Expres (2008)

Po dlouhé době zaznamenávám přímý atak na mojí TOP 10 sportovních filmů (viz. profil). A pro zajímavost - vypadává kolega z "odvětví amerického fotbalu" snímek Vítězové a poražení (Any Given Sunday). Ikdyž pohled na tuto hru je v obou filmech nesporně jiný. Oproti vrcholovým sportovcům mi je mnohem bližší životní příběh univerzitního hráče Ernieho Davise. Stejně jako je mi bližší otázka rasy (minulost) než otázka peněz (budoucnost). Nesrovnávám filmy, jen říkám proč právě The Express mám od dnešního dne tak rád. Právě zmíněná otázka rasy je v tomto filmu dominantní, uvěřitelná a silná. Moc se mi líbilo vyobrazení skutečné reality v tom, kdy si Ernie chvíli myslel jaká bude hvězda a jaký bude mazánek trenéra, který ho do světa sportu dostal. Několikrát tomuhle klukovi spadl úsměv z tváře, nejednou musel snášet ponížení kvůli barvě svojí pleti a vzdávat se svých snů. Jen těžko si můžu přát (i díky famózní práci režiséra) lepší sportovní snímek v tomto duchu...

Tobruk (2008)

Notná část filmu je o tom, o čem povětšinou válka skutečně je. A to neusálé čekání na "akci" a s ním spojené rozmanité chvilky mezi vojáky. Marhoul natočil už druhý snímek, na kterém jen podtrhl svůj um pro grafickou formu snímku a celkovou výtvarnost. Na film se dívá hezky a pokud tam jsou (a ony tam jsou) trošku hluchá místa, i tak se divákovo oko nenudí. S pozitivy končím už jen při výběru herců, a to především téměř neznámých chlapíků Meduny a Vaňka. A proč vlastně pouze lehce nadprůměrné hodnocení? Film mě "neodrovnal". Neříkám, že by nezanechal nic k přemýšlení, ba naopak. Ale celková forma mě nechala chladným, do příběhu jsem se nevžil a mrtvých mi nebylo líto (zní to hrozně, ale víte jak to myslím). Přesto každému doporučuji.

Sbohem, baby (2007)

Na tento drsný krimi snímek jsem se dlouho těšil. Většina lidí ho tu opěvuje a tak jsem doufal v "druhou Tajemnou řeku", která mě jako krimi film naposledy dostala. Filmovým kumštem sice snímek Bena Afflecka nedosáhl podobných kvalit, ale neříkám že si zdejších 84 % nezaslouží. Chvílemi jsem měl pocit, jakoby Ben opisoval z učbenice "jak natočit dobrý krimi thiller" a držel se zásadních pragmat o hlubokých zvratech v charakterech postav, rozuzlování, zauzlování.... Ale jako celek film působil velice nadprůměrně a emotivně. Takže chválím všechny Afflecky, který se na filmu podíleli a vzkazuju, že chceme další.. :)

Stroj času (1993)

Tak zaprvé - český překlad názvu filmu nelogický. Nejde o cestování časem, což může člověka bud natěšit nebo odradit. Neprozradím moc, když řeknu, že s jedná spíš o cestu k nesmrtelnosti... Nepatřím mezi velké fandy hororu, ale myslel jsem, že Guillermo del Toro do toho dá mnohem víc než co vypovídá stručný obsah. Ale ruka tohoto režiséra (jehož Faunův labyrint mě tak uchvátil) nebyla vůbec cítit a ve finále pro mě Cronos byl spíše sklamáním. Skvělé hraní Federica Luppiho a nepopiratelné tajemno a děs snímku ovšem rozhodně stojí za shlédnutí.

Hřiště snů (1989)

Snad jen jako výstrahu lidem (jako já), kteří si film pouštěli bez budoucí znalosti děje a doufali ve vypjaté bud sportovní drama či sportovní komedii. Fanoušci baseballu si na své nepříjdou(snad jen pamětníci a znalci historie) ale není třeba zoufat. Jedná se o příjemný snímek, který rozhodně u toho srdíčka zahřeje, u někoho víc, u někoho míň. Je to příběh o snění a fantazii. Snad nevyzní poslední věta až moc krutě... ale snad až příiž moc o fantazii.

