Bareuge salja (2007)

Námět je to perfektní, technické provedení také. Jen to srdce a drajf chybí. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že to mohlo být ještě o kus lepší. 60 %

Paper Heart (2009)

Indie romantik k nám vstoupí během roku hned několik, tahle ze Sundance ale na to jde jinak. Dostáváme z cross-overu mezi nezávislým snímkem a falešným dokumentem jakousi příjemnou indie-mockumentary. Boratovským stylem pobíhá Charlyne Yi po Státech a ptá se co je pravá láska - a ať to samozřejmě zní dost chabě a přespříliš kýčovitě, tak na mou osobu to zapůsobilo správně osobitě a hlavně upřímně. Spoustu lidí může překvapit Michael Cera, který se konečně vymanil ze "své" škatulky a nepůsobí již toliko unifikovaným, opakujícím se, projevem. Tudíž já to beru všemi osmi. 80 %

Globální oteplování nebo Globální vláda (2007)

Al Gore v zelených trenýrkách je vyzván na souboj. Ale sedí v rohu a schytává jeden přesný direct za druhým... Ať už je pravda o globálním oteplování na kterékoliv straně, tak suveréně vyhrává Nepříjemná pravda na body co se týče atraktivity zpracování. Snímek Global Warming or Global Governance? režiséra Michaela S. Coffmana je, dle mého názoru, až příliš střídmý, účelný a vizuálně strohý. 60 %

Neporazitelný II: Poslední zůstává (2006)

Co se stane když se střetnou dvě obrovské, neobroušené diamantové entity? Velký třesk. Dva tvrďáci dávají vzpomenout na soubojové filmy 80. let a alespoň částečně vracejí lesk pojmu "béčko" (co naplat, Steven Seagal a jeho pohonci se snaží úpěnlivěji). Isaac Florentine se vytáhl. 70 %

Batman pokračuje: Návrat Jokera (2000)

Jako neznalec komiksu i seriálu, který má zkušenosti s Batmanem pouze z filmů jsem se nenudil ani na chvíli. Animace je trochu, na feature lengh movie, slabší, ale zase nejsme ochuzeni o znovuzrozeného Marka Hamilla. 60 %

New Yorku, miluji Tě! (2008)

Oproti PařížiNew York kompaktnější strukturu a přípomíná tak spíše už klasické hollywoodské romantické spektákly. To vede ke dvěma poznatkům. 1) Počet "uměleckých" povídek je snížen na minimum -> což vymýtilo většinu prázdné pěny (přesto je poslední půlhodina dost nudná). 2) Počet "uměleckých" povídek je snížen na minimum -> což odstranilo i ty velmi originální. New York tedy působí jako celek lépe, ale bez výraznější tváře. Hledáme vítěze? Slovy klasika "vždycky nám zbyde Paříž". 65 %

Jak jsem balil učitelku (1998)

Rushmore je bezpochyby jednou z nejoriginálnějších romantických komedií devadesátých let. Za mořem má kultovní status, který si stále u nás Wes Anderson nevydobyl. Je zkrátka až moc divný a nekonvenční, a to není pro každého. 70 % [Druhé zhlédnutí] Wes Anderson je prostě výstřední až na půdu, na jednu stranu jsou si všechny jeho filmy neuvěřitelně podobné (klad nebo zápor?), ale stále musí být osvěžující pro jakéhokoliv unaveného filmového fanouška. Ač preferuji Hackmana s celou jeho tanenbaumovou famílií, Rushomore je tím štětcem jímž se Anderson upsal ďáblu filmové originality. Mimózní, ale vůbec ne oddechová komedie, která to právem dotáhla do slovníků. 85 %

The Big One (1997)

Jednoznačně nejzábavnější podoba Michaela Moora je v jeho "polních akcích" - a zde jezdí po celých Státech a zesměšňuje velké korporace po celou stopáž. Závěr s ředitelem Nike je jedním z vrcholů jeho filmografie a hlavně: témata jsou AKTUÁLNÍ i třináct let od premiéry. Trochu filmu škodí, že je epizodicky roztříštěn a nemá ucelenější strukturu. 70 %

Cesta do pekel (2009)

Jedna malá stylovka, která ale nekončí u triviálního vykrádání žánru noir. Je to až skoro pocta klasickým dialogům mezi Bogartem a jeho libovolnou femme fatale, zároveň nejsme ochuzeni o klasické, skoro až hitchcockovské, propriety (lunapark i opuštěné divadlo jako by vypadlo z jeho filmů) a schválně přepálenou, zvratů plnou, zápletku. A podceňovaný Thomas Jane konečně našel roli, do které padne jeho neotesanost a floutkovitost jako ulitá - drsňák Malone (i Porter se krčí hanbou v rohu). Jedinou výtku mám k Dougu Hutchisovi, který inspiraci ke svému záporákovi Matchstickovi hledal až moc okatě u Heatha Ledgera. 75 %

Grázlové (1996)

Na debut parádička, ale chybí tomu ten pořádný tah na bránu. Pro fanoušky Wese Andersona samozřejmá komediální tutovka (je v ČR vůbec nějaká jeho fanouškovská základna?), která nabízí normálním lidem hodně zvláštní styl humoru. 60 %