foto

Leslie Cheung

  • nar. 12.9.1956
    Hong Kong
  • zem. 1.4.2003 (46 let)
    Hong Kong, Čína

Biografie

Leslie Cheung rodným jménem Fat-Chong Cheung pocházel z početné rodiny, byl nejmladším z deseti dětí. Jeho otec byl dobře známý krejčí, jehož zákazníky byli třeba William Holden, Cary Grant. Jeho rodiče se rozvedli, když byl mladý. Ve třinácti leteh byl poslán do školy v Anglii, tam čelil rasismu. Pracoval v restauraci svých příbuzných kde také zpíval. Tou dobou si zvolil své jméno, podle oblíbeného britského herce Leslie Howarda, který ho uchvátil ve filmu Gone With Wind. Na jménu Leslie se mu líbilo, že může být ženské i mužské. Později začal studovat na univerzitě v Leedsu textilní managment, ale po prvním roce, z důvodu nemoci svého otce, studia ukončil a vrátil se do Hong Kongu v roce 1976. Leslie začal o rok později kariéru zpěváka a herce.

První pozornost u publika vyvolalo jeho účinkování v televizním seriálu THE YOUNG CONCUBIN, hrál poté i v několika dalších seriálech, které mu udělaly jméno v Jihovýchodní Asii. V roce 1983 obdržel v rámci Hong Kongských filmových cen nominaci na nejlepšího herce za snímek NOMÁD. Velký průlom ve světě filmu mu přinesl LEPŠÍ ZÍTŘEK Johna Woo, kde hrál po boku Chow Yun-Fata. Film je dodnes v žebříčku 100 nejlepších čínských filmů na druhém místě. Leslie si samozřejmě zahrál i v pokračování. Další slávu přineslo romantické drama z roku 1987 jménem ROUGE, který natočil Stanley Kwan a produkoval Jackie Chan. Za filmY Rouge, A Better Tomorrow II získal dvě nominace na Hong Kongskou filmovou cenu pro nejlepšího herce. Ten samý rok účinkuje ve fantasy komedii A CHINESE GHOST STORY. V roce 1990 přišla jeho další velká role ve filmu Wong Kar-Waie DAYS OF BEING WILD, za svůj výkon obdržel hong kongskou filmovou cenu pro nejlepšího herce. V roce 1991 se opět setkal s Chow-Yun Fatem ve akční komedii Johna Woo ONCE A THIEF. V roce 1992 získal Leslie mezinárodní pozornost díky účinkování ve filmu Kaige Chena FARAWELL MY CONCUBINE, kde si zahrál s Gong Li. Film získal Zlatou Palmu na festivalu v Cannes a Zlatý Glóbus za nejlepší zahraniční film, dvě nominace na Oscara a množství jiných cen a nominací po celém světě. V roce 1993 účinkuje v kung-fu pohádce THE BRIDE WITH WHITE HAIR, kde je jeho partnerkou další velká hvězda Brigitte Lin, ten samý rok hraje i v pokračování tohoto filmu.

O rok později účinkuje ve filmu Wong Kar- Waie ASHES OF TIME. Spolu s ním ve filmu hraje tehdejší filmová elita hong Kongu, Jacky Cheung, Tony Leung Chiu Wai, Brigitte Lin, Maggie Cheung, Charlie Young, Carina Lau, Tony Leung Kai-Fai, Collin Chou. Film posbíral spoustu nominací a ocenění ve světě nejen v Asii. Roku 1995 obdrží Leslie cenu pro nejlepšího herce od Hong Kongského sdružení filmových kritiků za svoje celoroční působení. V roce 1996 se opět setká na plátně s Gong Li ve filmu Kaige Chena TEMPTRESS MOON. O rok později hraje ve filmu Wong Kar-Waie HAPPY TOGETHER, jeho partnerem je Tony Leung Chiu Wai. Za roli v tomto snímku byl nominován na cenu Zlatého Koně pro nejlepšího herce a ve stejné kategorii byl nominován i na Hong Kongskou flmovou cenu. Leslie Cheung byl jedním z prvních herců, kteří se odvážili hrát homosexuální role. O své orientaci prohlašoval, že je bisexuálem. Kromě herectví měl Leslie neuvěřitlené úspěchy v hudební kariéře, které nebyly vůbec malé oproti těm filmovým.

Z pozdější filmové kariéry zmiňme filmy jako romantická komedie ANNA MAGDALENA z roku 1998, kde se kromě něj objeví Kelly Chen, Jacky Cheung a Takeshi Kaneshiro, Aaron Kwok. S Kelly Chen a Aaronem Kwokem se setká opět o dva roky později v komedii AND SO I HATE YOU. Jeho posledním filmem se stal horrový thriller s romantickou linkou jménem INNER SENSES, jeho partnerkou byla Karena Lam. Za svůj výkon obdržel nominaci na Cenu Zlatého koně pro nejlepšího herce pro rok 2003. V tomto roce bohužel život i kariéra Leslieho Cheunga končí. Dlouhodobě trpěl depresemi. 1. dubna 2003 vyskočil z dvacátéhočtvrtého patra Mandarin Oriental Hotel. Na uctění jeho památky se 7.dubna v Hong Kongu sjely desítky tisíc fanoušků z USA, Kanady, Taiwanu, Číny, Japonska, Koreje, Jihovýchodní Asie, včetně celebrit, navzdory tehdejšímu nebezepčí SARS. Tři měsíce po jeho smrti vyšlo jeho poslední album. Posledním filmem je pro něj Ashes Of Time Redux z roku 2008, kdy Wong Kar-Wai oprášil 14 let starou verzi svého filmu.

Leslie Cheung patřil už v roce 2000 k nejoblíbenějším asijským hvězdám podle Čínské kontinetální televize, o pět let později byl zvolen jako nejoblíbenější herec za sto let čínské kinematografie. Leslie vyhrál spoustu žebříčků popularity ve filmu i hudbě, různých ocenění za přínos apod. Pracoval s těmi nejznámějšími režiséry Asie, podílel se na mnoha památných a vynikajících filmech, které jsou dnes klasikou. Jeho účinkování ve světě filmu by vám nemělo uniknout, protože skutečně patří k těm nejlepším hercům (nejen) Asie, vybíral si žánrově různorodé role, kde prokazoval svůj talent.

Pavel "Vavča" Vaverka

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2000 From Ashes to Ashes

Fanoušci tvůrce