

  • nar. 10.3.1954 (67 let)
    Awirs, Belgie

Biografie

Bratři Dardennovi jsou významní belgičtí tvůrci autorských filmů. Společně píší, režírují i produkují velice osobité filmy, které pravidelně získávají mnohá festivalová ocenění.

Luc Dardenne se narodil 10. března 1954 v provincii Lutych v Belgii. On a jeho starší bratr Jean-Pierre vyrůstali v průmyslovém městě Seraing. Poté studoval filosofii, zatímco Jean-Pierre studoval herectví. Po vystudování pracovali několik měsíců v cementárně, aby si vydělali na filmovou techniku. Zaznamenávali stávky a demonstrace, jež vznikaly vlivem ekonomické recese, která postihla Lutych v sedmdesátých letech.

V roce 1975 založili produkční společnost Dérives, která se dodnes zabývá výrobou dokumentárních filmů pro belgickou televizi. V polovině osmdesátých let přešli k výrobě hraných filmů, natočili FALSCH (1987) a JE PENSE À VOUS (1992). Tyto filmy se promítaly na filmových festivalech, avšak nevzbudily mnoho pozornosti. V roce 1994 založili další produkční společnost, Les Films du Fleuve, tentokrát pro výrobu hraných filmů. V této společnosti vznikají všechny jejich následující filmy.

Mezinárodní pozornost vzbudil až jejich film SLIB (1996). Příběh o patnáctiletém chlapci a jeho otci, který zaměstnává ilegální imigranty, se stal hitem na filmových festivalech a získal řadu ocenění. Svým následujícím filmem ROSETTA (1999) potvrdili bratři Dardennovi pozici výjimečných tvůrců. Film, ve kterém sledujeme sedmnáctiletou dívku zoufale hledající práci, získal Zlatou palmu a Émilie Dequenne, představitelka hlavní role, získala cenu pro nejlepší herečku. To vše na festivalu v Cannes, kde všechny jejich následující filmy získají jednu z hlavních cen.

Jejich dalším pozoruhodným snímkem je SYN (2002). Film zobrazuje složitý vztah dvou lidí založený na tragické události z minulosti. Olivier Gourmet, který hraje ve všech filmech bratrů Dardennů, získal v Cannes za ztvárnění hlavní role cenu pro nejlepšího herce. Další zajímavý snímek v jejich krátké filmografii je DÍTĚ (2005). Film, ve kterém mladý otec neváhá prodat své právě narozené dítě, získal pro bratry Dardennovy druhou Zlatou palmu na festivalu v Cannes.

Jejich zatím nejnovějším tvůrčím počinem je film MLČENÍ LORNY (2008). Příběh sleduje mladou imigrantku, která kvůli belgickému občanství uzavřela fingované manželství. Tentokrát si bratři Dardennovi odnesli z Cannes cenu za nejlepší scénář.

Filmy bratrů Dardennů jsou depresivní sociální a psychologická dramata. Zobrazují mladé lidi na okraji společnosti a napjaté mezilidské vztahy. Bratři Dardennovi natáčí své filmy pomocí ručních kamer, využívají přírodního osvětlení a zásadně ve svých filmech nepoužívají hudbu.

ČSFD.cz

Producentská filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2000 L'invité (TV pořad)
1984 Cinema 3 (TV pořad)
1976 La nuit des Césars (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(31)