Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

28.05.2022 Autor Goldbeater

75. ročník prestižního Mezinárodního filmového festivalu v Cannes se uchýlil ke svému konci a dnes večer proběhl zakončovací ceremoniál celé letošní filmové akce, kde byli mimo jiné oznámeni vítězové Zlaté palmy za rok 2022. Diváky a přítomné hosty slavnostním ceremoniálem provedla belgická herečka Virginie Efira (Benedetta). Porota hlavní soutěže ve složení filmových tvůrců, jako jsou Asghar Farhadi, Noomi Rapace, Rebecca Hall, Ladj Ly, Jeff Nichols, Joachim Trier, Jasmine Trinca a Deepika Padukone, v čele s prezidentem poroty Vincentem Lindonem, z celkového výběru jednadvaceti titulů zvolila jako letošního vítěze Zlaté palmy pro nejlepší film chválený snímek Triangle of Sadness švédského režiséra Rubena Östlunda (Čtverec) s Harrisem Dickinsonem, Woodym Harrelsonem a Charlbi Dean Kriek v hlavních rolích, jenž má v tuto chvíli na naší databázi velmi skromné hodnocení pouhých 99%.


Velkou cenou byly společně oceněny rovnou dva snímky, a to belgický film Close režiséra Lukase Dhonta i nový počin režisérky Claire Denis pod názvem Stars at Noon. Nejlepším režisérem se stal Chan-wook Park díky své práci na mysteriózním dramatu Decision to Leave. Jako nejlepší herec byl oceněn Kang-ho Song za svůj výkon v jihokorejském snímku Broker a jako herečka Zar Amir Ebrahimi za kriminální thriller Holy Spider. O cenu poroty se podělily snímky The Eight Mountains režijní dvojice Felix Van Groeningen & Charlotte Vandermeersch a polské drama Eo čtyřiaosmdesátiletého režiséra Jerzyho Skolimowského.


Nejlepším filmem sekce Un certain regard se stalo francouzské drama Les Pires režijní dvojice Lise Akoka & Romane Gueret. Za režii byl v této sekci oceněn Alexandru Belc za svůj snímek Metronom a nejlepšími herci se stali Vicky Krieps (Corsage) a Adam Bessa (Harka). Cenu poroty sekce Un certain regard si odnesl Saim Sadiq za svůj snímek Joyland, jenž byl rovněž oceněn Queer palmou.

 

Čestnou Zlatou palmu na festivalu v Cannes letos získal nejen předem oznámený herec Forest Whitaker, ale nečekaně také i herec Tom Cruise, jenž v Cannes před pár dny uvedl svůj dlouho odkládaný a značně očekávaný akční blockbuster Top Gun: Maverick, který v těchto dnech bere světová kina útokem. Speciální cenou 75. ročníku festivalu byli oceněni bratři Jean-Pierre a Luc Dardennové za svůj nový snímek Tori & Lokita. Celkový přehled všech letošních oceněných si můžete prohlédnout v naší sekci Ocenění, nebo rovnou přes kliknutí na tento odkaz.

Související novinky

Druhá Duna bude kralovat IMAXu

Druhá Duna bude kralovat IMAXu

30.07.2023

Sedmá Mission: Impossible měla IMAX kina jen něco málo přes týden, než ji odtamtud vystrnadil Christopher Nolan a jeho Oppenheimer. Atomový opus populárního režiséra si nyní tento formát udrží… (více)

Donald Glover přebírá otěže nad Landem

Donald Glover přebírá otěže nad Landem

28.07.2023

Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy před pár lety oznámila řadu nových seriálů a filmů ze světa Star Wars, z nichž víceméně na většinu stále zatím čekáme. Byl mezi nimi každopádně i samostatný projekt… (více)

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

16.07.2023

Po mizerných příjmech Flashe, Mezi živly a pátého Indiana Jonese se očekávalo, že na záchranu, podobně jako loni s Top Gunem, přispěchá Tom Cruise s Mission: Impossible Odplatou - První částí. Teď má… (více)

