Super 8 (2011)

Kdyř vedle Super osmičky postavíme do stejného ringu jednoho ze šampiónů E.T. nebo Blízká setkání třetího druhu, tak nelze pochybovat kdo je tady skutečný mistr, kdo znovu obhájí titul lehoučké a pohodové váhy. Abrams mě nedokázal udržet na retrovlně, kterou mi nasliboval. Zatímco J. J. Abrams se vrací do svého dětství kde chodil do kina na Spielberga o sto šest, nejvíce zde dospěl Michael Giacchino jenž skládá svoji nejsofistikovanější symfonii (a to normálně jako jeden z mála do krve obhajuji OST k M:I3). 55 %

102 minut, které změnily Ameriku (2008) (TV film)

Vedle všech senzacechtivých příspěvků k tématu 9/11 je 102 minut zástupcem naprosto jiného dokumentárního konceptu, který působí v konečném důsledku mnohem realističtěji a přítomněji než zmíněná konspirační odnož. Za obdiv stojí hlavně snaha držet se reálnočasového konceptu po celou dobu (proto je pro každou událost, jež známe z desítek různých pohledů vybrán pouze jeden jediný), impozantní zbytek je hlavně zásluhou duchapřítomných účastníků. Mimochodem: autoři stejných prostředků využili při dokumentaci atentátu na JFK, který je údajně také výborný, přestože 60. léta byla teprve začátkem televizní technologie. 85 %

Freakonomics (2010)

...a nezapomeňte si běžet koupit naši knížku. Špekonomii jsem nečetl a nepochybuji, že se jedná o zábavné čtení. Celevočerní "adaptace" toto o sobě rozhodně tvrdit nemůže a působí neupřímně a uměle. Samozřejmě se dá nalézt pár zajímavých segmentů, jako ten "tupounce zábavný" od Spurlocka či ten "investigativní" od Alexe Gibneyho. 40 %

The Sarah Silverman Program. (2007) (seriál)

[Po třech sériích] Pokud hledáte komediální sérii, která je opravdu, ale opravdu už za hranicí dobrých mravů a vkusu... Ne na žádné pomyslné linii Sarah nebalancuje - není čas na eufemismy, jde tvrdě za tuto čáru. The Sarah Silverman Program je nejujetější seriál co kdy běžel na televizních obrazovkách nejen Comedy Central (proti němu je i South Park ze stejné stáje jenom konzervativní přizdisráč). Škoda, že nejlepší epizody v závěru nalily nové krve a občerstvily očividný potenciál až příliš pozdě. Mimochodem mezi tvůrci figuruje jméno Dana Harmona... chlápek stojící za Community. Všechny tři série 80 %

Vetřelec (1979)

[Asi tak padesáté zhlédnutí, tentokráte blu-ray] Pokud je jeden jediný film, který si plávoplatně zaslouží HD přepis, je jím Vetřelec. Dávám podruhé za tři roky na čsfd 100 %.

Conan (2010) (pořad)

[Po více než roce sledování] Je to pták...? Ne, je to letadlo... Je to vzducholoď... která nahání Garyho Buseyho (modří vědí). Blázen, bavič, kašpar, Ir, cvok, šašek, herec, klaun, paňáca, komediant, obr, august, kejklíř, loutkař (!), komik, harlekýn, pomatenec, gumák, entertainer. CONAN O'BRIEN, prosím seznamte se. 90 %

Umění odpadu (2010)

Téměř celou dobu jsem si musel sám pro sebe obhajovat, proč koukám na 90 minutový film, který má námět tak na deset. Ale závěrečná půlhodina je obdivuhodná a staví předešlou postupnou práci do kompletně nového, impozantního světla. Už se nejedná o levnou ekologickou agitku (pohled na největší skládku na světě v Riu je přesto obdivuhodný), poctivě vybudované postavy dostanou hloubku, smysl. Určitě překvapení, které sice vedle Banksyho pozastavení nad uměním Exit Through the Gift Shop ztrácí, ale přesto stojí za pozornost. 70 %

Werner Herzog jí svou botu (1980)

Sranda to je, má to dvacet minut. Neshledávám důvod proč je Herzogovi nedat, ale samotná synopse udělá udělá rovnakou práci jako projekce. 50 %

11. hodina (2007)

Rádoby filmová báseň, která až moc spoléhá na významné osobnosti před kamerou jako jsou Gorbačov, Hawking či božský Leo, nepřináší ale absolutně nic nového a působí spíše jenom jako takové devadesátiminutové hrčení a fňukání nad rozlitým mlíkem (nuda). Velkohubá 11. hodina se snaží bohužel neefektivně shrnout všechna témata tak typická pro dnešní "sociální" dokumenty, od globálního oteplování po kritiku konsumerismu čímž zaostává proti oněm specializovaným bratříčkům (třeba obligátní Nepříjemná prada, kritický Zeitgeist a spousta dalších). 45 %

Útok na věžák (2011)

Naprosto nabušená ptákovinka, které k postupu na vrchol potravního filmového řetězce brání jenom její žánrový rámec. Propojenost se skupinou okolo Edgara Wrighta je patrná téměř z každého záběru, ale i přesto bych se odvážil tvrdit, že geekmistr je překonán. Zatímco Wright buď přímo cituje své oblíbence nebo se utápí v přestylizované ptákovině - samozřejmě myslím Scotta Pilgrima, tak Joe Cornish předvádí naprosto skvělou režisérskou práci a originalitou v žádném případě nešetří. 85 %