Něco z Alenky (1988)

Esenciální surrealismus v podobě zpracování Alenky v říši divů. Jednoznačně nejlepší Švankmajerův celovečerák, u nás prakticky nedoceněný, což je veliká škoda. Po prvním zhlédnutí jsem nestačil žasnout nad tvůrcovou imaginací, tak neskutečně hravou, tak moc přibližující nám právě tu dětskou fantazii, které jsme bohužel (nebo snad bohudík) už odrostli. Dechberoucí...100%. Jsem moc zvědavý s čím přijde Tim Burton a jeho Alenka...

Get Real (1998)

Celkem dobře řemeslně zvládnuté drama na vděčné téma coming outu mladého gaye, které by si zasloužilo uvěřitelnější herecké výkony a více se držet názvu.

Červený trpaslík (1988) (seriál)

"Budete slavní. Pojmenují po Vás školy, města. Jedno mne právě napadá....Mamlasov." To prostě nemá chybu. Mělo to sice trochu pomalý rozjezd, ale nakonec jsem jej mohl korunovat králem sitcomů:)

Slunce, seno a pár facek (1989)

"- Mami? A co je to coura?...Jáu! - Hajzle jeden!" Druhé filmové dostaveníčko do Hoštic je právě ten typ filmu, který se mi snad nikdy neomrzí. Po událostech prvního dílu se situace ve svérázné jihočeské vesnici zklidnila, ale ne na dlouho. Blažena a Venca se mají brát, ale celou situaci zkomplikuje návštěva Béďovy staré známé a jedna malá lež, která způsobí otevřenou válku mezi rodinami Konopníků a Škopků. S tím přichází řada neskutečných situací, kdy se obě rodiny předhánějí ve všem možném a dělají si navzájem naschvály...a mně praská pokaždé bránice. Jo to byly ještě časy, kdy si byl Troška plně vědom rozdílu mezi vtipným a trapným.

Slunce, seno, erotika (1991)

Říká se, že do třetice všeho dobrého...opak pravdou v tomto případě. Troška dělá ze svérázných prostých vesničanů z minulých dílů dementní primitivy a film je navíc skrz naskrz prošpikován blbými narážkami na změnu režimu. No prostě trapnost s pár vtipnými hláškami, která už začíná pomalu smrdět Kameňákem.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Pro mne doposud nejslabší díl. Režisér to chtěl patrně rozehrát v Cuarónově stylu, ovšem když dva dělají totéž, není to totéž. Newell vsadil na efekt a vražedné tempo a ten zbytek se mu tak nějak vytratil. Troufám si říct, že dějové zkratky jsou v některých případech až příliš razantní a necitelné. K vlastní škodě tedy film vyniká pár hezkými scénami, než celkově. "Tudíž chudáku, nezasvěcený diváku, je mi líto, ale je to prostě tak a neptej se proč. Přečti si knížku!" Hmm, postavy mi přišly o hodně plošší, než tomu bylo i v Columbusových dílech a absenci Williamsovy hudby bych opravdu potrestal! I když jsem se místy bavil (ples, jednotlivé úkoly turnaje + temná atmosféra), ta iritující místa razila velice silně. V konkurenci Columbus, Cuarón a první Yates, jasná prohra na celé čáře...50%

Star Trek IX: Vzpoura (1998)

Vzpoura by si zasloužila o trochu více lepší výpravu, protože to i na velkém plátně působilo jako dvojepizoda z TNG. I tak si myslím, že Frakes si s tímto filmem ostudu neudělal...je to takový oddych mezi Prvním kontaktem a Nemesis. Taky poslední Star Trek s Picardovou posádkou, který u nás běžel v kinech.

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Poslední a zároveň nejlepší díl s Kirkovým ansámblem. Lepší rozloučení jsem si snad ani nemohl přát. Po úděsně trapném pátem dílu tu máme závažnou zápletku týkající se spojenectví Federace s Klingonskou říší, kterému ne všichni na obou stranách přejí. Kirk je obviněn neprávem z atentátu na klingonského kancléře a nakonec odsouzen na doživotí kutat dilithium na věčně zmrzlém asteroidu. Po útěku z vězeňské kolonie musí zabránit dalšímu krveprolití a stejně tak musí svést boj s vlastní předpojatostí vůči klingonské rase. Režie se podruhé ujal Nicholas Meyer a i podruhé bez výhrad, vrátil Star Treku vážnost, hlášky v pravý čas a doboru akci. Absence Goldsmithe protentokrát mrzet nemusí, Cliff Eidelman přišel s velice zdařilou hudbou s hodně nosným hlavním tématem. 91%...ale nostalgie mému hodnocení přidala.

Star Trek: Film (1979)

První film ze série Star Trek exceluje hlavně dechberoucí hudbou a úžasnými triky, vzhledem k roku výroby. Srdce trekkieho plesá - Kirk je s posádkou a rekonstruovanou Enterprise opět tady a hned mají před sebou těžkou zkoušku, kterou jim připravuje oprovský mrak s rezivým překvapením uvnitř, šinoucí si to přímo na Zemi. Dobrý námět, ale zpracování by si zasloužilo méně tlachů a trochu warpu do tempa. Takhle "jednička" doplácí na krutě přestřelenou stopáž, místy prakticky bez děje.

Časové pásmo bylo změněno