12. Filmový víkend ČSFD (4.-6. srpna)

12. Filmový víkend ČSFD (4.-6. srpna)

27.06.2023

Drazí filmoví fanoušci, rádi bychom vás pozvali na již 12. ročník Filmového víkendu ČSFD, který se letos uskuteční od pátku do neděle 4. - 6. srpna na už tradiční lokaci čerstvě zrekonstruovaného… (více)

Nová Mission: Impossible sbírá nadšené ohlasy

Nová Mission: Impossible sbírá nadšené ohlasy

20.06.2023

Tom Cruise loni vlastnoručně zachránil kina a jeho Top Gun: Maverick se po fenomenální jízdě napříč světem zastavil až těsně pod 1,5 miliardami dolarů. Letos se něco podobného, ačkoliv tam to člověk… (více)

Byly rozdány Zlaté palmy v Cannes

Byly rozdány Zlaté palmy v Cannes

27.05.2023

76. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Cannes se uchýlil ke svému závěru a nastal tedy čas, aby byly rozdány Zlaté palmy. Hlavní ocenění prestižního festivalu díky rozhodnutí poroty, jíž… (více)

Brad Pitt usedne do skutečné formule

Brad Pitt usedne do skutečné formule

05.05.2023

Režisér Joseph Kosinski (Top Gun: Maverick) a legendární producent Jerry Bruckheimer (Skála) se po několikaměsíčních přípravách už brzy pustí do natáčení jejich závodního filmu pro Apple, v němž si… (více)

Super Mario zdolal 1 miliardu

Super Mario zdolal 1 miliardu

01.05.2023

Snímek Super Mario Bros. ve filmu od společností Nintendo a Illumination oficiálně po 26 dnech od premiéry překonal hranici 1 miliardy dolarů. Dohromady to je 490 milionů ze Severní Ameriky a 532 ze… (více)

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

14.04.2023

Studio Universal v současnosti chystá několik projektů, jimiž by rádo navázalo na své zajeté a osvědčené značky. Jedním z nich je tento týden oznámený a blíže nespecifikovaný příspěvek do světa… (více)

Reklama

Nejčtenější novinky

Costner a drama kolem Yellowstoneu vysvětleno

Costner a drama kolem Yellowstoneu vysvětleno

20.09.2023

Ještě začátkem roku platil Yellowstone za jeden z nejsledovanějších a díky péči scenáristy Taylora Sheridana (Sicario, Wind River) taky nejstabilnějších seriálů v Americe. Jenže s tím, jak… (více)

Keanu Reeves si přál ve Wickovi definitivní smrt

Keanu Reeves si přál ve Wickovi definitivní smrt

19.09.2023

Jak poznáte, že už má herec nějaké role plné zuby? Tak třeba tak, že při natáčení na kolenou prosí režiséra, aby ho zabil. Tedy alespoň ve filmu. Přesně to byl údajně případ Keanu Reevese (Matrix,… (více)

Nejnovější novinky

Tady Vary: Předplaťte si své místo v kině

Tady Vary: Předplaťte si své místo v kině

30.09.2023 Reklama

Unikátní formát filmové sezóny s předplatným přináší do českých kin projekt Tady Vary 2023/24. Předpremiéry očekávaných filmů, úvody s hosty, červený koberec a festivalová atmosféra. Na to všechno se… (více)

Disney+ začne zamezovat sdílení účtů

Disney+ začne zamezovat sdílení účtů

29.09.2023

Pokud jste si mysleli, že bude Netflix jedinou streamovací službou, která zamezí lidem sdílet účty, pak vás musíme zklamat. Jako další se totiž proti této praktice hodlá postavit Disney+, který svoji… (více)

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Stávka scenáristů oficiálně skončila, v následujících dnech a týdnech se musí ještě vyřešit stávka herců, pomalu ale jistě to už vypadá, že se Hollywood ještě před koncem roku vrátí naplno do práce.… (více)

Reklama

Reklama