• Western

Invisible Stripes (1939)

Ďalšia z kvalitných gangsteriek z 1930s, aj keď záverečná prestrelka trochu kazí dojem. Kvitujem kvalitný príbeh o tom, aké ťažké to majú prepustení z väzenia, keď si chcú nájsť normálnu prácu a žiť slušný život. Filmov s touto témou je dosť, ale toto je asi jeden z prvých. Pokiaľ ide o hercov, George Raft mi vždy pripadal zvláštny, nielen pre jeho oči. Nie že by to nebol dobrý herec, snaží sa, ale nie je to úplne ono. Aj tu ho s prehľadom zatienili mladučký William Holden s Bogiem.

Ring of Spies (1964)

Vzhľadom na neznámeho režiséra aj hercov celkom zaujímavé nazretie do práce špiónov v čase studenej vojny. A aj následné veľmi profesionálne odhalenie. Čakal som, kedy to niekto behom sledovania pokašle a prezradí sa. Na konci nechýba mravoučné upozornenie pre občanov, aby boli ostražití a dávali si bacha, lebo aj človek stojaci vedľa nich môže byť zradcovský špión, ale to patrilo k dobe.

Divize (2020)

Ďalšie brazílske krimi nesúce sa na vlne Cidade de Deus alebo Tropa de Elite, no nič nové ani lepšie neponúka. Krásy slumov v Riu sme si užili v Cidade oveľa viac a skvelý skorumpovaný systém vo všetkých brazílskych zložkách od polície po najvyšších politikov nám zase bezkonkurenčne ukázala Tropa. Bez týchto filmov by išlo o kvalitný a drsný pohľad na tieto témy, no po nich už to je vpodstate taká zívačka, ale vydarená. 70%

Pony Express (1953)

Asi samotný príbeh o Pony expresse pripadal tvorcom nudný, tak tam fukli dve legendy Divokého západu, nech to je zaujímavejšie. Čo na tom, že to s realitou nemalo nič spoločné, keďže Buffalo Bill bol v tom čase chlapec a tu už je ako ostrieľaná legenda. Samozrejme keď toto tvorcov netrápilo, nemohlo ich ani to, že týmto legendám tu chýbajú ich typické dlhé vlasy a fúzy. Samotný príbeh je hlavne o rôznych zákulisných hrách, láske a žiarlivosti, takže svojim tempom nestrhne, aj keď nechýba ani pár akčných scén. No hlavne Heston to vyťahuje aspoň na úroveň priemeru, bez neho by po tomto westerne ani pes neštekol.

The Golden Blade (1953)

Mix rozprávky od Šeherezády s Excaliburom. Jediné pozitívum je, že je to príjemne odľahčené a neberie sa to vážne, ale vyzerá to tak hrozne lacne, od kulís po "akčné scény", že to nedosahuje ani priemernú úroveň. A v Bagdade boli určite princezny blonďato-ryšavé :-)

Knock on Any Door (1949)

Príbeh, akých boli natočené stovky a ktorý nemá veľmi čím zaujať. Navyše spôsob vyrozprávania životného príbehu obvineného chlapca, keď ho obhajca rozpráva v súdnej sieni, nebol práve najšťastnejší. Na normálnom procese, by ho už dávno sudca alebo prokurátor zastavil, životopisy tam nemajú čo robiť a potom každý zločinec by sa dal obhajovať tým, že on nie je zlý, len vyrastal v zlom prostredí. Súdnych drám bolo natočených veľa a kvalitnejších, ale poteší celkom prekvapivý záver. Inak Bogie aj Derek celkom obstojní, aj keď Bogieho som si vždy viac užíval, keď bol na tej nesprávnej strane.

Fotbal za mřížemi (2001)

Mix klišé všetkých väzenských filmov a aj všetkých športových filmov. Nemá absolútne čo priniesť, zvlášť keď ste videli o dosť podarenejší The Longest Yard. A Statham a jeho úloha... 50%

Wichita (1955)

Príbeh nie je zlý, aj keď nie je až taký zaujímavý a napínavý, ako neskoršie dobrodružstvá Wyatta v Tombstone. Absolútny Epic Fail je ale obsadenie do úlohy 26-ročného Wyatta 50-nika McCreu, ktorý celý film pôsobí, akoby si prišiel do Wichity užiť zaslúžený dôchodok po náročných rokoch v Dodge City, Deadwoode a Tombstone. Aby toho nebolo dosť, ešte mu tu scenáristi napíšu romantickú linku s mladou slečnou. Ten McCrea vyzerá vo všetkých filmoch rovnako, aspoň tradičné Wyattovské fúzy keby mu nalepili. Čistočistý priemer 50%.

Taza, Son of Cochise (1954)

Ďalší z westernov, ktorý má od skutočných udalostí ďaleko, len si požičal jedného z apačských náčelníkov ako námet. Áno, Taza bol naozaj Cochisov syn a mal brata Naichiho, ktorý mal blízko k Geronimovi a naozaj odišli do rezervácie, no to je asi všetko, čo sa zakladá na skutočnosti. Taza bol náčelník 2 roky, keď zomrel a jeho brat sa stal náčelníkom po ňom a prežil ho o 40 rokov. Máme tu tradičný boj dobra so zlom (oba zastúpené indiánmi), belosi sú tu poväčšine tí dobrí (až na pár zlých rozhodnutí) a trošku zbytočnú romantickú líniu. Nie je to úplný prepadák, ale v rámci westernov je to šedý priemer. A Rock Hudson ako indiánsky náčelník... to nie. 50%

Something for a Lonely Man (1968) (TV film)

Film postavený na úplne banálnej myšlienke, že z vlaku vypadne parný stroj a niekto sa ho rozhodne previezť z divočiny do mestečka, aby zlepšil tamojší život. Čo by v inom filme trvalo 10 minút a zvyšok filmu by sme sledovali, ako zo stroja mestečko profituje, tu vlastne celý film prebieha komplikovaná preprava stroja. No prekvapivo to nenudí, hlavne vďaka ústrednej dvojici, medzi ktorými to príjemne iskrí. Trošku zbytoční tu sú traja bratia, ktorí sa asi mali starať o vtipné momenty, ale veľmi sa im to nedarí. Nie je to nič svetoborné, ale ide o príjemný film, ktorý neurazí.