Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016)

V rámci žánru katastrofického thrilleru je pro mne film "Deepwater Horizon: Moře v plamenech" překvapením na plný počet hvězdiček.. Zrovna dvakrát hlavního hrdinu Marka Wahlberga nemusím, ale do podobného typu filmu sednul jako zadek na hrnec.. První část svižným tempem ukazuje laickému divákovi život a práci na ropné plošině.. Po zajímavém úvodu se rozjíždí ještě svižnější záchranná mise, kterou nevede nabušený superhrdina, ale parta tatíků od rodin, která se snaží zachránit holý život..Myslím, že jsem se někde na začátku nadechla a vydechla až po titulkách.. Žádnou větší přidanou hodnotu v tom nehledám, ale po dlouhé dob jsem si opravdu užila každou minutu.. PS: Jako příjemný bonus vidět Kate Hudson s Kurtem Russellem na jednom plátně :-)

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

Miluju devadesátky.. Skutečné akčárny nabušené skutečnou akcí, kde se běhá, stříká krev a sliny, všude všechno vybuchuje, hrdinové jsou umouněný, ale netrpí nedostatkem jízlivého humoru.. A abychom je milovali, tak se do děje musí připlést nějaké ta romantika, konflikt s dítětem nebo ztráta čtyřnohého mazlíčka.. Bohužel poslední dobou se sci-fi akčárny snaží o akci především střihem a předraženou změtí vizuálních efektů.. Nikomu nedochází, že vždycky jde hlavně o příběh.. První pokračování devadesátkového sentimentu, kde jsem opravdu pocítila při sledování závan nostalgie, byl "Jurassic World" z loňského roku.. "Den nezávislosti: Nový útok" se pokusil původní "Den nezávislosti" nepohřbít a vykročil správnou nohou.. Pravděpodobně tomu hodně přispělo zachávání původního režiséra Rolanda Emmericha, ale také odkaz na původní hrdiny a také znovu obsazení hlavních rolí - Jeff Goldblum, Bill Pullman, Brent Spiner.. Možná, kdyby se pokusili zachránit svět pouze s touhle partou veteránů, dopadlo by to lépe, než nabírat nové tváře - Maika Monroe, Jessie Usher, Liam Hemsworth - kteří nemají tu správnou hloubku postav a vyzrálost hereckých charakterů.. Navíc čím více postav, tím více příběhy jednotlivců rozmělňují hlavní děj. Dvojka na jedničku zdaleka nemá, ale koukatelné to je, především díky recyklaci nejlepších scén z původního "Dnu nezávislosti". Chvilkama jsem si nebyla jistá, jestli koukám na pokračování nebo na digitálně vybavenější remake.. Raději si po 101 pustím první počin než po 2 ten druhý.. Neurazí, nenadchne a vydělává jen na pověsti prvotiny..

Den patriotů (2016)

Film "Patriots Day" má výstižný název, je totiž velmi patriotický.. Pokud se od tohoto slabého článku ovšem divák odprostí, dostane velmi svižnou, lehce stravitelnou a silně napínavou podívanou.. Mark Wahlberg, ve své postavě policejního seržanta Tommyho Saunderse, nebyl ani tak příšerný jako standardně bývá.. V podstatě se jedná o kopii role z filmu "Deepwater Horizon: Moře v plamenech".. Zkušený a ostřílený týpek ve své profesi, kterou vykonává svědomitě a s mírným nadhledem chrání svou zemi.. John Goodman má jen okrajovou roli, ale ráda jsem ho zase někde viděla.. "Patriots Day" je úderný thriller, který populárním ztvárněním ukazuje na jednu z největších teroristických tragédií USA , bostonského maratonu 2013, který si většina z nás tak čerstvě a palčivě pamatujeme ze zpráv.

