• Pohádka

Varovné stíny (1923)

Vizuální podívaná bez hlasů, i to mi stačilo k dokonalé extázi. Nevím, na jaké příčce by u mě film skončil nebýt skvělých Sunflower Caravan, ale oni se stali součástí díla. Proto dávám pět hvězdiček a ještě teď jsem unešena.

Taková láska (1959)

Ve své době rozhodně nadčasové dílo. Film s retrospektivními pohledy a postavou soudce vstupujícího do děje k postavám byla trefa do černého. Černobílého.

Kyvadlo, jáma a naděje (1983)

Tak přesně takové obrazy se mi míhaly hlavou při čtení povídky Jáma a Kyvadlo. Je to poprvé, co režisér spatřil při čtení to, co já. Dokonale přenesl na plátno povídku od stvořitele hororu. Švankmajer si nastavil laťku vysoko, ale on skočil ještě výš. Skvělé.

Něco z Alenky (1988)

Málokdo dokáže zachytit obrazy z dětské představivosti lépe, než náš milovaný Švankmajer. Málokdo dokáže přeměnit dětskou knihu ve film, či pohádku chcete-li, tak, aby v ní zůstala skryta špetka naivity, fantazie, snů a aby to nebyla slátanina pro nejmladší diváky, na kterou po čase zapomenou. Švankmajer to zvládl ještě lépe, než dokonale. Někdo, kdo ztvoří tak krásný pohádkový fantazijní příběh, že se na něj rádi koukají i dospělí, je zkrátka génius.

Účastníci zájezdu (2006)

Já nevím, jak to vystihnout. Možná je to dobrý námět, snad i ten román měl něco do sebe. Někdo prostě umí udělat ze špatného románu filmový trhák, někdo má k dispozici dobré téma a nějak to neumí uchopit. Účastníci zájezdu se pohybovali někde na pomezí těchto dvou možností, ke konci pomalu sklouzávali k té druhé až tam nakonec zůstali. Viewegh je možná trochu prasák, ale v knize se to čte lépe. Na film se sprostými slovy a sexem ve frekvenci každých pět minut se ale kouká hůře, pokud to není správně uchopené. Tohle moc nebylo. Ale byly tam i dobré scény.

Piano (1993)

Brilantní, kouzelný, citlivý a dojímavý film o různých vášních v pozadí podtrhnut mrazivými tóny piána. Něco takového jsem ještě neviděla. Všechno je zpracováno tak nevšedně a herci (hlavně němá Holly Hunter) zde předvádí opravdu skvělé výkony. Nemám nic, co bych filmu vytkla. Nejkrásnější byl konec, jelikož něco takového divák očekávat nemohl. Vybroušené charaktery postav a přesto tak nejednoznačné, čekala jsem, v kterém filmu to uvidím. V kterém filmu uvidím konečně lidi takové, jaké jsou ve skutečnosti. Nepochopitelné a nepředvídatelné. Jednoznačně pět hvězdiček.

Alexander Veliký (2004)

Smála jsem se..ale ona to asi komedie být neměla,nebo ne? Peroxidový Alexander, král králů. Spí s princeznou, co vypadá spíš jako dnešní pornohvězda, než jako žena ze 4.století př.n.l. V obsazení nechybí žádná z hezkých hereckých tvářiček. Je tu Farrell, Leto i Meyers. A k tomu ještě nudný vypravěč vstupující do děje, který nám vše důležité řekne. Herci jsou tu jen na ty dojemné zasrdceberoucí scény. Alespoň jsem si objasnila fakt, proč neměl Alexander žádného následovníka, což nám tenkrát v prváku neřekli. Ale jsou i horší filmy.

Walk the Line (2005)

Životopisné filmy jsou vždycky vděčné téma. Příběh je hotový a zbývá vyhrát si s tím ostatním. Nejvděčnější pro filmové tvůrce jsou životy zničených hudebníků kde si vedlejší role střihnou drogy a alkohol. Těch filmů není málo, a tak jsem byla mírně na rozpacích, jestli tenhle snímek nebude jen lehké žbluňknutí do vody životopisných filmů. Nebyl. Byl jiný, možná o něco lepší. Možná v tom, že mi písně Johnnyho Cashe už nic nevyhnalo z hlavy, protože byly ve filmu tak skvěle zapasované a ztvárněné. K pětihvězdičkové dokonalosti ale stále něco chybělo..

Divoký anděl (1998) (seriál)

Telenovelám nesluší ani jedna hvězdička. Prvoplánové, přehrané, zkrátka škoda hodnotit. Ale přeci jenom jsem nakonec hvězdičku dala. To proto, že jako malá jsem tuhle telenovelu sjížděla každý den a tak by bylo nefér jí teď hodit do odpadu. Byla moje jediná, tak na ní asi něco bude..

Na stojáka (2004) (pořad)

Je to dobrý nápad a ráda na něj koukám. Nejde to hodnotit jako celek, někdy umírám smíchy a někdy je mi trapně za ty podivné osoby, co se snaží být vtipné... Ale nikdy se nenudím, češi se zkrátka chtějí bavit za každou cenu.