Motýlek (1973)

Aj napriek tomu, že kniha je stokrát lepšia a film sa jej nepribližuje ani spolovice, tak si ma Motýlik úplne získal, lebo podobne ako v Shawshanku je túžba po slobode oveľa silnejšia ako 2 roky na samotke, more a skaly okolo ostrovov... Je to proste krásny príbeh s niektorými dosť drastickými scénami, nakoľko väzenský systém vo Francúzskej Guiney bol fakt odporný. Mal by som veľkú túžbu stretnúť sa s Hénrim Charriérom a vzdať mu hold, čo sa žiaľ nedá. Bol to človek, ktorý fakt bojoval za svoju nevinu a slobodu až do konca. Inak odporúčam si prečítať aj Vabank o tom, ako žil keď sa dostal z väzenia. Mnoho ľudí toto pokračovanie jeho príbehov nepozná a je fakt zaujímavé.

Místo nahoře (2004) (seriál)

Celý ten seriál si ma získal. Bolo to veľmi pekne prepletené a boli to také bežné problémy, ktoré všetci zažívame. Tie posledné časti boli síce už príliš prešpekulované, ale ako celok rozhodne nadpriemerný seriál oproti súčasnej českej tvorbe.

Amélie z Montmartru (2001)

Nádherný film o tom, aké krásne je byť rojkom a vlastne... keby každý z nás žil vo svojom vlastnom svete bolo by to úžasné... Najkrajšia "rozprávka" o živote akú som kedy videl.

Rok ďábla (2002)

Veľmi príjemný "dokument" o viac-menej nereálnych historkách môjho obľúbeného Jarka Nohavicu a čoraz viac obľúbeného Čechomoru. Pekný film, ktorý pohladí na duši a donúti človeka zamyslieť sa nad tým, koľko anjelov ako Karol Plíhal sme už stratili...

Pelíšky (1999)

Asi posledná fakt vynikajúca ba priam geniálna česká horko-smutná komédia. Tie, čo prišli a prídu po nej už určite nebudú lepšie. Vždy keď ide tento film v telke, si ho pozriem. Veľmi realistický pohľad na dobu už našťastie minulú (tým netvrdím, že dnešná je nejaká super)

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Jednoducho - Svěrák a Smoljak sú majstri! "Hliník se vodstěhoval do Humpolce" nemá chybu. Tento film aj keď vidím 20.krát vždy vybuchujem smiechom. Pre mňa jednoznačne kult a najobľúbenejšia česká komédia.

Vesničko má středisková (1985)

Keď sa spojí Menzel, Smoljak a Svěrák vždy vznikne nádherný film, pri ktorom sa vždy zasmejete a bude vás hrať pri srdiečku. Vesnička je jedna z takýchto klenotov.

Leon (1994)

Klasika, ktorá nikdy neomrzí - niet čo dodať.

Zelená míle (1999)

Komentár k Zelenej míli som dlho odkladal, hoci mám tento skvost v mojej topke. Prečo? Pretože keď som ho videl prvýkrát, bol som vo veľmi ťažkej životnej situácii a veľmi-veľmi mi tento film pomohol, ak nie aj najviac, ako môže niekomu pomôcť film. Možno to znie zvláštne, ale je to tak. Môj život bol vtedy dá sa povedať v troskách, ale po vzhliadnutí filmu v šialenom čase (začal okolo 23.00) som na konci bol ako obarený. V živote som nevidel krajší a emocionálne silnejší film. Vtedy som si uvedomil pár vecí a to zmenilo aj môj pohľad na udalosti, ktoré sa mi dejú. Jednoducho, všetci kráčame po svojej Zelenej míli... Som veľmi vďačný Frankovi Darrabontovi, že spolu so Shawshankom dokázal môj život ovplyvniť tak ako žiaden iný režisér.