Dítě Bridget Jonesové (2016)

Úžasná Bridget Jonesová si s každým novým filmem snižuj svou úroveň.. Z roztomilé třicátnice se dobelhala do hodně trapné čtyřicátnice.. Renée Zellweger pravděpodobně odmítla pro roli už potřetí přibrat, tak vypadá jako vyžilá alkoholička/bulimička/feťačka, která Bridget Jonesovou, na jakou si divák zvykl, nepřipomíná ani vzdáleně.. Hugh Grant si zachoval tvář a do trojky se nehrnul, i když u znatelně chyběl.. Nevím, jestli to byl záměr nebo jestli za to může čas, ale Colin Firth je více podoben pradědečkovi než novopečenému otci.. A Patrick Dempsey je prostě seriálový xichtík Patrick Dempsey - hezky se na něj kouká, ale postavě nevdechne život.. Asi by šlo tohle všechno se 3* odpustit a zapomenout, ale to by "Dítě Bridget Jonesové" nesmělo mít tak debilní příběh s idiotskou zápletkou, která v podstatě kromě diváka nezajímá ani obsazené herce.. Je z nich cítit povinnost a utrpení.. Srovnatelné s dávno vyšuměnou céčkovou telenovelou.. Naprosto nechápu, jak se tahle parodie sama sebe může pohybovat v červeném hodnocení.. Helen Fielding by měla dostat na svou "tvůrčí práci" dostat zbrojní pas.. Omlouvám se všem, které se zasloužily o červené hodnocení (setrvačnost???), ale sem tam si pusťte nějaký normální film pro srovnání.. PS: Máte pravdu v porovnání s "50 odstíny čehokoliv" si tento film červené hodnocení rozhodně zaslouží..

Dívka ve vlaku (2016)

Z knihy „Dívka ve vlaku“ se stal bestseller, z filmu by se měl stát kasovní trhák.. A asi stane, ale rozhodně se nejedná jeden z těch převratných a mistrně natočených thrillerů typu „Sedm“.. Je to vcelku obyčejný příběh, který se snaží být zajímavý především svou retrospektivou a zamlženými vzpomínkami.. Ponurou atmosféru filmu dodává především stylizace příběhu do zimních měsíců a studený filtr přes natočený materiál.. Pod všemi zašmodrchanými dějovými liniemi se ovšem skrývá pouze laciná červená knihovna.. Spousta nešťastných žen miluje jednoho muže, každý má jinou povahu a temperament, ale ten týpek má takový šarm a kouzlo, že si s nima všema vytře podlahu.. Emily Blunt filmem propluje, ale uměla bych si představit o úroveň lepší obsazení Amy Adams.. Velmi přeceňovaný snímek..

Doba ledová: Mamutí drcnutí (2016)

Bohužel tenhle skvělý animák měl skončit dříve než-li později.. Jednička je bezkonkurenčně nejlepší, i když graficky a dějově prostší.. Vynahrazují to skvělé sarkastické hlášky a bezvadně vymakané charakteristiky postav.. Dvojka a trojka divákovi nabízí propracovanější vizuál i děj, rozšiřuje příběh o postavy a stále se to po jedničce dá ustát.. Nabízí dynamiku, energii a pozitivní pragmatismus.. Čtyřka už se řítí do průseru, který byl pětkou jenom podtržen.. Moc postav, chaos, příběh dost na prd, hlavní hrdinové se chovají o řád infantilněji než bylo zatím zvykem :-( Příběh malé děti nepochopí a dospěláci nezvládají jednoduchý humor.. Netrapte ta prehistorická zviřátka a pošlete je pro dobro všech už do důchodu..

Doktor Strange (2016)

Mnooooo, bohužel musím konstatovat, že jsem po několika letech intenzivního sledování komiksových filmů, dnes již tímto zábavním odvětvím přesycena.. Několik komiksových filmů ročně už nějak nezvládám pobírat.. Také spojování jednotlivých hrdinů v obrovské akční celky mne přestává bavit.. Vizuální efekty jsou dokonalost sama, s každým dalším filmem lepší a lepší, výpravnější a výpravnější, ale obávám se, že mi to ke kvalitnímu diváckému zážitku už nestačí.. V 80. a 90. letech byly fantasy filmy tak oblíbené, protože jich bylo jako šafránu.. Komiksové filmy mi začínají stále více připadat jako ty východní asijské filmy, které se točili právě v tomto období, a zachycovali tenkrát tolik populární bojová umění.. Začátek a konec omáčka a jinak celý děj byl o tom, jak někdo někomu nabančí.. Tady je ta samá šablona.. Asi jsem po cca 15 lech z tohoto žánru tak trochu vyrostla.. "Doctor Strange" je kvalitně odvedená řemeslná práce, ale uchází mi jedinečnost filmu.. Další hrdina, co něco umí a proti někomu bojuje.. Navíc Benedict Cumberbatch je stále Holmes, který změnil kostým..

