foto

Jane Marken

  • nar. 13.1.1895
    Paříž, Francie
  • zem. 1.12.1976 (81 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Francouzská herečka Jane Marken natočila bezmála devadesát filmů a svými rolemi obohatila řadu umělecky významných titulů francouzské kinematografie, skutečnou hvězdou se ale nikdy nestala. Narodila se v Paříži jako Jeanne Crabbe a po dokončení střední školy chtěla pokračovat ve studiu herectví, na konzervatoř se ale nedostala. Přišla ale nabídka od filmu a objevila se v krátkém snímku LA COURSE AUX MILLIONS (1912) významného režiséra Louise Feuillade.

Na konzervatoř byla nakonec přijata a dokončila ji v roce 1915 s první cenou v oboru komedie, načež byla angažována do Théâtre d´Odéon, pohostinsky vystupovala i v Comédie Française. Zaujala svým výkonem ve Figarově svatbě, díky silnější postavě se ale později musela vzdát rolí mladých milovnic, zato ve vedlejších úlohách naivních dívek a hospodyň byla neodolatelná. Ještě v němé éře dostala i další příležitosti před kamerou a točila s nejvýznamnějšími režiséry jako byli Abel Gance nebo Germaine Dulac.

Ve dvacátých letech žila Jane Marken s významným divadelním a filmovým hercem Julesem Berrym (1883-1951), tento vztah ale pro ni znamenal dočasné přerušení kariéry, protože Berry si – ač sám aktivní umělec – nepřál, aby jeho životní partnerka hrála divadlo. To také nakonec vedlo k jejich rozchodu, protože Jane Marken si svůj život bez divadla neuměla představit, strávili spolu nicméně patnáct let.

Před kamerou se začala Jane Marken častěji uplatňovat až po nástupu zvukové éry a jen ve třicátých letech natočila dvacet filmů, často se objevovala v historických příbězích, větší role hrála například v adaptaci Dumasovy DÁMY S KAMÉLIEMI (La dame aux camélias, 1934) nebo v životopisném filmu NESMRTELNÍ MILENCI (Un grand amour de Beethoven, 1936), v její filmografii se pak vyjímá slavný středometrážní snímek Jeana Renoira VÝLET DO PŘÍRODY (Une partie de campagne, 1936). Typově stejnou roli majitelky hotelu jí poskytl Marcel Carné ve svých dvou významných filmech HOTEL DU NORD (Hôtel du Nord, 1939) a DĚTI RÁJE (Les enfants du paradis, 1945), po boku Jeana Maraise hrála také ve slavném VĚČNÉM NÁVRATU (L´éternel retour, 1943).

Výrazné vedlejší role nabídl Jane Marken její další životní partner Yves Allégret, ovšem až po jejich rozchodu a jeho sňatku se Simone Signoret (DÉDÉ D´ANVERS, 1947; MANÉŽE – Manèges, 1949; MALÁ HEZKÁ PLÁŽ – Une si jolie petite plage, 1949), znovu hrála také v historických filmech, například ve spolupráci s Jeannem Delannoyem, svou filmografii obohatila i o mimořádně úspěšné komedie (ZVONOKOSY – Clochemerle, 1947). Znovu vystupovala také v divadle, po druhé světové válce to byly scény Théâtre Antoine nebo Théâtre du Palais Royal, objevovala se v díle moderních francouzských i světových autorů (Kočka na rozpálené plechové střeše). V padesátých letech začala točit také pro televizi.

Ještě v padesátých letech točila Jane Marken několik filmů ročně, z její tehdejší početné filmografie připomeňme alespoň slavný titul …A BŮH STVOŘIL ŽENU (Et Dieu créa la femme, 1956) s vycházející hvězdou Brigitte Bardot. Poté začala kvůli pokročilému věku své aktivity ve filmu, divadle i televizi omezovat, úplně naposledy se mihla ve filmu TULÁCKÁ POVAHA (L´humeur vagabonde, 1972).

Poslední léta života strávila Jane Marken v úplném ústraní a následkem infarktu zemřela v jedné z pařížských nemocnic zcela zapomenutá 1. prosince 1976 ve věku 81 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1972 Humeur vagabonde, L'
1964 La bonne soupe
Patate
1959 Ce corps tant désiré
Des femmes disparaissent
1958 Hôtel des neiges (TV film)
La Vie à deux
Maxime
Miroir à deux faces, Le
Prisons de femmes
1957 Auberge en folie, L'
Inspecteur aime la bagarre, L'
Pod pokličkou
Trois font la paire, Les
1956 ...a Bůh stvořil ženu
Marie-Antoinette reine de France
Pitié pour les vamps
1955 Chiens perdus sans collier
1954 Leguignon guérisseur
1953 Capitaine Pantoufle
Compagnes de la nuit, Les
Maternité clandestine
Rires de Paris
1952 Le Secret d'une mère
Le trou normand
Monsieur Leguignon Lampiste
Muž mého života
Pan Taxi
1951 Boîte de nuit
Chacun son tour
Deux sous de violettes
Dindon, Le
Dupont Barbès
Et ta soeur
Knock
Passante, La
Rozkošná Caroline
1950 Chéri
Lady Paname
Ma pomme
Manéže
Marie du port, La
1949 Ces dames aux chapeaux verts
Rapide de nuit
Taková hezká malá pláž
1948 Dédée d'Anvers
Femme que j'ai assassinée, La
Parade du rire
Secret de Mayerling, Le
Zvonokosy
1947 Arche de Noé, L'
Beau voyage, Le
Dvojník
Route sans issue
1946 Amour autour de la maison, L'
Brány noci
Homme au chapeau rond, L'
L'idiot
Pays sans étoiles, Le
Pétrus
1945 Děti ráje
Falbalas
Nuits d'alerte
1944 Les petites du quai aux fleurs
1943 Adrien
Deux timides, Les
Světlo léta
Une femme dans la nuit
Věčný návrat
1941 Prière aux étoiles, La
1940 Nuit merveilleuse, La
Sans lendemain
Ztracený ráj
1938 Historky Elysejských polí
Hotel du Nord
Trois valses, Les
1937 Ange du foyer, L'
Gueule d'amour
L'homme à abattre
1936 Garçonne, La
Grand amour de Beethoven, Un
Výlet do přírody
1935 Ferdinand le noceur
Marmaille, La
Napoléon Bonaparte
1934 La dame aux camélias
1933 Guerre des valses, La
Maître de forges, Le
1932 Ce cochon de Morin
1916 Fioritures

TV seriály

1964 Les aventures de Robinson Crusoë (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace