foto

Turhan Bey

  • nar. 30.3.1922
    Vídeň, Rakousko
  • zem. 30.9.2012 (90 let)
    Vídeň, Rakousko

Biografie

Filmový herec Turhan Bey, vlastním jménem Turhan Gilbert Selahattin Sahultavy, se narodil 30.3.1922 ve Vídni. Matka byla původem české národnosti, otec turecké. Tento exoticky vyhlížející, zajímavý muž se uchytil v Hollywoodu, kam přišel s myšlenkou a přáním  stát se filmovým hercem  v  roce 1940  a  stal se součástí dobrodružných, orientálních i pohádkových příběhů spolu s herci  Jonem Halem, Sabu, a krásnou Mariou Montez.

Technicolor  právě dotestoval  své zkušební filmy a následovaly neuvěřitelně barvité  příběhy plné odvahy, lásky a dobrodružství. Tyto filmy se brzy staly největším hitem a v době svého vzniku, od roku 1940 do 1947 zkrášlovaly lidem vždy alespoň na pár hodin jejich starosti,  protože velká část amerických rodin měla své rodinné příslušníky ve II. světové válce. Byly to filmy Shadows on the Stairs, Footsteps in the Dark - role Achmeda, Burma Convoy - Mr. Yuchau, Bombay Clipper - Chandra, Unseen Enemy - Ito, The Mummy Tomb - Mechmet Bey, Arabské noci - kapitán gardy White Savage, Ali Baba a čtyřicet loupežníků - Jamiel.

Jeho kariéra, a právě tak i kariéra indického kolegy Sabu a herečky Marie Montez od roku 1947 stagnovala. Trh byl momentálně přesycen a nebyl zájem o podobné příběhy. Turhan se vrátil zpět do Evropy  a usadil se ve městě svého narození, ve Vídni, kde si zřídil fotostudio a začal se věnovat reklamním a uměleckým fotografiím.

Nicméně se před kamerou ještě několikrát objevil. Byla to televize, která mu umožnila návrat k divákovi a  seriály The Coming of Shadows - 1995, Learning Curve - 1998 a  v dalším TV seriálu Babylon 5, 1995-1998. Turhan Bey natočil 43 filmů.

Marta "clara.bow" Holubová

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky