Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Kdo o nás vlastně rozhoduje? A jak mají být souzeny naše skutky? Příběh ženy, jejíž cesta do pekel byla dlážděna dobrými úmysly. Život v poválečné Anglii není lehký. Alespoň ne v dělnických kruzích, v nichž se pohybuje Vera Drakeová. Ale ona z něj přesto dokáže pro sebe, pro své nejbližší i pro své přátele vytěžit vše, co se dá. Postarší, nenápadná paní, pracující jako posluhovačka v lepších domech, je věčně usměvavá, věčně dobře naložená, od rána do večera obětavě pečuje o své bližní. O milujícího manžela Stana, o dvě dospělé děti, o nemohoucí matku, o všechny potřebné ze svého okolí. A nikdo z nich netuší, že dvakrát třikrát do měsíce pomůže i nějaké chudé holce, která si nemůže dovolit mít dítě. Nedělá to ze zištných důvodů, nic za to nebere, řídí se jen svým nejlepším svědomím. Ale překračuje zákon. Zákon, který bude v Anglii platit až do roku 1967, zákon, podle něhož je vyvolávání potratů zločinem...
Ve filmu Vera Drakeová pokračuje scenárista a režisér Mike Leigh ve svých sondách do života obyčejných lidí, v němž se odrážejí dobové sociální poměry i intimní krize. Věcně předvádí realitu Anglie padesátých let minulého století, nesoudí, nemoralizuje, jen konstatuje fakta. O to víc je jeho sdělení aktuální i dnes, kdy se na celém světě znovu diskutuje o oprávněnosti potratů. Sugestivita díla spočívá v jeho melancholické atmosféře, komorním hudebním doprovodu a ve skvělých, nesmírně civilně působících hereckých výkonech.
Strhující je především výkon Imeldy Stauntonové, držitelky tří prestižních divadelních cen Laurence Oliviera, která se touto rolí konečně vymanila ze škatulky menších komických filmových či televizních roliček – jichž má na svém kontě víc než čtyři desítky. Po zásluze za ni také získala řadu mezinárodních ocenění, především Volpiho pohár za nejlepší ženský herecký výkon na MFF v Benátkách či nominaci na Zlatý glóbus.
V Benátkách byl oceněn i film jako takový – získal Velkou cenu, Zlatého lva. Řadu dalších cen pak posbíral po nejrůznějších dalších světových festivalech. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (80)

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Dá sa povedať, že bez hlavnej predstaviteľky (a samozrejme scenára, do ktorého ju zasadili) by holá kostra príbehu bola len tuctovou snahou o porýpanie sa v téme, ktorá v morálnych názoroch patrí medzi najkonfliktnejšie. Určite práve potraty môžeme zaradiť do oblastí, ktoré 99% ľudí rozdeľujú na dva tábory. Tento film však nedrží ani jednej strane a brilantný výkon Imeldy Staunton dáva príbehu nový rozmer a neuveriteľnú hĺbku dotýkajúcu sa duše jednoduchého človeka. Duše dobrej ženy, ktorá nikdy nechcela nikomu ublížiť a predsa poskytuje pomoc, ktorú spoločnosť za ubližovanie či priamo vraždu, považuje. Duše tak jednoduchej, že pri plnom uvedomení si svojich činov sa nezadúša plačom od strachu z potrestania či od ľútosti nad tým čo vykonala, ale od hrôzy nájdenej v náhle otvorených dverách zakázanej izby svojho podvedomia, kam predtým nikdy nevstúpila. 4,5* ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Osudy Very Drakeovej by sa dali zobraziť viacerými spôsobmi, či už čisto akademicky, kde by boli postavy tie dobré a tie zlé, alebo veľmi emocionálne, kde by boli taktiež podobne rozdelené. Leigh ale ukazuje opäť svoje typické, živelné postavy, ktoré so sebou komunikujú, sú nám sympatické a na silu neponúka svoj jednoznačný postoj k téme, nech si ho divák vytvorí sám. Samozrejme implicitne cítite na základe zobrazeného, na koho stranu sa stavia, každopádne, okrem jednorozmernej postavy manželky brata manžela, tu niet koho prvoplánovo odsudzovať a to vrátane sudcu. Proste veci sa dejú tak ako sa dejú a my sa k nim nejako musíme postaviť, aby sme mohli pokračovať ďalej. ()

Reklama

dANo 

všechny recenze uživatele

Rozhodovanie medzi 4 a 5* u mňa nakoniec ovplyvnil úžasný herecký výkon Imeldy Staunton. Takže s radosťou konštatujem, že toto je druhý Leighov film, ktorý som videl a obom som dal plný počet. Zobrazenie náročnej doby, kedy okrem ťažkého zháňania si práce na živobytie, je u hlavnej hrdinky možnosť pomáhať a jej dobré srdce takú možnosť neodmieta... Aj napriek tomu, že je to nelegálne. :o( ()

freddy 

všechny recenze uživatele

Tak tohle byl doják! Ale neuvěřitelně zajímavý doják, který nemohl nechat nikoho klidným. Imelda Staunton zde prostě exceluje a všechna její ocenění za tuto roli jsou ve správných rukou, protože takový herecký výkon, díky kterému herečce uvěříte každé slovo, každý pohyb, každý výraz, každé pohnutí mimických svalů i její oční výraz plný dojetí, smutku ale i lásky, ten prostě musí být oceněn. A přesně tohle se mi stalo v tomto filmu. Imeldě Staunton jsem věřil vše, co předvedla. Bravurní herecký výkon, za který nezbývá než smeknout. Jen škoda neproměněné nominace na Oscara, ten by byl určitě ve správných rukou. Ale abych se vyjádřil i trochu k ději. I dějově to byl velice povedený film, který ve mne nevzbudil ani malý náznak nudy a bylo stále na co koukat. Takže i po této stránce velice vydařený film. Navíc i herecké výkony ostatních aktérů jsou snadno uvěřitelné a doplňují specifickou atmosféru tohoto snímku. Takže za sebe uděluji maximální hodnocení a jsem rád, že jsem mohl tento snímek vidět. ()

swamp 

všechny recenze uživatele

Tak v posledním týdnu mám opravdu štěstí na dramata. :) Ale vážně (jak jinak, že?:).. Mike Leigh natočil komorní drama nižší londýnské vrstvy padesátých let s velmi pomalým - rozhodně však ne špatným - rozjezdem, který v polovině vyvrcholí kolapsem celé rodiny Drakeů, resp. jejich hlavního článku, Very Drake. Imelda Staunton se zhostila své role naprosto excelentně, její naivita a dobrotivost číší z každého jejího pohledu, až je vám z toho občas špatně. Otázka potratů je dodnes velmi choulostivá záležitost.. snad i proto mě tento snímek zaujal, vedl mě totiž k velmi zajímavé diskuzi na toto téma s vlastní matkou.. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (11)

  • Celý film byl natočen bez scénáře. Scénář filmu byl poté v roce 2005 nominován na Oscara. Mike Leigh řekl, že musel připravit scénář tak, aby mohl být poslán členům Akademie, protože ve skutečnosti tento scénář vůbec neexistoval. (Cheeker)
  • Všem hercům bylo zakázáno komukoli říct, dokonce i své rodině, co filmují a během filmu o čem je jeho děj. (Cheeker)
  • Celosvětová premiéra proběhla 6. září 2004 na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. (BMW12)

Reklama

Reklama