Do posledního dechu (2016)

Nějak si s tímhle záchranářským filmem neumím poradit.. Thriller "Do posledního dechu" rozhodně nepostrádá příběh, ale jeho scénáristicky béčkové zpracování z něj dělá plochou nudu.. Chris Pine nemá přirozené charisma, jen líbivý (pro někoho) obličejík, takže mě nedonutí se o něj ani na minutu bát.. Fakt, že ne.. Casey Affleck má na vyjádření zase málo prostoru..Možná, kdyby tvůrci kluky prohodili, mohlo to být herecky zajímavější.. Holliday Grainger je nesmírně sexy, ale její role byla ve filmu naprosto zbytečná.. Efekty rozpůlené lodě a rozbouřeného moře mne bavily velmi, ale žel bohu to na uspokojivou zábavu nestačilo.. Ze zajímavé "true story" se nakonec vyklubal nepříliš zajímavý a málo uvěřitelný snímek.. Škoda promarněné šance..

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Předem musím upozornit, že nejsem fandou Harryho Pottera, ale rozhodně jsem fanouškem úžasného a skvělého Eddieho Redmayneho.. Naštěstí pubertální svět na starém kontinentě jsme ve filmu "Fantastická zvířata a kde je najít" opustili a přesunuli jsme se do Ameriky o pár desítek let později než je současnost.. Hlavní (konečně dospělácká čtyřka) Eddie Redmayne, Dan Fogler, Katherine Waterston a Alison Sudol k sobě báječně pasovali.. Colin Farrell se pochlapil a dokázal ze sebe vyždímat skvělého záporáka.. Původně jsem si myslela, že hlavní náplní bude opravdu "jen" pochytat hromadu fantastických zvířat starodobého New Yorku, což by mne asi více naplňovalo, než do příběhu zatahovat "politické kličky".. Více mě bavila chytací a stopovací část než jejich hlavní velký problém.. Z toho i vyplývá, že hlavní postavě Scamanderovi mohlo fouknout větší množství zvířat :-) Jinak super podívaná, jen si nejsem jistá, jestli se z toh dá vyvařit několik dalšího pokračován, aby to bylo stále tak moc zábavné..

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Film "Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny" je po technické filmové stránce opravdu skvěle natočen.. Nechybí tomu syrové zachycení válečného pole, výprava je famózní, scénář pevný a úderný, i když velmi "americký", obsazení výtečné, hudba skvělá.. Ale je tu pro mne jedno velké ALE.. A tím ALE je právě hlavní motiv filmu - víra v Boha.. Náboženství jako takové respektuji, zároveň svým způsobem ateisty také obdivuji, bohužel veškeré pohnutky vedené silou náboženství nemohu brát jako formu hrdinství, ale pouze slepého zanícení pro věc.. Doss pro mne nemůže být nikdy hrdinnou, protože jeho chování nestojí na statečnosti, ale pramení ze základní výchovy, která má pevná pravidla.. Bezvěrec si uvědomuje nebezpečí.. Bezvěrec se bojí o svůj holý život.. Věřící člověk má posunuté hodnoty.. Tyto pocity cítí samozřejmě také, ale na prvním místě jeho životní hitparády je právě víra, která je nade všechno.. Věří, že je pod ochranou Boží.. Věří v zásady, které v přírodě běžně nefungují.. Pokud by se fanaticky pobožný režisér Mel Gibson zaměřil méně přímočaře na téma víry, asi by mne film oslovil více.. Bohužel jako ateista beru trošku víru jako jistou formu pokrytectví.. Považuji si lidí, kteří konají dobro z vlastní svobodné vůle a ne, že si to někdo nad námi žádá.. Ten mladej kluk měl štěstí v neštěstí.. Ano, jeho silná vůle je fascinující, ale mnohem přijatelnější by pro mne byl jiný motiv.. Jeho životopisný příběh je seskládaný z hromady náhod a to bohužel nemůžu jako bezvěrec obdivovat.. Precizní filmařina, zajímavý námět, ale za to ALE ubírám z plného hodnocení jednu *..