Reklama

Reklama

Tangerine Dream

Tangerine Dream

Biografie

Tangerine Dream je německá hudební formace založená v roce 1967 hudebníkem Edgarem W. Froesem. Skupina je považována za jednoho z průkopníků elektronické hudby.

Personální složení Tangerine Dream se za půlstoletí její existence výrazně měnilo. Skupinou prošlo mnoho desítek hudebníků, přičemž jediným stálým dlouhodobým členem byl, až do svého úmrtí v roce 2015, zakladatel skupiny Němec Edgar Froese. Dalšími dlouhodobými členy byli například Němec Christopher Franke, Němec Jerome Froese, Rakušanka Linda Spa a německý muzikant Thorsten Quaeschning, který zaujal Froeseho místo po jeho úmrtí.

Podobně jako se v průběhu let měnilo složení skupiny, měnil se též zvuk skupiny napříč jednotlivými dekádami a napříč zhruba stovkou vydaných studiových a živých alb. Pozadí hudby Tangerine Dream má veskrze surreální až psychedelické kořeny. Sám Edgar Froese byl fanouškem Salvadora Dalí, Pink Floyd či Jimiho Hendrixe. Skupina zpočátku inklinuje spíše k využívání konvenčních hudebních nástrojů, v rámci další tvorby od začátku 70. let pak experimentuje s využitím vlastnoručně vyrobených nástrojů a různých elektronických nástrojů, sekvencerů, syntezátorů apod., spolu s pokračující adopcí digitálních technologií na úkor technologií analogových. Vedle zvuku elektronické hudby lze v tvorbě skupiny nalézt prvky experimentálního a psychedelického rocku, krautrocku, ambientní hudby, New Age a synthpopu. Specifikem hudby Tangerine Dream je její ryzí instrumentálnost, v mnoha skladbách či albech absentují jakékoliv vokály.

Skupina je skladatelsky podepsána pod mnoha desítkami filmů a seriálů. Na poli filmu je známá především díky spolupráci s americkým režisérem Michaelem Mannem na jeho ranných filmech Zloděj (1981) a Pevnost (1983) a též díky dvojici filmů s Tomem Cruisem Legenda (1985) od režiséra Ridleyho Scotta a především Riskantní podnik (1983) od režiséra Paula Brickmana. Z tohoto soundtracku pochází též známá skladba „Love on a Real Train“. Na jednotlivé skladby od Tangerine Dream z jejich studiových alb či původních soundtracků lze narazit v originálních hudebních doprovodech mnoha dalších filmů, seriálů a videoher. Za zmínku stojí Miami Vice (od r. 1984), „Grand Theft Auto IV“ (2008), Mr. Robot (od r. 2015) či Stranger Things (od r. 2016).

Specifický syntezátorový zvuk skupiny se v průběhu let stal silným inspiračním zdrojem pro řadu tvůrců a projektů. K hudebnímu odkazu Tangerine Dream se hlásí například americký režisér a skladatel John Carpenter, který řadí soundtrack k filmu Mzda strachu (1977) od režiséra Williama Friedkina, mimo jiné jednu z prvotin Tangerine Dream na poli filmových hudebních doprovodů, mezi deset nejlepších soundtracků všech dob. Carpenter vyzdvihuje především jeho unikátní temnou atmosféru a v té době neobvyklý neorchestrální čistě syntezátorový zvuk. Na hudební tvorbu Tangerine Dream se odkazuje též kanadský videoherní režisér Casey Hudson. Některé skladby skupiny byly použity jako inspirace v rámci tvorby soundtracku a zvukového podkresu vesmírné sci-fi trilogie Mass Effect (2007–2012).

Tvorba Tangerine Dream se stala formativním zdrojem též pro řadu hudebních skupin a umělců, kteří ve své tvorbě vycházejí z elektronické hudby 70. a 80. let. Například Anthony Gonzalez, zakladatel francouzské formace M83, přímo uvádí, že Tangerine Dream a jejich album „Phaedra“ jsou jedním z důvodů, proč ve své hudbě syntezátory vůbec používá. V podobném smyslu se vyjadřuje též Kyle Dixon, člen americké skupiny Survive a spoluautor soundtracku k seriálu Stranger Things (2016).

Za dobu svého působení byla Tangerine Dream nominována na řadu cen Grammy a několik kontroverzních anticen za filmovou produkci. Specificky se tvorbou Tangerine Dream zaobírá několik dokumentárních filmů, například Revolution of Sound. Tangerine Dream (2017).

Radek "radekgfx" ​

Skladatel

Herec

Filmy
1993

Three Phase: Past, Present, Future

1971

Vampira (TV film)

Ovládací panel

Fanklub

(23)

Reklama

Reklama