Babe (1992)

Filmů o baseballu jsem už pár viděl a mám možnost srovnávání. Přednost Babe je nesporně v nálepce "podle skutečné události" ... Takže máme možnost vidět poměrně podrobný rozbor života sportovního velikána George Rutha a je to poměrně jízda. Není divu, že to pro filmaře byl neodolatelný kousek. Ale jen je mi líto, že se toho bud nechopil někdo jiný nebo někdo o 15 let později. Proč? Téměř celý film je pojatý jako jedna velká šaráda, nahoru dolů, doprava doleva.. A občas toho bylo až dost. Ale tak nešťastným způsobem, že to chvílemi nudilo. Ale mluvím za sebe... Zde na csfd je žánrově označen jako "Drama / Sportovní". Toho "drama" tam ale byly dohromady 4 minuty. Filmu Babe by tedy více sedělo sportovní komedie. Otázkou by tedy bylo nakolik komediální je hřmotné prdění Johna Goodmana.. :) Pokud jste to někdo dočetl až sem, tak při zmínce o sportovní komedii musím zmínit filmek První liga. To je jiná úroveň, to má šmrnc. Takže to shrnu tak, že mi teda celková forma a duch filmu nesedly, ale přesto se jedná o poměrně dobrý snímek pro fanoušky baseballu.

Milionář z chatrče (2008)

Znáte to, když občas shlédnete film, rádi byste řekli něco co by mělo nějakou váhu, něco kvůli čemu by byl komentář něčím hodnotný ... ale zkrátka to nejde. Slova najdnou nestačí... A jediný co víte je, že jste viděli něco vyjímečnýho, a krása toho všeho vás teď hřeje hluboko uvnitř... ... a dlouho bude.

Temný úsvit (2006)

Z filmu bylo cítit, jak moc se tvůrci chtěli držet reality, aby to čistě tak jak jim to příběh Dietera Denglera kázal. Ten hnus, který museli američtí zajatci prožít je ve filmu dobře znázorněn a touha po svobodě zrovna tak... Tvůrci neukázali o nic míň ani o nic víc než bylo nutné. Přišlo mi, že to šlo celý nafouknout a ještě víc "zamerikanizovat", ale zde šlo pouze o zobrazení lidský touhy po svobodě a o přežití. A to se mi velice líbilo.

Mlátička (2007)

Naprosto neotřelé, vtipem hýřící, herecky nečekaně krásné ... Sympaťák Jerry alias Hammer dostal v práci padáka a jediný co trochu umí je tvrdě udeřit levačkou... Skloubení příběhu lásky a sportovního výkonu jsme už viděli desítky... Ale jemný humor, kterým je každá scénka ozdobena je tak slušivý, že musím přiznat, ža tak dobrou komedii jsem dlooouhé měsíce neviděl. Jen Sírám jaká malá hrstka lidí tuhle věcičku viděla. Samotnýmu mě je to líto... Pokuste to dohnat lidičky ;)

Andělé a démoni (2009)

Přečetl jsem si knihu, druhý den jsem se podíval na film. Pokud ještě není pozdě, tak alarmuji.. Udělejte to naopak !! :) Kniha je pro film pouze předlohou, nekopíruje ji a nemá smysl vyčítat scénáristům co vyškrtli nebo co přidali... Ale bohužel se ta celkovém vnímání promítne a pak hold musíte použít starou frázi, že je pouze "slabej odvar" oproti knize. Je to tak, kniha je lepší. Ale tady nehodnotíme knihu, ale film. To "f" v názvu těchto stránek je zřejmé :) Během nekrátkých 138 minut se rozhodně nebudete nudit, podíváte se do Vatikánu a pokud se vám líbil film "Šifra mistra Leonarda", tak ani ted nebudete zklamáni. Rozhodně to MÁ grády. Inteligence a promyšlenost "toho hlavního" je přinejmenším pozoruhodná a na Hankse je pořád radost se dívat.