foto

Pascal Mazzotti

  • nar. 16.12.1923
    Saint-Étienne de Baigorry, Francie
  • zem. 19.6.2002 (78 let)
    Saint-Ouen-l'Aumône, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Francouzský herec Pascal Mazzotti hrál hlavně divadlo, před kamerou se objevoval spíše jen výjimečně, nicméně i u nás jsme jej mohli vidět například ve dvou Funèsových filmech. Pocházel ze samého jihu Francie, narodil se v malém městečku Saint-Étienne-de-Baigorry na hranicích se Španělskem, jeho skutečné jméno Pasquale Mazzotti ostatně napovídá, že neměl francouzský původ. Po druhé světové válce odešel do Paříže a herectví studoval v proslulých kurzech René Simona, načež následovala bohatá divadelní praxe na různých jevištích.

Začínal v Théâtre du Quartier Latin v roce 1951, do širšího povědomí pronikl díky větší příležitosti ve slavné frašce Brouk v hlavě hrané v letech 1953-1954 v Théâtre Montparnasse a Théâtre des Célestins. Hrál ale i v moderním dramatickém repertoáru a brzy přišly první nabídky od filmu, i když nijak velké. Poprvé stál před kamerou jako Azzopardi, všudypřítomný tajemník bohatého průmyslníka Gorzona (J. J. Delbo) ve filmu TO JE ÚSVIT (Cela s'appelle l'aurore, 1956) tehdy ještě málo známého a později slavného Luise Buñuela.

V dalších úspěšných filmech různých žánrů se pak objevoval například jako barman (OKO ZA OKO – Oeil pour oeil, 1957; CHCETE SE MNOU TANČIT? – Voulez-vous danser avec moi?, 1959), několikrát točil s Jeanem Gabinem, po jehož boku byl řidičem (BURZIÁNI – Les grandes familles, 1958) nebo komorníkem LUČNÍ ULICE (Rue des Prairies, 1959). Již v této době našel Pascal Mazzotti bohaté uplatnění také pro svůj hlas, jímž doprovázel dokumentární filmy, později se prosadil také v dabingu. Jako divadelní herec začal počátkem šedesátých let spolupracovat s legendárním souborem Théâtre National Populaire a v režii Jeana Vilara nebo Georgese Wilsona mnohokrát účinkoval na divadelním festivalu v Avignonu (Trojská válka nebude, 1962-1963; Thomas More, 1963; Luther, 1964; Hamlet, 1965).

U nás jsme Mazzottiho mohli vidět jako televizního reportéra po boku slavného Bourvila v komedii VŠECHNO ZLATO SVĚTA (Tout l'or du monde, 1961), podobnou roli si pak zopakoval ve filmu NA STROMĚ (Sur un arbre perché, 1971) s neméně slavným Louisem de Funèsem. S ním se ostatně již předtím setkal jako profesor psychiatrie Bibolini v komedii HIBERNATUS (1969). Mezitím mu početné role nabídla také televize v řadě seriálů. Co se týče zmíněného dabingu, účinkoval hlavně v animované produkci, takže jeho hlas zazněl například v příbězích o Astérixovi a ve slavné pohádce KRÁL A PTÁK (Le roi et l'oiseau, 1980) namluvil postavu krále.

Před filmovou kamerou stál naposledy v roce 1978, ve stejné době omezoval i své aktivity v televizi, dabingu a také na jevišti. Televizní kamera jej zachytila naposledy v rámci oblíbeného cyklu V DIVADLE DNES VEČER (Au théâtre ce soir), v němž účinkoval celkem osmkrát v letech 1966-1983.

Pascal Mazzotti zemřel ve městě Saint-Ouen-l'Aumône severně od Paříže 19. června 2002 ve věku 78 let. Zanechal po sobě třicet rolí ve filmu a zhruba stejný počet postav v televizi.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace