Americká krása (1999)

Propaganda povrchnosti, neodpovědnosti a oplzlosti zabalená liberálností a přepásaná sexuálním determinismem.

Vera Drake - Žena dvou tváří (2004)

Skrýt se do slupky "dobroty" je tak lehké a milé a lidé vás mají rádi. Ale stát se dobrým je něco trochu jiného. Film natočen pěkně a více než hlavní linii jsem byl zaujat vztahem syna k matce, který bojoval s láskou, kterou k matce má a s tím co hrozného tato žena dělala.

Nikdo se nebude smát (1965)

Zachycení základních rysů i českého člověka. Poněkud trpké, zvláště když se tomu smějeme.

Kluk na kole (2011)

Film o tom, že v každém člověku je touha po lásce, ale zároveň je i zažraná příchylnost ke zlu. Každá s postav je někde mezi těmito dvěma póly a buď je vyrovnaná a strnulá, nebo bojuje a tím se blíží oné pozitivnější části svého já. A je možné se i nemstít, z různých důvodů ...

Půlnoc v Paříži (2011)

Člověk aby milé a rozumné komedie v této době pohledal. Tady je jedna z nich. Taková snesitelná lehkost.

Turínský kůň (2011)

„Zanech vší naděje, kdo mnou procházíš.“

Marketa Lazarová (1967)

V tomto filmu cítím určitou kontradikci. Na straně jedné neskutečná krása vedoucí k Bohu a na straně druhé zaslepenost vůči církvi a její zesměšňování v tom lepším případě, což je zase cesta od Boha. Člověk by se neměl nechat mást.

Pouto nejsilnější (1945)

Odhalení srdce a snaha uchopit (nedovolenou) lásku rozumem, bez odhalování těla, ale soustřeďování se na věci co stojí "za tím". Setkání dvou lidí a jiskření v nebezpečném prostoru lidského "srdce", bez kterého by lidský život byl tak fádní.

Babettina hostina (1987)

Vydání se z výhry (daru) pro člověka, který se onoho daru bojí a má spousty předsudků a ani není schopen pochopit cenu této oběti, která stála všechno, ale pochopení není zase tak klíčové. S oním vezměte a jezte se může každý vypořádat sám a Kuchařka stojící za vybranými jídly se raduje z naši radosti, případné touhy či uvědomění si toho, že je dobře že jsme tady.

Zdrojový kód (2011)

Film o zřeknutí se sebe sama, o naprostém odevzdání všeho a skok do neznáma (naděje). Pro mne.