Reklama

Reklama

Zdeněk Krupa

Zdeněk Krupa

nar. 02.02.1954 (67 let)
Kroměříž, Československo

Biografie

Po absolvování Filmové školy v Čimelicích  v roce 1973 nastoupil do tehdejšího Filmového studia ve Zlíně (tehdejším Gottwaldově). Po krátkém působení v oddělení dokumentárního a zakázkového filmu, přijal nabídku do studia K. Zemana, kde právě probíhala příprava natáčení Zemanova celovečerního filmu KRABAT - ČARODĚJUV UČEŇ.

Praktické zkušenosti s fotografií mohl mimo jiné plně uplatnit právě v této fázi příprav. Se svým zkušenějším kolegou B. Pikhartem měl možnost aplikovat některé trikové postupy, které byly realizovány v Zemanových kombinovaných filmech. Práce s trikovou dvoupásovou kamerou, která umožňovala vytvářet efekty na principu vícenásobných expozic, perspektivních a optických triků jej nakonec tak zaujala, že si postupem natáčení vytvořil pozici samostatného trikového kameramana.

Proto také využil možnosti samostatně natočit Zemanův poslední film POHÁDKA O HONZÍKOVI A MAŘENCE. V 80. letech ve své tvorbě využíval zkušeností získaných u Zemana jako např. středometrážní filmy ČERTÍK FIDIBUS natočený dcerou K. Zemana Ludmilou a jejím manželem nebo ve filmu O STUDÁNCE S ŽIVOU VODOU rež. Josefem Zemanem (dlouholetým spolupracovníkem K. Zemana) a nebo ve spolupráci s animátorem a režisérem M. Šebestou ve filmu ŠVEC A ČERT.

V posledních letech se Z. Krupa věnoval tvorbě večerníkové, kde si mohl ověřit použití nových technologií při snímání  jako např. v seriálu KRYSÁCI nebo hudebního DVD STRÁŽCE PLAMENE autorů Hapky a Horáčka. Z. Krupa během své tvůrčí činnosti absolvoval magisterský obor výtvarná umění a design na UTB ve Zlíně a své zkušenosti předává jako pedagog svým studentům.

Zdeněk Krupa

Kameraman

Herec

Dokumentární
2015

Filmový dobrodruh Karel Zeman

Ovládací panel

Fanklub

(9)

Reklama

Reklama