• Pohádka

Špína Londýna (2002)

Možná ten byl film hodně dobrý, ale po pásmu mých oblíbených filmů s Audrey Tautou mě moc zklamal.

Žába k zulíbání (2002) odpad!

Prvoplánové, přehrané, trapné. Tak trapné, že jsem se v polovině filmu přestala koukat dál. Pokud se na konci nestalo něco závratného, co by moje přesvědčení vyvrátilo, tvrdím, že tenhle film je naprostý odpad.

Mexická jízda (2001)

ALe ano, bylo to dobré. Snad to vylepšil Gael García Bernal, jinak si to vysvětlit nedokážu. Film o tom, jak tři mladí lidé vyrazí na podivnou cestu a neví kam, užívají si, a občas se pohádají. Jak jedna žena dokáže zamotat hlavu sedmnáctiletým klukům.. Nebylo to myšlenkově tak úplně prázdné, nebylo to špatné.. ale na víc to u mě asi nemělo.

Kráva (1993)

Strhující a neobyčejný příběh o obyčejných smutcích a radostech dvou lidí. Tak prosté až geniální. Tak působivé, že žijete svůj život ve 21.století zároveň s těmi jejich před sto lety. Navíc na té Mihulové opravdu něco bude, když si jí sám Kachyňa vybral. A ono taky je.

Once (2007)

Těšila jsem se na tento lidmi tolik milovaný film. Asi jsem udělala chybu, když jsem si o něm dělala takové iluze. Kdysi jsem viděla v Noci s Andělem čtrnáctiletou Irglovou u klavíru zpívat s Hansardem tolik dojímavou píseň Falling slowly, proto když jsem zaslechla, že se chystá film s nimi a jejich hudbou, řekla jsem si: Irglová a Hansard v nezávislém filmu? To bude bomba. Bomba opravdu vybuchla, ale asi nerozumím té explozi. Bylo to dobré, nikoliv chvalitebné ani výborné. Nic závratného se ve filmu nedělo, všichni herci (kromě hansarda a irglové) působili upjatě a nepřirozeně, nejvíce mi trhaly uši scény mluvené českým jazykem. Nic ve mě film nenechal. Proto jednu hvězdičku dávám za celkem hezké písně, druhou hvězdičku sympaťákům Markétě a Glenovi a třetí hvězdička patří konci filmu, který se mi jediný na celém filmu líbil.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Četla jsem knižní předlohu a ta mě okouzlila. Audrey Tautou patří mezi mé nejoblíbenější herečky, tak jsem se vyloženě nemohla dočkat, až film přijde do kin. Nic mě v životě nezklamalo tolik, jako tohle. Nejenom že křehká Audrey se prostě na roli pracovnice na dešifrovcím oddělení v obleku s vyžehlenými vlasy nehodila, ale nemohla jsem se ubránit dojmu, jakoby režisér knihu ani nečetl. Možná kdybych ji já nečetla, přišlo by mi Howardovo dílo jako film se skvělým námětem a dobrým ztvárněním. První polovina filmu se zasekl děj na mrtvém bodě, někde v úvodní části knihy a já se málem unudila k smrti. V druhé polovině filmu si zřejmě režisér uvědomil, že toho ještě spoustu nenatočil a tak všechno ostatní vtěsnal na konec. A to nemluvím o tom, že toho ještě spoustu důležitého do filmu zapomněl dát.

Kameňák (2003) odpad!

Hloupý "film" slepený ze stupidních vtipů tvářících se jako komedie, avšak mě bylo spíš trapně při pomyšlení, že je někdo schopný vystoupit s tímto odpadem. Ještě trapněji je mi, když vím, že jsou i tací, co se u sledování bavili. Troškovi se prostě nikdy nezasměju, ani kdyby mě mučili.

Mechanický pomeranč (1971)

V tomto případě nemohu říct, jestli byl lepší film, nebo kniha. Obojí by se dalo hodnotit jako skvělé neobyčejné a kontroverzní dílo. Filmové ztvárnění dokonale podtrhuje futuristickou vizi, násilí je ještě násilnější a přitom ne tak odpudivé. Nejmagičtější je film v tom, že vy se na Alexe coby mladého výtržníka prostě zlobit nemůžete. Naopak, v druhé polovině mi ho bylo tak líto, že jsem se na scénu, kde ho policisté mláti, prostě nemohla dívat. Malcolm McDowell byl skvělý výběr. Nikomu z očí nekouká taková zvrhlost, jako právě jemu. A co vy? Nemáte chuť, když slyšíte píseň Singing in the rain, si taky kopnout?:)

Lásky mezi kapkami deště (1979)

Dovolím si napsat, že tento film patří mezi nejlepší, co byly kdy v čechách natočeny. Kachyňův styl je překrásný. Snaží se ve svých snímcích odhalit co nejvíc a přitom to působí tak něžně. Téma první lásky zasazené do doby zničené hospodářskou krizí využil geniálně. Bylo to tak laskavé, poetické a zároveň smutné. Kdo by nechtěl zažít takovou lásku? Velkou, nevinnou, avšak lehce zničitelnou. Šestnáctiletý Lukáš Vaculík byl stvořen pro tuhle roli a o velkém herci Vladimíru Menšíkovi ani nemluvím. Netřeba dál lichotit tomuto skvostu. Neumím to.