• Western

Rachel and the Stranger (1948)

Film zaujme hlavne skvelým vystihnutím doby a prostredia, v ktorom sa odohráva. Všetko pôsobí tak prirodzene, že vás to ihneď vtiahne. Veľkú zásluhu na tom majú skvele napísané postavy všetkých štyroch hlavných predstaviteľov a ich dialógy. A samozrejme, nebolo by tomu tak bez skvelých hercov, ktorí tie postavy stvárňujú. Na western je tu síce dosť málo akcie, ale to vôbec nevadí, lebo vzťahy medzi postavami sú minimálne rovnako zaujímavé.

Dlouhé lodi Vikingů (1964)

Nie som historik, tak nebudem hodnotiť film z pohľadu histórie, aj keď historických nezmyslov by sa tu našlo určite plno. Nebudem ho hodnotiť ani zo zemepisného hľadiska, keď si Vikingovia plávajú k Arabom, akoby sa tí nachádzali niekde na Pobaltí. Dokonca Rolfe prepláva celú trasu kraulom, aspoň tak to vyzerá, keď skočí do vody v Arábii a vylezie z vody v Škandinávii. Možno poznali nejakú dobrú skratku. :-D Budem film hodnotiť s ohľadom na dej a kvalitu spracovania. Dej je na dvojhodinový film až príliš banálny, akčné scény, ktorých je zúfalo málo, sú natočené veľmi slabo, hlavne v porovnaní s filmami tej doby ako Spartakus alebo Lawrence z Arábie vyzerajú ako lacný TV film. Poitiera je v tejto úlohe škoda, nikdy som ho nevidel takého nevýrazného, vždy do každej svojej úlohy dal niečo zo seba, bolo v nich množstvo emócií, tu nie je nič z toho. Dokonca ho ešte natreli, aby bol černejší ako zvyčajne... Dobre, tento film sa nehrá na historický, je to čistá dobrodružná rozprávka okorenená odľahčenými pasážami (hárem), aby bolo všetkým jasné, že sa neberie príliš vážne, no aj tak je to len čistý priemer na jedno zhliadnutie. 50%

Skrytý nepřítel (2016)

Hneď ako sa prvý krát objaví Ed Porter so svojím debilným účesom "a la maniak", okamžite musí byť každému jasné, že to bude riadny pošuk, aj keď dopredu vôbec netušíte o čom tento film má byť. Pierce si ho ale aj napriek tomu pozve domov a dopadne to presne tak, ako sa dá už na začiatku predpokladať. Plusom je, že Pierce na to, že je Ed pošuk, príde celkom zavčasu. A potom už nasleduje kto z koho, aj keď je jasné, ako to dopadne, a počas tohto ich súboja sa striedajú lepšie okamihy s horšími. Miestami je to obstojný thriller, občas ale skĺzne do WTF blbiny. A nepomáha tomu ani predstaviteľ Eda, ktorý väčšinu času hrá len svojim účesom, na poriadneho psychouša ale toho treba viac. 50%

Ďáblova ruka (2011)

Milujem čierne komédie a keď si ešte vezmú na paškál modlitebníkov, výborný filmový zážitok je zaručený. Trefne vystihnutý náboženský fanatizmus podaný naozaj zábavne a skvelé obsadenie, kde všetci zúčastnení sú bezchybní. Naozaj vydarená komédia.

Poslední lovec čarodějnic (2015)

Nebolo to zle natočené, ale netuším o čom to vlastne bolo. Nejaký lovec čarodejníc, nejaká čarodejnica, ale o čo im šlo? Ale zdriemol som si pri tom dobre a nepomohlo ani následné znovupozretie, aby som pochopil zmysel tohto filmu.

The Jayhawkers (1959)

Hlavný predstaviteľ mi pripadal ako náhrada Gregory Pecka bez charizmy a talentu. Miestami slušňák, miestami drsňák, ale celkovo bol taký oničom. O to viac pri ňom vynikli Chandler a Nicole Maurey. Príbeh dosť netradičný na western, aj keď nie zlý, no občas to začínalo nudiť.

Jekyll & Hyde (1990) (TV film)

Mám rád Michaela Cainea, ale táto verzia Jekylla je v porovnaní s tými z rokov 1931 a 1941 veľmi slabý odvar. Televíznosť z toho vidno na prvý pohľad a dokonca aj masky a efekty sú horšie, než tie spred 50 a 60 rokov.

Střelba (1966)

Asi takto nejako by vyzeral western, keby ho natočil Fellini alebo Bergman. Nuda, nuda, nuda a celý film oničom. Aspoň že je tam Jack a celkom fajn sú aj Oates a Hutchins, no Perkinsová hrozný herecký prejav, celý čas ide na nervy.

Každého jitra zemřu (1939)

Ďalší očividný vzor Franka Darabonta pre Shawshank. Na svoju dobu veľmi pôsobivý väzenský film, ktorý naplno ukazuje tvrdé praktiky, ktoré za väzenskými múrmi vládli. Výborné je aj vykreslenie charakterov postáv, keď sa nie vždy správajú či už Cagneyho alebo Raftova postava tak, ako by ste očakávali. A všetko umocňuje akčný záver, aký by ste čakali možno od filmu natočeného v 60-tych rokoch. Cagney výborný ako takmer vždy a Raft tu podal asi najlepší výkon, aký som od neho videl. Pár slabších miest v scenári sa síce nájde, ale aj tak sa môže smelo radiť k najlepším väzenským filmom všetkých čias.

Battle Hymn (1957)

Moje ôsme stretnutie s režisérsko-hereckou dvojicou Sirk-Hudson a ako obyčajne, opäť ide o melodrámu. Videl som od nich už aj lepšie filmy, no aj horšie, takže tento je niekde uprostred. Tentoraz sa Sirk pustil aj do akčných scén a bolo vidno, že toto nebola jeho šálka kávy. No aj scény, ktoré boli Sirkovym trademarkom, teda tie dojímavé, nepôsobia tak, ako by mali. Herci síce majú vlhké oči, ale divák sotva. Ten námet je predsa len až príliš prvoplánový - deti-siroty a ich záchrana vo vojnou zmietanej Kórei, no aby film zapôsobil na city divákov, musí ponúknuť aj niečo viac. Rock Hudson vo svojej klasickej úlohe odviedol svoj štandard, oveľa viac ma ale zaujal Dan Duryea, ktorý bol vždy nezabudnuteľný v záporných úlohách a tentoraz v kladnej bol rovnako bezchybný, proste sympaťák na pohľadanie. Škoda, že opäť do úloh Kórejcov boli obsadení, či už Angličanka alebo čínsky Američan James Hong a bolo vidno, že kórejsky nevedia, tak hovorili hlavne anglicky. Aspoň že tie deti vyzerali kórejsky.