foto

François Cadet

  • nar. 5.1.1932
    Rosny-sous-Bois, Francie
  • zem. 24.9.2009 (77 let)
    Montreuil, Francie

Biografie

Francouzský herec François Cadet natočil sice jen třicet filmů, ale protože hrál po boku populární skupiny Les Charlots nebo slavného Pierra Richarda, s jeho tváří měli možnost seznámit se i čeští diváci, zatímco v rodné Francii jej zviditelnily především televizní seriály. Narodil se na pařížském předměstí Rosny-sous-Bois a od dětství se věnoval různým sportům, plaval, boxoval, cvičil judo a také jezdil na koni.

Po dvouletém studiu ve slavné herecké škole René Simona se protloukal různými pařížskými divadly, ovšem bez valného úspěchu. Filmová kamera jej zachytila poprvé jako policistu v komedii ŠÉF (Le caid, 1960) se slavným Fernandelem v hlavní roli, poté se objevil například jako instalatér ve hvězdně obsazeném filmu HONBA ZA KYTARAMI (Cherchez l'idole, 1964), větší příležitost dostal až ve špionážní komedii KOMISAŘ SAN ANTONIO (Sale temps pour les Mouchech, 1966).

Ve Francii přinesl Cadetovi značnou popularitu dlouhodobě úspěšný televizní seriál VYŠETŘOVÁNÍ KOMISAŘE MAIGRETA (Les enquetes du commissaire Maigret); roli Maigretova podřízeného inspektora Lucase hrál v letech 1967-1990 ve 46 epizodách. Hned po prvních úspěšných dílech tohoto seriálu začal stoupat Cadetův kredit i u filmařů, což lze doložit četnější účastí ve filmech na přelomu 60. a 70. let. Opět jako policejní inspektor se objevil ve filmu VRAHOVÉ POŘÁDKU (Les assassins d'ordre, 1970), vedlejší role důstojníků policie si pak zopakoval ještě ve dvou filmech slavného režiséra André Cayatta (VERDIKT – Verdict, 1974 ; LÁSKA S OTAZNÍKEM – L'amour en question, 1978).

U nás jsme jej mohli zaznamenat v několika menších rolích v komediích se skupinou Les Charlots, hrál například celníka (BAŽANTI JEDOU DO ŠPANĚLSKA – Les Charlots font l'Espagne, 1972) nebo ředitele jednoho z úseků v obchodním domě (VELKÝ BAZAR – Le grand bazar, 1973). Podružné role odehrál také ve dvou filmech s Pierrem Richardem (NEVÍM NIC, ALE ŘEKNU VŠECHNO – Je sais rien, mais je dirai tout, 1973; NÁHRADNÍK – La course à l'echalote, 1975). V nevelké úloze kočího se mihnul i v historické komedii MANŽELÉ Z ROKU II. (Les mariés de l'an deux, 1971) s J. P. Belmondem v hlavní roli.

Kromě filmu hrál nadále také v televizních seriálech, nejvíce byl stále vytížen prostorově velkou rolí inspektora Lucase ve zmíněném seriálu VYŠETŘOVÁNÍ KOMISAŘE MAIGRETA, příležitostně se znovu objevoval i na divadelních jevištích. Z jeho posledních vystoupení před filmovou kamerou připomeňme roli hoteliéra v Luxoru ve filmu PROHNILÍ (Les ripoux, 1984). Práce na seriálu VYŠETŘOVÁNÍ MAIGRETA skončila v roce 1990, poté se již jen dvakrát objevil i ve filmu, mezitím se odstěhoval do svého rodiště na pařížském předměstí Rosny-sous-Bois, kde vyučoval herectví, ve spolupráci se synem Gérardem se tady věnoval i divadelní režii.

François Cadet zemřel v nemocnici v Montreuil poblíž Paříže 24. září 2009 ve věku 77 let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky