Muž z Acapulca (1973)

Asi nejlepšejší Belmondův film vůbec - miluju tu nadsázku a hromady mrtvol z pera Francoise Merlina :-) Kdybych byla spisovatelkou, tak asi jedině takovou :-D

Šumař na střeše (1971)

Jeden z nejlepších muzikálů všech dob! Naprosto mistrovsky zahrané, obsazené, zrežírované, perfektní podmanivá a chytlavá muzika, nádherné kostýmy i kulisy a především naprosto vymakaný příběh!!! Celé tři hodiny jsem pomalu ani nedýchala, jak jsem hltala co všechno se tam děje.. A to ten muzikál nevidím prvně! Naprostá paráda! Miluju ten příběh a písničky si vždycky broukám ještě mnoho dní poté! Ps: Muzikál jako žánr vcelku ne moc dobře snáším..

Půlnoční kovboj (1969)

Od začátku do konce jedna velká lítost, naivita a zmar.. Ačkoliv jsem tušila jak to dopadne, přeci jen jsem si přála, aby to skončilo jinak.. Hodně dobové, ale věrně a realisticky natočeno.. Skvělá muzika.. Dustin Hoffman stabilně výborný.. Jon Voight mi vyrazil dech tím, že kdysi opravdu uměl hodně dobře zahrát i emoce..

Mrazík (1964)

Klasika našich babiček, maminek a bude i našich dětí a vnoučat.. Sovětský kult.. Pohádka je oproti nově vzniknuvším českým opravdu příběhově koukatelná, charaktery hlavních postav velmi silné, kostýmy a celková výprava úchvatné, obsazení bezkonkurenční a ten český dabing tomu dává tu správnou třešničku na dortu.. 5* už jen za to, že se "Mrazík" stal českou legendou silvestrovské telebrndy :-D

Rampa (1962)

Wow.. "La Jetée" je nadčasovým snímkem (nebo spíše sbírkou černobílých snímků?), který je originální nejen svým zpracováním, ale také bezkonkurenční tíživou atmosférou.. Naprosto nechápu, že jsem o něm zatím neslyšela.. "La Jetée" dokáže odvyprávět v půlhodince tolik emocí a položit tolik hlubokých vnitřně hlodajících otázek, než každý první soudobý film.. Nafocené scény se mi během okamžiku vpálily hluboko do mozku a jejich temná tajemnost ve mne bude rezonovat ještě dlouho.. Jediným vadítkem je, že jsem pointu odhadla už v první scéně.. Kouzlo filmu ovšem, i přesto, nebylo prolomeno.. |filmová výzva - Ghoulman|

Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Necelých šedesát let už české obrazovky zdobí ve vánočním období pohádka "Princezna se zlatou hvězdou".. Nevyhnula se mi ani letos a jsem tomu moc ráda.. Scénář je sice naivní, ale to do pohádek patří stejně jako omalovánková barevnost.. Sympatický je zveršovaný text, který snadno (především malému diváku) utkví v hlavě :-) Na herecké výkony není kladen důraz, díky rýmům pro umělecky zpracované role není moc prostor.. Charakteristika hlavních postav je jednoduchá, ale možná o to více líbivá.. Co mě na pohádce především fascinuje je hudba a bohatá výprava.. Kostýmy jsou majestátní, scéna z plesu podkreslená baletem nebo bohatá výzdoba jsou ohromující.. Jde přeci "jen" o pohádku.. Tehdejší výchova dětiček k umění byla na mnohem vyšší úrovni než dnes v době uřvaných pokleslých pohádek..

Šípková Růženka (1959)

Jelikož naše dcera (2r) má princeznovské období, tak na Disney+ sjíždíme "klasické" pohádky horem dolem.. Překvapivě jí zaujala i tahle. Ačkoliv animace věkem nevybledla, tak tempo není tolik dynamické. Možná právě proto jí tak baví. Pomalejší tempo, hlubší prožitek (hodně hluchých míst, kdy se zpívá ptáčkům) a o dost kratší stopáž než dnes. A jako bonus stereotyp, který už se vytrácí - kráska v nesnázích a princ na bílém koni. Jasná definice dobra a zla.

Strakonický dudák (1955)

Výborný film, koukatelný i s "primitivními" efekty i po tolika letech.. A to ani nemluvím o perfektních hereckých filmech a celkové atmosféře :-D

Niagara (1953)

Tenkrát to asi musel být thriller jako vrata, ale dnešní již omletá populace si bude celou dobu pomalu zívat, což je škoda.. Každopádně je zde zachycena atmosféra mnou tolik milovaných 50. let (krásná auta, oblečení, ženské ženy a muži gentlemani - když teda zrovna nevraždí).. Jean Peters to tu neuvěřitelně sekne, ale nevím čím to je Marilyn Monroe jí přesto zastínila.. MM se narodila pro filmové plátno.. Její grimasy, pohyby, chůze, pohledy atd. - přirozenost nebo výborný herecký talent?

Čaroděj ze země Oz (1939)

Do tohohle "retra" jsem šla trošku s obavami, že americkou muzikální pohádku nedám.. Ale dala jsem jí a s chutí.. Musím říct, že mi žádné novodobé efekty absolutně nechyběly.. V první řadě je geniální příběh, hned za ním se v těsném závěsu drží dialogy a krásné písně, herci jsou naprosto famózní, tempo filmy ubíhalo velmi sympaticky.. Opravdu nemám co vytknout, vše je naprosto dokonalé a perfektní !!! :-) Skvělý snímek, který je tak nadčasový, že přežije všechny současné "megafilmy" o sto let :-D